Całym życiem: Szare Szeregi w relacji naczelnika

Okładka książki Całym życiem: Szare Szeregi w relacji naczelnika Stanisław Broniewski
Okładka książki Całym życiem: Szare Szeregi w relacji naczelnika
Stanisław Broniewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
historia
Wydawnictwo Naukowe PWN
1983-01-01
1983-01-01
II wojna światowa Szare Szeregi okupacja wychowanie harcerstwo

Bardzo dobra, bardzo długa, bardzo trudna książka. Jestem świadom wyidealizowania i przejaskrawienia sytuacji przez autora. Jednakże chylę czoła przed Szarymi Szeregami. Ogrom i profesjonalizm organizacji robi wrażenie, a biorąc pod uwagę warunki konspiracji zwala po prostu z nóg. Dla mnie jako harcerza najwazniejszy jest aspekt wychowawczy. To z jaką determinacją dążyli do pełnego wychowania młodego człowieka, to jak trafnie określili potrzeby i metody robi na mnie niesamowite wrażenie. Książka jest przysłowiową ścianą tekstu, jednak podział na rozdziały i szczegółowe opisanie wszystkich aspektów w konkretnej kolejności pozwala wypracować dobry opis pracy konspiracyjnej harcerzy podczas wojny.

“Całym życiem. Szare Szeregi w relacji naczelnika” to historia Szarych Szeregów opisana przez dowódcę akcji pod Arsenałem Stanisława Broniewskiego ps. "Orsza". Przepiękna karta historii Polski. To dokument bardzo poruszający i choć takie publikacje nie są arcydziełami sensu stricto nie potrafię ich oceniać mniej niż 10 gwiazdkami, bo dokumentują heroizm narodu polskiego i tym samym zasługują na najwyższe uznanie.

Książka napisana przez osobę niezwykle kompetentną, pełna informacji nt działania harcerstwa polskiego w czasie okupacji. Bardzo przydatna przy pisaniu wszelkich prac.

Jeżeli komuś spodobały się "Kamienie na Szaniec" to tu dowie się więcej o tym, jak działali harcerze w trakcie II Wojny Światowej. Książka bywa nudna, ale przekazuje ciekawe informacje. Z pewnością dziś pisana byłaby bardziej popularnonaukowa. Nie ma niestety o informacji o działaniach przeciwko bolszewikom, a przecież harcerze też takie działania podejmowali.

Historia Szarych Szeregów opisana przez najbardziej kompetentną do tego osobę czyli Pana Stanisława Broniewskiego "Orsza".Bardzo sumienny i staranny opis historii harcerstwa polskiego w tragicznym okresie II Wojny Światowej.

• II wojna światowa
  • II Wojna Światowa