Dama Tyfusowa

Tłumaczenie: Wojciech Grzelak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria z Wampirem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Civis-Press
Wybór z tomów: Das Grauen, Die Besessenen, Nachtmar
horror
Phobia

Zbiór opowiadań: 1. Sukkub (Die Jungfernzeugung) 2. Salsa de Tomates (Die Tomatensauce) 3. Mamaloi (Die Mamaloi) 4. Oblubienica Tophara (Die Topharbraut) 5. Kraina czarów (Das Feenland) 6. Martwy Żyd (Der tote Jude) 7. Stracenie Damiensa (Die Hinrichtung des Damiens) 8. Moja matka czarownica (Meine Mutter, die Hex) 9. Kasetka z żetonami (Der Spielkasten) 10. Dama tyfusowa (Die Typhusdame) 11....

Zbiór opowiadań:
1. Sukkub (Die Jungfernzeugung)
2. Salsa de Tomates (Die Tomatensauce)
3. Mamaloi (Die Mamaloi)
4. Oblubienica Tophara (Die Topharbraut)
5. Kraina czarów (Das Feenland)
6. Martwy Żyd (Der tote Jude)
7. Stracenie Damiensa (Die Hinrichtung des Damiens)
8. Moja matka czarownica (Meine Mutter, die Hex)
9. Kasetka z żetonami (Der Spielkasten)
10. Dama tyfusowa (Die Typhusdame)
11. Pająk (Die Spinne)

Jülka | 2014-11-09
Na półkach: Przeczytane, Groza, 2014
Przeczytana: 09 listopada 2014

Bardzo dobry zbiór, wykraczający poza ramy "klimatycznej ramoty". Nie w każdym opowiadaniu, bo nie brakuje klasyki smętnych poddaszy, dorożek pędzących w deszcz i egzotycznych klątw - ale np. atmosfera i obrazy z "Salsy de Tomates" czy "Krainy Czarów" albo refleksja płynąca z tytułowej "Damy Tyfusowej" (zwłaszcza w kontekście sympatii autora?) wcale nie leżą zagrzebane w głębokim międzywojniu.

Zaskoczył mnie zamykający zbiór "Pająk" - bardzo podobna historia pióra Josefa Jirego Kolara i opatrzona tytułem "Pod Czerwonym Smokiem" rozpoczyna antologię "Czas i Śmierć - Antologia czeskich opowiadań grozy z XIX i początków XX wieku". Internet podpowiada, że ta druga, czyli "U Červeného draka" została wydana w roku 1889, "Pająk" natomiast ukazał się w zbiorze "Opętani" w 1909. Ciekawe więc czy istnieje utwór-matka ("Pod Czerwonym Smokiem" opatrzone jest komentarzem 'Według Chatriana' - tu francuskie duo Erckmann-Chatrian, druga połowa XIX w., co by się zgadzało - choć Pająk już się do...

Lalkarka | 2013-09-23

"Dama tyfusowa" to zbiorek opowiadań niesamowitych, w których groza raczej łypie na nas zza rogu niż uderza nas obuchem w łeb. Nie jest to oczywiście zarzut, bo historie mają swój staromodny urok.
Znajdziemy tutaj historie różnego sortu, demony z piekła rodem, i te bardziej ludzkie, horror nadprzyrodzony i ten zgotowany przez człowieka drugiemu człowiekowi.
Same historie prezentują różny poziom. "Martwy Żyd" raczej śmieszy niż straszy, kiedy wyobrazimy sobie trupa złośliwie wygadującego do przerażonych bohaterów. Za to w "Straceniu Damiensa" mamy wstrząsający opis egzekucji, tak koszmarny i makabryczny, bo napisany chłodno i beznamiętnie. Ciekawym miniopowiadaniem jest "Kraina czarów", która pokazuje różnice w postrzeganiu świata między dorosłymi i dzieckiem, a także niezamierzone okrucieństwo tego ostatniego.
Tytułowa "Dama tyfusowa" to wycinek historii kobiety fatalnej, która zaraża trądem duchowym, pozostawia po sobie zniszczenie i śmierć, moralny upadek i fizyczne trupy, sama...

Adrianna | 2013-03-26
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Opowiadania Ewersa nie są to teksty "na dobranoc".
Poruszają one duszę i dają do myślenia. Pozostawiają ciarki na skórze przez idealne dozowanie napięcia. Otwarte zakończenie pozostawia pewien niedosyt.
Czyta się lekko, przez co, dosłownie, przepływa się przez kolejne opowiadania.

Ewers- Mistrz horroru.

Marszka_1988 | 2011-05-10