Potomkowie Frankensteina. Nauka straszliwa, fantastyczna i osobliwa

978-83-11-11392-3
eksperymenty, nauka
popularnonaukowa
GeedieZ

Autor przedstawia najdziwniejsze, najśmieszniejsze, najbardziej osobliwe, a często budzące największą grozę eksperymenty w nauce światowej. Opisuje próby ożywiania martwych istot, zimnowojenną rywalizację USA i ZSRR w dziedzinie... przeszczepiania głów, badania nad wrodzonym ludzkim sadyzmem, niezwykłymi zachowaniami seksualnymi, eksperymenty z substancjami halucynogennymi podawanymi m.in. słoniom; naginaniem do wyznaczonych celów ludzkiej percepcji zmysłowej oraz nad sterowaniem naszą skłonnością do zadawania przemocy. Z książki dowiemy się też, jak można spowodować, by koneser win nie odróżnił białej od czerwonej odmiany tego trunku, przy jakiej liczbie uczestników imprezy towarzyskiej hałas i zgiełk stają się nie do zniesienia oraz jak świat widzą koty. Wiele z tych badań i doświadczeń znacznie wzbogaciło naszą wiedzę i dostarczyło cennego materiału do rozwoju wielu dziedzin nauki.

Alex Boese jest amerykańskim historykiem zajmującym się dziejami nauki. Napisał kilka książek dotyczących jej sensacyjnych, mało znanych aspektów.

książek: 2012
Shetani | 2014-12-12
Przeczytana: 02 listopada 2014

Duszę szalonego naukowca miałam w sobie od zawsze. Dajcie mi tylko materiał do badań, sprzęt i wpuśćcie do laboratorium, a możecie mnie już nigdy więcej na oczy nie zobaczyć. Nic więc dziwnego, że po książkę „Potomkowie Frankensteina” sięgnęłam z ogromnym zapałem! Ten dopisek – „Nauka straszliwa, fantastyczna i osobliwa” całkowicie porusza te obszary mojego mózgu, które odpowiadają za chęć zostania naukowym szaleńcem, a moje źrenice rozszerzają się jak po zażyciu najlepszego narkotyku na świecie.
Alex Boese w swojej książce prezentuje całe mnóstwo badań, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Eksperymenty przeprowadzane pod ścisłą kontrolą, stanowiące temat tabu, nieprzeznaczone dla ucha i oka ludzkiego. A może i niektóre przeznaczone, ale prawda taka, że ludzie rzadko kiedy interesują się podobnymi rzeczami. W dzisiejszych czasach ich podejście się zmieniło, ale wciąż istnieją tajne laboratoria, a to, co się tam dzieje, nie wychodzi poza ich teren. Jednak część badań...

FraniaS | 2013-09-24

Ciekawa lektura dla tych, którzy interesują się dziwnymi i niezwykłymi pomysłami naukowców, którzy w poprzednich stuleciach przeprowadzali najróżniejsze eksperymenty, nie zawsze kończyły się tak, jakby oni sobie tego życzyli. Niestety ze względu na drastyczność niektórych opisów, książka nie do końca przypadła mi do gustu, ale zdecydowanie jest interesująca.

Ogi | 2013-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Ciekawe spojrzenie na naukę i jej twórców - to też ludzie ze zwykłymi emocjami i ambicjami. Ciekawe, zwłaszcza, że rozwiewa wiele przesądów i tz. prawd naukowych.
Polecam.

terenaa | 2016-08-06
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Ciekawa książka opisująca przeróżne eksperymenty ze świata nauki. Przeczytanie jej skłoniło mnie do wykonania "blind testu" porównującego Coca-Colę i Pepsi. Faktycznie jest różnica...

Chris_Carrion | 2012-12-20
Na półkach: Przeczytane, Nauka, Nie-komiks

Opisy dziwacznych i kontrowersyjnych naukowych eksperymentów. Bardzo ciekawe.

Dawidv2 | 2016-04-29
cherry | 2015-12-25