Służba rekrutów Królestwa Polskiego w armii carskiej w latach 1831-1873

Wydawnictwo: DiG
83-7181-209-4
historia
stilben

W książce przedstawiono strukturę i liczebność armii carskiej w latach wzmiankowanych w tytule, następnie omówiono zasady branki w Królestwie Polskim oraz sytuację polskich żołnierzy w carskim wojsku. Praca powstała na podstawie badań archiwalnych. Publikacja otrzymała Nagrodę im. Jerzego Skowronka w 2001 r.

Adam-velo Buraczewski | 2016-03-25
Przeczytana: 25 marca 2016

Na początku trudno było mi ocenić książkę Pana Wiesława Cabana. Jednak po mojej analizie daję 9/10, dlatego, że chyba jako jedyny spróbował opisać w sposób naukowy i najbardziej rzetelny pobór i służbę zwykłych szeregowych żołnierzy. Wiele innych książek czy też artykułów odnosi się do oficerów, a ci posiadali jedną dodatkową umiejętność - umieli czytać i pisać, dlatego też pozostawili po sobie pamiętniki. Autor dogłębnie opisuje pobór oraz go klasyfikuje, próbuje także opisać typowego żołnierza. Przedstawia sytuację w miejscu stacjonowania, oraz wszystkie problemy żołnierza. Na uwagę zasługuje rozdział, który opisuje powroty tych żołnierzy na ziemie polskie, a co za tym idzie wszystkie zmagania tego żołnierza z powrotem do rzeczywistości. Byłem mocno zaskoczony, że około 75% ludzi wcielonych do armii carskiej, nie przeżywało trudów służby. Książka posiada ilustracje, oraz mapę (wklejka).

stilben | 2010-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2010