Całym życiem. Szare Szeregi w relacji naczelnika

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia
piotrex

Całym życiem" nie jest klasycznym wojennym pamiętnikiem. To raczej sprawozdanie z wypełnionej pracy, zestawienie założeń z efektami, wreszcie rachunek sumienia dowódcy. Konspiracyjne harcerstwo stanowiło bezpośrednią kontynuację przedwojennego ZHP dostosowanego do warunków okupacji. Z jednej strony, jako jedna z instytucji podziemnego państwa, miało kontynuować jak najszerzej pojętą pracę...

Konspiracyjne harcerstwo stanowiło bezpośrednią kontynuację przedwojennego ZHP dostosowanego do warunków okupacji. Z jednej strony, jako jedna z instytucji podziemnego państwa, miało kontynuować jak najszerzej pojętą pracę wychowawczą. Równocześnie istniały zadania czysto wojskowe. Szare Szeregi należały do szerokiego zaplecza Armii Krajowej. Harcerski rodowód miały m.in. powstańcze bataliony "Zośka" i "Parasol", których walka stała się jednym z symboli powstańczej legendy. Książka Broniewskiego oddaje ten dwoisty, edukacyjny i zarazem militarny charakter harcerskiej służby. Autor przedstawia zadania i prace kolejnych stopni szaroszeregowej organizacji - najmłodszych "Zawiszaków", następnie Bojowych Szkół, wreszcie Grup Szturmowych. Przypomina typowe, jak i najbardziej znane akcje, w których brali udział harcerze.

(Sam Broniewski dowodził między innymi słynną akcją pod Arsenałem). Relacja spisana została rzeczowym, niemal "dziennikarskim" językiem. Nie jest jednak świadectwem pozbawionym emocji. Naczelnik Szarych Szeregów musiał, bowiem, opisać śmierć większości spośród swoich kolegów i podwładnych.
Powstaniu poświęcona jest piąta część - "Przełom". Sam opis nie wnosi niczego nowego do naszej wiedzy o warszawskiej walce, uświadamia natomiast różnorodność harcerskiej służby - od biorących udział w najcięższych walkach żołnierzy Grup Szturmowych, po zapełniających namiastkę zwykłego życia "Zawiszakach" z powstańczej poczty.
Książka komendanta "Orszy" jest uzupełnieniem znanych ze szkolnych lektur prac Aleksandra Kamińskiego.

źródło opisu: http://www.sppw1944.org/index.html?http://www.sppw...(?)

źródło okładki: http://www.sppw1944.org/index.html?http://www.sppw...»

Taurus | 2018-01-07
Przeczytana: 1986 rok

“Całym życiem. Szare Szeregi w relacji naczelnika” to historia Szarych Szeregów opisana przez dowódcę akcji pod Arsenałem Stanisława Broniewskiego ps. "Orsza". Przepiękna karta historii Polski. To dokument bardzo poruszający i choć takie publikacje nie są arcydziełami sensu stricto nie potrafię ich oceniać mniej niż 10 gwiazdkami, bo dokumentują heroizm narodu polskiego i tym samym zasługują na najwyższe uznanie.

buzar | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Bardzo dobra, bardzo długa, bardzo trudna książka. Jestem świadom wyidealizowania i przejaskrawienia sytuacji przez autora. Jednakże chylę czoła przed Szarymi Szeregami. Ogrom i profesjonalizm organizacji robi wrażenie, a biorąc pod uwagę warunki konspiracji zwala po prostu z nóg. Dla mnie jako harcerza najwazniejszy jest aspekt wychowawczy. To z jaką determinacją dążyli do pełnego wychowania młodego człowieka, to jak trafnie określili potrzeby i metody robi na mnie niesamowite wrażenie. Książka jest przysłowiową ścianą tekstu, jednak podział na rozdziały i szczegółowe opisanie wszystkich aspektów w konkretnej kolejności pozwala wypracować dobry opis pracy konspiracyjnej harcerzy podczas wojny.

Przemysław Zyra | 2014-11-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Polecam
Przeczytana: 2007 rok

Jeżeli komuś spodobały się "Kamienie na Szaniec" to tu dowie się więcej o tym, jak działali harcerze w trakcie II Wojny Światowej. Książka bywa nudna, ale przekazuje ciekawe informacje. Z pewnością dziś pisana byłaby bardziej popularnonaukowa. Nie ma niestety o informacji o działaniach przeciwko bolszewikom, a przecież harcerze też takie działania podejmowali.

juryca | 2013-01-02
Przeczytana: 01 sierpnia 1982

Historia Szarych Szeregów opisana przez najbardziej kompetentną do tego osobę czyli Pana Stanisława Broniewskiego "Orsza".Bardzo sumienny i staranny opis historii harcerstwa polskiego w tragicznym okresie II Wojny Światowej.

grzanka_ | 2016-01-27
Przeczytana: kwiecień 2014

Książka napisana przez osobę niezwykle kompetentną, pełna informacji nt działania harcerstwa polskiego w czasie okupacji. Bardzo przydatna przy pisaniu wszelkich prac.

Ignac | 2018-01-27
magda1224 | 2018-01-21