Ostatni Lord Smok

Wydawnictwo: Amber
The Last Dragonlord
8372451974
ludzie, smoki, fantasy

Obdarzeni magicznymi zdolnościami Ludzie Smoki zostali wybrani przez bogów, by służyć ludzkości radą i pomocą, strzec ładu i pokoju na świecie. Ale zło powraca w najbardziej przerażającej postaci. Potężny mag pragnie odrodzić zbrodnicze Bogactwo Krwi i niepodzielnie zapanować nad Ziemią. Groźba zagłady zawisa nie tylko nad ludzkością, ale i nad rasą Ludzi Smoków.

Darth_Morrigan | 2011-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Wbrew tytułowi i rewelacyjnej okładce, ta książka to nie fantasy! To romansidło usiłujące zamaskować się w ciuszki fantasy*. Na domiar złego jest to romansidło zbudowane wedle najgorszego możliwego schematu, mianowicie: Ona kocha Jego, On kocha Ją, ale ma Strasznie-Mroczny-Sekret (którego ze wszystkich ludzi na świecie nie może poznać akurat tylko Ona) przez który nie mogą iść razem do łóżka, więc ona wkręca sobie, że On jej nie kocha (ach, te baby), a stąd już najprostsza droga do dramatycznego wątku historyjki. Do tego schematyczne i przewidywalne postacie, nieudolni Źli, marna intryga, sztuczne dialogi, wymuszony humor, naiwne pomysły medyczne.

Skąd zatem AŻ dwie gwiazdki? (czyli, po narzekaniach stetryczałej marudy, czas na plusy)

- Książkę czyta się szybko, a rozterki sercowe bohaterów nie zajmują aż tak dużo miejsca; na szczęście dość szybko przerywa je akcja.
- Ujęły mnie za serce wątki marynistyczne i zrobienie z głównej protagonistki kapitana statku.
- Sam pomysł na...

| 2010-08-28
Przeczytana: 26 sierpnia 2010

O „Ostatnim lordzie smoku” nie słyszałam, do momentu, w którym książka wpadła w moje ręce. Stało się to za sprawą babci, która znalazła wymiętoszony tomik w swojej dzielnicowej bibliotece, przeczytała, po czym mi pożyczyła. Muszę przyznać, że miałam mieszane uczucia już wtedy, kiedy patrzyłam na okładkę. Tytuł wydał mi się w przełożeniu na polski mało zgrabny, opis z tyłu książki dość pospolity i mało odkrywczy. Na entuzjastyczne recenzje krytyków też popatrzyłam z przymrużeniem oka – wiele wychwalanych w taki sposób powieści zawiodło moje oczekiwania. W tym momencie jednak warto przytoczyć znane powiedzenie – nie oceniaj książki po okładce. Zdecydowałam się więc zajrzeć do środka.

Przeraziła mnie jedna rzecz, a mianowicie natłok przeróżnych określeń i terminów, zrozumiałych może dla pani Bertin, ale z pewnością nie dla czytelnika, który styka się z jej twórczością po raz pierwszy. Krótkie, wplecione w tekst wyjaśnienia, podane umiejętnie nie zabiłyby uroku powieści, a na pewno...

Miras | 2014-09-08

Książkę wygrzebałem swego czasu z kosza z tanią literaturą w supermarkecie - to jedna z lepszych zdobyczy z tego rodzaju koszy.

Niby jest to książka fantasy o smokach, magii i polityce w fantastycznym królestwie, ale szybko na pierwszy plan wychodzi romans, który nie oddaje palmy pierwszeństwa aż do końca książki. Autorka miała kilka świetnych pomysłów i na pewno niejeden miłośnik smoków szybko przeczyta "Ostatniego Lorda Smoka" bo książka napisana jest sprawnie. Pytanie tylko czy zatwardziali miłośnicy fantastyki przeżyją wątek romansowy. Sprzedawany na kilogramy "Harlequin" to może nie jest, ale trzeba trochę przymknąć oko.

gabith | 2016-02-03
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Oczywiście, że przyciągnął mnie tytuł. :)
Zaczęłam czytać i prawie od razu się zniechęciłam... z powodu irytująco krótkich zdań. Zwłaszcza w opisach, no naprawdę, niczym harlequin! Ale ponieważ w dialogach było ok, a dialogów sporo, postanowiłam to przełknąć, bo historia zaczęła mnie zaciekawiać.
Ludzie Smoki. Duszobliźniaki. Rewelacyjny pomysł, skąd ludzie biorą takie pomysły? I muszę przyznać, że dobrze wszystko przemyślane, autorka nie pominęła żadnego szczegółu ani wątku, mimo, że wątków sporo i na początku są ze sobą niezwiązane, potem się przenikają, i na końcu wszystko się wyjaśnia.
Po przeczytaniu dochodzę do wniosku, że bardzo mi się podobało.
Smoki... rewelka. Zwłaszcza Linden oczywiście, bo wielki i czerwony. Jego ogier, Shan, czarny i niesamowity, rozumiejący ludzką (smoczą?) mowę... Super. W ogóle sporo bardzo fajnych postaci. Bard Otter, ten drobny (również w posturze) złodziejaszek Eel - niby nic nie znaczy, a w końcu się przydał. I jakie ładne imiona: Maurynna...

Alannada | 2011-03-08
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Bardzo dobra książka, świetnie się czyta Miło wspominam lekturę tej książki

Paulina Kuryłowicz | 2014-10-30

Jedna z moich ulubionych książek i zarazem jedna z najbardziej porządanych ze względu na jej odległą datę wydania i brak dostępności w jakiejkolwiek księgarni.
Ciekawa, spójna fabuła, smoki i dość specyficzny wątek z poszukiwaniem drugiej połówkiv(można przecież nienawidzić samego siebie).

daria | 2013-01-06
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Z początku książka jest rewelacyjna potem troszkę mój zapał ostygł i reszta jest poprostu dobra. Może dlatego, że wątek głównych bohaterów stracił urok? Myślałam, że bedzie w nim więcej ognia. Intryga troszkę sie ciągła.

Ptysiu_Miętowy | 2016-08-17
Yoru | 2016-06-01