Potomkowie Frankensteina. Nauka straszliwa, fantastyczna i osobliwa

Okładka książki Potomkowie Frankensteina. Nauka straszliwa, fantastyczna i osobliwa Alex Boese
Alex Boese Wydawnictwo: Bellona popularnonaukowa
2009-06-01
978-83-11-11392-3
Maja Kittel
eksperymenty nauka

Uśmiałem się przy niej niesamowicie! Książka nie tylko opisuje jedne z najbardziej "oryginalnych" eksperymentów, jakie ludzie przeprowadzili, ale czyni to w tak humorystyczny sposób, że dosłownie ją pochłonąłem podczas jednej podróży pociągiem. Niektóre eksperymenty okraszone zdjęciami mogą jednak mocno wstrząsnąć, a nawet obrzydzić część czytelników.

Czy zastanawialiście się kiedyś czy Frankenstein miał swoich naśladowców? Czy możliwe jest powstanie hybrydy małpy i człowieka? Jakie znaczenie ma sen dla człowieka? Jak badano czy żółta febra to choroba zaraźliwa?

To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiada ta książka. Jest to zbiór najciekawszych badań naukowców z ubiegłego wieku, zarówno w obszarze anatomii, biologii jak i psychiki istot żywych.

Książka napisana jest w sposób przystępny dla każdego, nie jest przesycona specjalistyczną terminologią. Bardzo podoba mi się humor autora, który niejednokrotnie wplata w tekst żartobliwe podsumowania czy ciekawostki.

Polecam każdemu zainteresowanemu tematyką eksperymentów naukowych.

Duszę szalonego naukowca miałam w sobie od zawsze. Dajcie mi tylko materiał do badań, sprzęt i wpuśćcie do laboratorium, a możecie mnie już nigdy więcej na oczy nie zobaczyć. Nic więc dziwnego, że po książkę „Potomkowie Frankensteina” sięgnęłam z ogromnym zapałem! Ten dopisek – „Nauka straszliwa, fantastyczna i osobliwa” całkowicie porusza te obszary mojego mózgu, które odpowiadają za chęć zostania naukowym szaleńcem, a moje źrenice rozszerzają się jak po zażyciu najlepszego narkotyku na świecie.
Alex Boese w swojej książce prezentuje całe mnóstwo badań, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Eksperymenty przeprowadzane pod ścisłą kontrolą, stanowiące temat tabu, nieprzeznaczone dla ucha i oka ludzkiego. A może i niektóre przeznaczone, ale prawda taka, że ludzie rzadko kiedy interesują się podobnymi rzeczami. W dzisiejszych czasach ich podejście się zmieniło, ale wciąż istnieją tajne laboratoria, a to, co się tam dzieje, nie wychodzi poza ich teren. Jednak część badań prezentowanych przez autora nawet w dzisiejszych czasach wzbudziłaby spore kontrowersje.
„Pozycja, którą trzymacie w dłoniach, to katalog najdziwaczniejszych eksperymentów, jakie kiedykolwiek przeprowadzono. Aby docenić ich niezwykłość, nie trzeba być naukowcem, wystarczy ciekawość świata i upodobanie do dziwactw.”
Tematyka jest naprawdę różnorodna. Obejmuje ona eksperymenty na ludziach, zarówno drastyczne jak i bardziej psychologiczne, z zakresu wielu dziedzin: badanie ludzkiej pamięci, zachowań, instynktu, a ogółem mówiąc, badanie ukrytych zakamarków nas samych i naszej drugiej natury. Nie da się ukryć, że to zwierzęta często stanowiły materiał badawczy dla wielu eksperymentów i tak jest również w tym przypadku – osoby o słabych nerwach, które są naprawdę wrażliwe i zbyt mocno wszystko przeżywają, mogą po prostu nie przebrnąć przez niektóre rozdziały tej książki. W sumie nie ma się co dziwić, kocham naukę, ale chyba nie posunęłabym się do pewnych rzeczy jeśli chodzi o niewinne zwierzaki. Pies z dwoma głowami? Słoń na LSD? Tworzenie hybryd ludzi i zwierząt? Tak, między innymi o tym można tutaj przeczytać, ale nie tylko. Pojawiają się również delikatniejsze historie: o łaskotaniu, o diecie czy o snach. A do tych, które mogą wywołać równie wielkie oburzenie, co zakazane eksperymenty na ludziach i zwierzętach, zaliczyć można z pewnością rozdziały poświęcone popędowi płciowemu i rytuałom godowym – nie tylko u ludzi, również u innych istot eukariotycznych.
Każdy z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie, ale trzeba pamiętać o jednym – autor nie owija w bawełnę. Przedstawia konkretne fakty i najistotniejsze informacje, niczego nie koloryzuje i nie ubarwia. Jedne tematy były bardziej intrygujące, drugie nieco mniej, ale to wszystko kwestia gustów. A samodzielne przeanalizowanie ich i to, czy wzbudzają w nas oburzenie czy też ciekawość, to kwestia perspektywy i nastawienia do życia. O dziwo, jak na zagadnienia naukowe i przytaczanie naukowych artykułów, pan Boese potrafi posłużyć się bardzo przystępnym językiem. A co mi się bardzo spodobało to to, że zainteresowanych odsyła do bibliografii albo odnośników z całymi artykułami. Jeżeli kogoś naprawdę dany eksperyment zainteresował, to ma nieco ułatwione poszukiwanie go.
„Nihil est in intellectu quod non prius in sensu. Nie ma nic w umyśle, czego by wcześniej nie było w zmysłach.”
„Potomkowie Frankensteina” to pozycja ciekawa i interesująca, choć nie wszystkie przedstawione zagadnienia można potraktować jako te podobne tytułowemu potworowi. Nie wpływa to jednak na całkowity odbiór tej pozycji, która jest zaskakująca i intrygująca. Czytałam ją z dużym zaangażowaniem i przyznaję, że nawet we mnie – mimo otwartego umysłu – niektóre badania wzbudziły sprzeczne emocje i lekkie oburzenie. Mimo wszystko moja miłość do szalonej nauki nie została stłumiona… może nawet pokuszę się o stwierdzenie, że uległa pogłębieniu? Polecam wszystkim zainteresowanym, to jest naprawdę dobra, mocna, konkretna i odpowiednio dopracowana pozycja.

Ciekawe spojrzenie na naukę i jej twórców - to też ludzie ze zwykłymi emocjami i ambicjami. Ciekawe, zwłaszcza, że rozwiewa wiele przesądów i tz. prawd naukowych.
Polecam.

Polecam.

Ciekawa lektura dla tych, którzy interesują się dziwnymi i niezwykłymi pomysłami naukowców, którzy w poprzednich stuleciach przeprowadzali najróżniejsze eksperymenty, nie zawsze kończyły się tak, jakby oni sobie tego życzyli. Niestety ze względu na drastyczność niektórych opisów, książka nie do końca przypadła mi do gustu, ale zdecydowanie jest interesująca.

Opisy dziwacznych i kontrowersyjnych naukowych eksperymentów. Bardzo ciekawe.

Opisy dziwacznych i kontrowersyjnych naukowych eksperymentów. Bardzo ciekawe.

Ciekawa książka opisująca przeróżne eksperymenty ze świata nauki. Przeczytanie jej skłoniło mnie do wykonania "blind testu" porównującego Coca-Colę i Pepsi. Faktycznie jest różnica...

• Książki Anny
  • 2016
  • Naukowe i popularnonaukowe różne

Dodaj cytat z książki Potomkowie Frankensteina. Nauka straszliwa, fantastyczna i osobliwa