Ałtajskie tropy

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-452-0
podróże
malineczka74

Moja miłość do dalekich podróży narodziła się w Bieszczadach. Nie mogę, nie chcę i nie umiem się z niej wyzwolić. Mamy w genach zakodowany sentyment do miejsc, skąd pochodzili nasi antenaci. Ale tak naprawdę cywilizacja, w której żyjemy, ma swoje korzenie nie tylko w basenie Morza Śródziemnego, ale również w bezmiernych obszarach Wielkiego Stepu i himalajskich płaskowyżów. Dlatego tam mnie ciągnęło od zawsze.Najciekawsze były wyprawy w bezludne gniazda wysokich gór i na krańce Syberii. W 1967 roku prowadziłem pierwszą Polską wyprawę w Ałtaj Mongolski. Zdobywaliśmy dziewicze, sięgające nieba szczyty Tabun Bogdo (Pięciu Bogów). W Iranie byłem na Alamucie w górach Elburs. Tam, gdzie narodziła się legenda asasynów. Ich współwyznawcy siedzieli za sterami boeingów uderzających w World Trade Center. Polując na niedźwiedzie w Tuwie, dotarłem do Wrót Agharty. To tam rozpoczyna się podziemny szlak prowadzący do mitycznej krainy Szambali. Służąc czeczeńskiej sprawie, wielokrotnie przekraczałem granie Kaukazu, u podnóży którego przed dziesiątkami wieków koczowali Sarmaci. Byłem też na grobie Yuzu Asafa w Srinagarze. Są tacy, którzy uważają, że pochowano w nim Jezusa z Nazaretu.Wszyscy jesteśmy wędrowcami. Wcześniej czy później będziemy przecież musieli się przygotować do tej najdłuższej, bezpowrotnej, ale najbardziej fascynującej podróży.Witold Michałowski

Tamanna | 2015-03-29
Przeczytana: 28 marca 2015

Autorem książki jest inżynier, podróżnik,który odwołuje się do wędrowcy w każdym z nas, choćby dlatego, że każdy z nas prędzej czy później ruszy "w najdłuższą, bezpowrotną, ale najbardziej fascynującą podróż". Autor z ogromną odwagą wchodzi w sytuacje niebezpieczne, przedstawia nam miejsca dla wielu nieznane, wzbogacając pokazywane obrazy kontekstem historycznym. Warto z nim ruszyć w tę podróż, którą zaczął w Bieszczadach a kontynuuje w Azji.

W rozdziałach:
- My Euroajaty
- Asasyni za sterami boeingów
- Kaukaz w płomieniach
- Kierunek Amur
- Polowanie na niedźwiedzia
- U Wrót Agharty
- Wyprawa do Pięciu Bogów
- Karakorum Highway
z mapami Jedwabnego Szlaku karawan kupców od II w p.n.e. do VII n.e. i Czarnego Szlaku najazdu Czingiz-chana z 1219-1223 i Batu-chana z 1236-1242, Witold Michałowski zabiera nas w podróż po Azji.

Autor przybywa do odciętego wiele miesięcy zimy od kraju Ladakh. To tu można od wieków odbyć pielgrzymkę wokół osi świata tzn liczącej sobie 6714 metrów góry...

Matemax | 2013-09-04

To jest dobra książka i myślę, że własnie taka ocena jest adekwatna do stylu w jakim została napisana. Tak jak już ktoś wspomniał, materiał nadaje się na napisanie opasłego tomiska, sprowadzenie tego wszystkiego do takiej objętości spowodowało duży spadek jakości treści.

Ajj, niczym w tej krótkiej recenzji...

przemas | 2012-01-08
Przeczytana: 05 stycznia 2012

Sporo informacji o Zakaukaziu i syberyjskich narodach oraz relacjach z Rosjanami, jednak materiału wystarczyłoby na dwie lub trzy ksiązki, w jednej trochę jest to chaotyczne.

Waww | 2016-02-03
dedwa | 2015-07-27