Pokarmy ziemskie

Okładka książki Pokarmy ziemskie André Gide
Okładka książki Pokarmy ziemskie
André Gide Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
141 str. 2 godz. 21 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Les Nourritures Terrestres
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1981-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1981-01-01
Liczba stron:
141
Czas czytania
2 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
83-08-00374-5
Tłumacz:
Maria Leśniewska
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
294
86

Na półkach: ,

Chciałbym napisać o książce, która stała się dla mnie jak szklanka zimnej wody w czasie dręczącego bezlitośnie upału(por. Gide, Pokarmy ziemskie str.19). 

Książka Pokarmy ziemskie są świadectwem sylwetki pisarza nieustannie szukającego siebie, niezaspokojonego, niezmordowanego tropiciela własnej tożsamości. Gide jest przykładem pisarza w pełni nonkonformistycznego, idącego pod prąd wzorcom mieszczańskich cnót.

Jego książka za każdym razem krzyczy we mnie swoimi imperatywami i radykalizmem, szarpie mną i dramatycznie wzywa mnie, bym wstał, zaciągnął na siebie niedbale ubranie i pognał w zapomniane od ludzi zakątki, tak po prostu, bez celu, a może w nadziei zyskania większej wolności i przestrzeni w sobie.

Ta książka to owładające ekscytacją i zniewoleniem wezwanie, byśmy zapomnieli to wszystko, czego nas nauczono, ku czemu nas przeznaczono, na rzecz przejmujących zniecierpliwieniem i zapałem ścieżek wolności. Wolności, którą przestała kierować powinność( ibidem str. 15),a obciążył dramat wyboru. Ta książka jest magnetyzująca i niebezpieczna. 

Wzywa do życia, które które jest naszym przekleństwem i błogosławieństwem, by nic się nie uroniło z tego, co jest nam przeznaczone, w każdej cząstce i w każdym momencie. Życie według tego barda miłości życzliwej to przywilej pieśni wyzwolenia i zniewolenia, wobec której można być przekornym i niezaspokojonym. Życie to ciągła podróż i wiecznie czekający na obdarowanie nas nowymi wrażeniami i bezcennymi chwilami świat, niezaznanych smaków, wdzięków i zapachów, które poruszają struny wrażliwe i czułe na piękno.

On pisze, żebyśmy my nie trwali w błędzie o przemijaniu. Żebyśmy wiedzieli, że życie to bardzo rozległa kraina, którą warto czasami obejmować jednym spojrzeniem, w dreszczu antycypacji przygód i nowych historii. Że w życiu nie wolno poświęcać zbyt dużo czasu na wielkie plany i monumenty, które tak samo zaważyły na sukcesie, jak i o porażce ludzkości. 

W miejsca, które nas czekają, by ubogacić niespotykanymi obrazy i utrwalić w powiekach jak w skale, chce nas zaprosić ten, który wie o przemożnej sile ich istnienia. Życie, w snutej lirycznym półgłosem prozie, wydaje się pełnym entuzjazmu, płomiennym hymnem ku witalności i wyrzeczeniu. Ku radości istnienia, nieskrępowanej małostkowymi dążeniami.

Jest o sensie i mistyce cierpienia, poprzez tajemnice, jakie skrywa człowiek i jakie objawia w nim natura. Jest to wykwintny pean ku wszelkim źródłom pragnień ludzkich, tęsknot i upojeń, ku człowieczej niewyczerpanej inspiracji, ku szukaniu swojej drogi w ciemności i świetle świata, ku szukaniu głosu Boga z całej mocy duszy, ciała i umysłu, i negowaniu go w swoim osamotnieniu i rozdarciu. To głos, który pobudza do życia zastane w uśpieniu części naszego ja, które odrzuciliśmy na rzecz marności posiadania.

”Nie rób tego, co ktoś inny mógłby zrobić równie dobrze jak ty. Nie mów tego, co ktoś inny równie dobrze mógłby powiedzieć – nie pisz, co ktoś inny mógłby napisać. Przywiązuj się w sobie jedynie do tego, co jest tylko w tobie, nigdzie więcej, i zrób z siebie, z niecierpliwością lub cierpliwością, wyjątkową istotę – istotę niezastąpioną.”(str. 141)

Pokarmy ziemskie to książka wyjątkowa w swej prostocie i zniewalająca w swej wymowie o tym, czym jest wybór siebie na życie. To ciasna brama dla człowieka intelektualnego i spragnionego wiedzy. A hojna dla każdego, kto otworzy serce, by doświadczać czym jest bycie.

Chciałbym napisać o książce, która stała się dla mnie jak szklanka zimnej wody w czasie dręczącego bezlitośnie upału(por. Gide, Pokarmy ziemskie str.19). 

Książka Pokarmy ziemskie są świadectwem sylwetki pisarza nieustannie szukającego siebie, niezaspokojonego, niezmordowanego tropiciela własnej tożsamości. Gide jest przykładem pisarza w pełni nonkonformistycznego, idącego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3137
676

Na półkach: ,

Mało znane arcydzieło pisarza. W jednej z opinii jest szczegółowy opis. Mnie zachwyciła!

Mało znane arcydzieło pisarza. W jednej z opinii jest szczegółowy opis. Mnie zachwyciła!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    81
  • Przeczytane
    50
  • Posiadam
    9
  • Teraz czytam
    5
  • Literatura francuska
    3
  • 2020
    2
  • Francja
    2
  • 1001 książek
    2
  • Ulubione
    2
  • 366 książek w 366 dni (2016)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pokarmy ziemskie


Podobne książki

Przeczytaj także