Enigma ląduje w Normandii

Seria: Żółty Tygrys
Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
historia
piotrex

Enigma, maszyna szyfrująca, jedna z najlepiej strzeżonych tajemnic hitlerowskich Niemiec. Jej twórcą był inżynier dr. Scherbius. W latach 20-30 nie było na nią dużego zapotrzebowania, jednak stopniowo zaczynają się do niej przekonywać poszczególne formacje wojsk niemieckich. Prawie w tym samym czasie enigmą zaczynają interesować się wywiady wojskowe USA, Japonii i Polski, natomiast wywiad brytyjski lekceważy ten wynalazek. Amerykanie mimo tego, że kupili jeden egzemplarz enigmy, wyznając zasadę nieczytania cudzej korespondencji, po prostu rzucili ją w kąt. Japończycy tymczasem na podstawie niemieckiego wynalazku budują swoją enigmę. Ostatnim wywiadem, który zainteresował się poważnie tą maszyną, byli polscy kryptolodzy, Byli tak zaawansowani w jej budowie, że stworzyli polską replikę, a przy jej pomocy maszynę deszyfrującą. Polscy kryptolodzy byli w stanie odczytywać około 75% niemieckiej korespondencji - na ówczesne czasy było to ogromnym sukcesem. Polacy nie kwapili się jednak z przekazaniem swoich wynalazków wywiadom Francji i Anglii. Wreszcie nadszedł odpowiedni moment - konferencja kryptologiczna w Warszawie. To, co Francuzi i Anglicy ujrzeli tutaj, przerosło ich najśmielsze oczekiwania. Nie wierzyli, że te urządzenia pracują tutaj już od długiego czasu, przechwytując i deszyfrując większość niemieckich depesz. Po rozmowach na konferencji szefowie wywiadów francuskiego i angielskiego otrzymali w prezencie po jednej replice enigmy łącznie z kompletami potrzebnymi do deszyfrazu. Od tej pory enigma w rękach aliantów, przy pomocy polskich kryptologów, oddaje nieocenione usługi. Dzięki niej znane są poszczególne operacje nie tylko wojskowe, alianci wiedza o ruchach wojsk hitlerowskich, mogą na tej podstawie zaplanować swoje akcje odwetowe, a także przesyłać depesze dezinformacyjne, siejące zamęt w szeregach wroga. Enigma w ten sposób bardzo wydatnie przyczyniła się do sukcesów i ostatecznego zwycięstwa nad wojskami hitlerowskimi.

Tomasz | 2015-09-09
Przeczytana: wrzesień 2015