Uwiedziona

Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Cykl: Roza znad fiordów (tom 1)
Wydawnictwo: Pol-Nordica
Bergtatt
romans, Roza Samuelsdatter
Monika

Roza Samuelsdatter ma tylko pół twarzy, bo druga połowa została zeszpecona. A może Roza ma dwie twarze: piękną i straszną? Posiada też niezwykłą siłę, odziedziczoną po babce, dającą jej władzę nad innymi, nosi w sobie światło. Roza wierzy, że pochodzi ono od zorzy polarnej... Roza ma szesnaście lat i jest nieszczęśliwie zakochana w Jensie. Pragnie mieć jego dziecko. Pragnie tak bardzo, że...

Roza ma szesnaście lat i jest nieszczęśliwie zakochana w Jensie. Pragnie mieć jego dziecko. Pragnie tak bardzo, że marzenia się spełniają. Jens - zimny, zepsuty, samolubny, uwodzi Rozę. Wkrótce wychodzi na jaw, że Roza jest w ciąży. Budzi to wściekłość Jensa i szydercze śmiechy w osadzie.

Ale Roza ma też przyjaciół. Pokrewną duszą okazuje się Lapończyk Tomas, górnik Peder ratuje jej życie i podaje pomocną dłoń. Z wolna Roza zaczyna odkrywać w sobie tajemniczą zdolność wpływania na bieg wydarzeń. Prawda to, czy jej się tylko tak wydaje?

[Pol-Nordica, 2002]

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Książkowo_czyta | 2011-10-12
Na półkach: Przeczytane, Wymienione
Przeczytana: 2006 rok

Jest to pierwszy tom serii "'Roza znad fiordów". Jego bohaterka to 16-letnia Roza brutalnie oszpecona przez ojca. W historii tej przeplatają się ze sobą miłość i nienawiść oraz ludzkie dramaty.
Opowieść tę czyta się dobrze.

Eponine | 2013-07-30

Książka, która zapada w pamięć, choć na początku nic na to nie wskazuje. Wpadła mi w ręce przypadkiem, była dołączona do jakiegoś czasopisma i sięgnęłam po nią, gdy nie miałam nic innego pod ręką.

Zdziwił mnie wykreowany przez autorkę świat przedstawiony, w którym ascetyczna sceneria stanowi dobrze dobrane tło dla psychiki głównych bohaterów. Mamy więc osadę złożoną z małych domków, w których są tylko niezbędne sprzęty, dni wypełnione pracą w kopalni i polarną noc.

Główna bohaterka kocha i walczy o przetrwanie. Jest jednocześnie piękna i brzydka. A miłość, która pozornie dodaje sił, tak naprawdę odbiera jej szansę na normalne życie. Całość jest oczywiście okraszona odpowiednią dawką magii, a jednak pozostaje niebanalna. Wpływ na to mają wywody tytułowej Rozy, których nie powstydziłaby się niejedna schizofreniczka. Powieść ukazuje bowiem losy bohaterki niejednoznacznej, która nie może znaleźć sobie miejsca w okrutnym świecie i gubi się we własnych wyobrażeniach o...

Ajno | 2013-08-27

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to kolejny pospolity romans. Jednak czytając tę książkę miałam wrażenie, że wątek miłosny tak naprawdę ukryty jest gdzieś w tle. Roza - młoda dziewczyna, mimo że oszpecona wciąż piękna, zakochana w Jensie. Tak bardzo go kocha, tak bardzo go pragnie, że lekceważy krzywdę, jakiej od niego zaznaje, wybacza mu wiele rzeczy i z całych sił chce mieć z nim dziecko. Nie do końca potrafi docenić pomocy Pedera oraz przyjaciela Tomasa. Nieoczekiwanie przyjeżdża jej babcia - Lea, która próbuje uświadomić dziewczynie na czym polega ich rodzinna tajemnica.

wiejskifilozof | 2011-10-05

+ klimat Norwegii
+postaci
+ cena książki (kupiłem za o,99 groszy . )
-styl pisania .

Rikissa | 2017-03-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 marca 2017

Byłam w bibliotece akurat 8 marca, a że jest to Dzień Kobiet, więc sobie pomyślałam, że wypożyczę sobie jakieś babskie czytadło. Padło na Rozę znad fiordów, choć bardziej odpowiedni byłby tytuł Panna lekkich obyczajów znad fiordów. Ja wiem, że kobieta zmienną jest i tylko krowa nie zmienia zdania, ale postać głównej bohaterki jest dla mnie mocno niespójna. Raz robi tak, za chwilę zupełnie na odwrót, trudno się doszukać w tym wszystkim sensu. Roza zachowuje się tak jakby miała poważne zaburzenia psychiczne. Jak dla mnie jej postać w ogóle nie trzyma się kupy. Generalnie było bardzo słabo. Przekartkowałam kolejne dwa tomy i znowu to samo, czyli Roza i kolejni mężczyźni zapadający na dziwną obsesję na jej punkcie, którym ona nie jest w stanie się oprzeć. No ale może to jest ta słynna moc zorzy polarnej, przekazywana w rodzinie Rozy z pokolenia na pokolenie. No cóż, jeżeli to ma być pomysł na kolejne tomy, a jest ich z tego co widziałam kilkadziesiąt, to z powagą piszę to, że podziwiam...

Delirium | 2011-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2011

Nie przepadam za romansami, ten również nie przypadł mi do gustu. Jedyne, co mi się w niej naprawdę spodobało, to początek, czyli oszpecenie Rozy.

Izabela Katulska | 2011-10-08
Przeczytana: 05 października 2011

Mi osobiście książka, jak najbardziej przypadła do gustu. Rzecz jasna, ja również kupiłam ją za 99 groszy i byłam strasznie zdziwiona tą ceną. Ale było to zbyt piękne, żeby było prawdziwe - kolejne tomy będą teraz kosztować ok. 8 złotych. Moim zdaniem to również dobra cena, bo pierwszy tom naprawdę mi się spodobał i wątpię, żeby było mi szkoda wydawać tych 8 złotych na kolejne :)
Jednak jedyne, co mnie strasznie irytuje w tej książce to brak zaskoczenia. I oczywiście główna bohaterka, ale dla mnie to pozytyw. Przez nią nie mogłam odciągnąć się od lektury, bo wręcz musiałam wiedzieć co ona znowu wymyśli. :)

patronat | 2016-06-27
Przeczytana: 2013 rok

Perypetie głównej bohaterki śledziło mi się przyjemnie głównie dzięki panującemu na kartach ksiązki klimatowi - Norwegia bowiem jest tam przedstawiona fenomenalnie. Choć niektóre zachowania Rozy trudno było mi zrozumieć, to jednak ma ona w sobie coś takiego, że chce się podążać za jej przygodami. Książka pozostaje w pamięci dzięki licznym "mocnym" momentom.

syllax3 | 2016-09-01
Przeczytana: 01 września 2016

Historia na prawdę mogła by być ciekawa, gdyby nie styl pisania jak dla kretynów (bez urazy). Czułam się, czytając tą książkę, jakby ktoś nie wiedział o czym chce pisać i ciągle się powtarzał w opowiadaniu...

anka21kr5 | 2013-02-09
Przeczytana: styczeń 2013

Myślałam, że książka okaże się ciekawsza. Pierwsze fragmenty, opis oszpecenia młodej dziewczyny budzi w człowieku współczucie. Jednak dalsze losy i postępowanie bohaterki jest dla mnie trochę nie zrozumiałe. Fakt człowiek jest ciekawy jak dalej postąpi i czyta do końca, ale książka mnie osobiście nie rzuciła na kolana.