Do granic wyobraźni. Norymberga jako centrum wiedzy geograficznej i kartograficznej w XV i XVI wieku

Wydawnictwo: DiG
83-7181-376-7
historyczna

Przełom średniowiecza i czasów nowożytnych to epoka odkryć geograficznych, rozwoju handlu, przyspieszenia we wszystkich dziedzinach życia. Wielką rolę odegrała w tych przemianach Norymberga, uważana za "środek Europy". Autor pokazuje miasto jako światowe centrum myśli, ambicji oraz marzeń. Tworzy się w nim jedyne w swoim rodzaju środowisko uczonych, humanistów, artystów i zwykłych karierowiczów. Wśród bohaterów książki spotykamy m.in. Albrechta Dürera, Konrada Celtisa, Regiomontanusa, Martina Behaima, Hartmanna Schedla czy Wita Stwosza. Odkrywali nieznane lądy, obserwowali niebo i ruchy gwiazd, tworzyli teorie naukowe, dzieła sztuki i literatury, których wartość nie przeminęła do dziś. O nich wszystkich właśnie jest ta książka.

źródło opisu: DiG, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie