Wolna Trybuna

Wydawnictwo: W.A.B.
6 (8 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-88221-11-6
PRL, aliteratura polska, satyra

Pierwsza krajowa publikacja legendarnej książki, która ponad piętnaście lat czekała na odkrycie. Wolna Trybuna składa się z fikcyjnych listów obywateli do tytułowej Trybuny, forum powstałego dla uczczenia 50-lecia PRL. Groteskowością wizji przywodzi na myśl Orwella, a demaskacją fałszu – Gombrowicza. Karykaturalny obraz społeczeństwa pozostał przekonywający, a ludzkie uwikłanie w panujący system i w jego żargon to sprawa uniwersalna. Wypowiedzi tworzące ten peerelowski Hyde Park błyskotliwie parodiują językową sztuczność, dostarczając czytelnikom zabawy – pysznej, choć podszytej grozą.

[WAB]

dzoanach | 2011-12-25

Kapitalna satyra na czasy PRL-u. Język powieści, bohaterowie, forma - wszystko wysokiej próby i w dodatku bardzo zabawne.

Iza | 2016-11-18
ŻuŻu | 2016-11-03