Trocki: Niewolnik idei, ideolog zbrodni

Троцкий: Вечный Революционер
978-83-241-3035-1
historia
Krzysiek W

Pierwszy prawdziwy portret „wiecznego rewolucjonisty" - nie niewinnej ofiary Stalina, lecz współtwórcy czerwonego terroru Wieszcz rewolucji. Bohater wielkiego października. Twórca Armii Czerwonej. Zdrajca i renegat. Wróg ludu oskarżony o najgorsze zbrodnie. Wyrzutek i banita tropiony na rozkaz Stalina od Turcji po Meksyk. Wzniosły idealista, prześladowany i zamordowany. Był kochany i...

Był kochany i wysławiany. Znienawidzony i wyklinany. Wyjątkowe losy najsławniejszego rewolucjonisty to historia wzlotów i upadków, aż po mrożący krew w żyłach finał. Niewolnik idei komunizmu zaślepiony wizją ogólnoświatowej rewolucji, fanatyk do końca wierny dogmatom, które doprowadziły do tragedii jego własnej i całego narodu, był równocześnie największym krytykiem stalinizmu, demaskatorem stalinowskiej rzeczywistości opartej na kłamstwie. Usunięty z partii, pozbawiony obywatelstwa ZSRR, na emigracji szukał schronienia przed mordercami nasyłanymi przez Stalina. Wszyscy członkowie jego rodziny - bracia, siostry, dzieci, kuzyni - zginęli nagłą śmiercią. Stalinowski terror unicestwił niezliczoną liczbę jego towarzyszy. Pod hasłem rozprawy z trockistami zlikwidowano miliony jego rodaków.

kinzetka | 2013-10-04
Przeczytana: 2001 rok

Wołkogonow zrywa temu „wiecznemu rewolucjoniście” etykietkę „niewinnej ofiary Stalina”. Owszem, Trocki ofiarą Stalina był, ale daleko mu do niewinności. Ów niespełniony przywódca, wyznaczony przez Lenina na swego następcę, był przede wszystkim bezkompromisowym komunistą, który w imię swych ideałów nie wahał się poświęcić swojej rodziny. Trocki był inteligentniejszy niż Stalin, bardziej zaangażowany ideowo. Jednocześnie zaś był tak napuszonym politykierem, iż siłą rzeczy nie potrafił wzbudzić ku sobie sympatii partyjnych towarzyszy. Chociaż cechy Trockiego predestynowały go do zajęcia czołowej pozycji w partii, to jednak z chwilą gdy zabrakło Lenina, Trocki zaczął tracić poparcie. Wołkogonow przybliża odpowiedzi na wiele pytań: dlaczego bolszewicy widząc niewątpliwe wady Stalina, stanęli jednak po jego stronie. Jakie względy za tym przemawiały: rasowe, ekonomiczne, polityczne? Dlaczego „Testament” Lenina nie został wykonany? Dlaczego Trocki nie potrafił zbudować silnej opozycji w...

Angelika_S | 2015-04-09
Durutti90 | 2015-02-07