Uwiedziona

Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Cykl: Roza znad fiordów (tom 1)
Wydawnictwo: Pol-Nordica
Bergtatt
romans, Roza Samuelsdatter
Monika

Roza Samuelsdatter ma tylko pół twarzy, bo druga połowa została zeszpecona. A może Roza ma dwie twarze: piękną i straszną? Posiada też niezwykłą siłę, odziedziczoną po babce, dającą jej władzę nad innymi, nosi w sobie światło. Roza wierzy, że pochodzi ono od zorzy polarnej... Roza ma szesnaście lat i jest nieszczęśliwie zakochana w Jensie. Pragnie mieć jego dziecko. Pragnie tak bardzo, że...

Roza ma szesnaście lat i jest nieszczęśliwie zakochana w Jensie. Pragnie mieć jego dziecko. Pragnie tak bardzo, że marzenia się spełniają. Jens - zimny, zepsuty, samolubny, uwodzi Rozę. Wkrótce wychodzi na jaw, że Roza jest w ciąży. Budzi to wściekłość Jensa i szydercze śmiechy w osadzie.

Ale Roza ma też przyjaciół. Pokrewną duszą okazuje się Lapończyk Tomas, górnik Peder ratuje jej życie i podaje pomocną dłoń. Z wolna Roza zaczyna odkrywać w sobie tajemniczą zdolność wpływania na bieg wydarzeń. Prawda to, czy jej się tylko tak wydaje?

[Pol-Nordica, 2002]

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Książkowo_czyta | 2011-10-12
Na półkach: Przeczytane, Wymienione
Przeczytana: 2006 rok

Jest to pierwszy tom serii "'Roza znad fiordów". Jego bohaterka to 16-letnia Roza brutalnie oszpecona przez ojca. W historii tej przeplatają się ze sobą miłość i nienawiść oraz ludzkie dramaty.
Opowieść tę czyta się dobrze.

Ajno | 2013-08-27

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to kolejny pospolity romans. Jednak czytając tę książkę miałam wrażenie, że wątek miłosny tak naprawdę ukryty jest gdzieś w tle. Roza - młoda dziewczyna, mimo że oszpecona wciąż piękna, zakochana w Jensie. Tak bardzo go kocha, tak bardzo go pragnie, że lekceważy krzywdę, jakiej od niego zaznaje, wybacza mu wiele rzeczy i z całych sił chce mieć z nim dziecko. Nie do końca potrafi docenić pomocy Pedera oraz przyjaciela Tomasa. Nieoczekiwanie przyjeżdża jej babcia - Lea, która próbuje uświadomić dziewczynie na czym polega ich rodzinna tajemnica.

Eponine | 2013-07-30

Książka, która zapada w pamięć, choć na początku nic na to nie wskazuje. Wpadła mi w ręce przypadkiem, była dołączona do jakiegoś czasopisma i sięgnęłam po nią, gdy nie miałam nic innego pod ręką.

Zdziwił mnie wykreowany przez autorkę świat przedstawiony, w którym ascetyczna sceneria stanowi dobrze dobrane tło dla psychiki głównych bohaterów. Mamy więc osadę złożoną z małych domków, w których są tylko niezbędne sprzęty, dni wypełnione pracą w kopalni i polarną noc.

Główna bohaterka kocha i walczy o przetrwanie. Jest jednocześnie piękna i brzydka. A miłość, która pozornie dodaje sił, tak naprawdę odbiera jej szansę na normalne życie. Całość jest oczywiście okraszona odpowiednią dawką magii, a jednak pozostaje niebanalna. Wpływ na to mają wywody tytułowej Rozy, których nie powstydziłaby się niejedna schizofreniczka. Powieść ukazuje bowiem losy bohaterki niejednoznacznej, która nie może znaleźć sobie miejsca w okrutnym świecie i gubi się we własnych wyobrażeniach o...

wiejskifilozof | 2011-10-05

+ klimat Norwegii
+postaci
+ cena książki (kupiłem za o,99 groszy . )
-styl pisania .

Delirium | 2011-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2011

Nie przepadam za romansami, ten również nie przypadł mi do gustu. Jedyne, co mi się w niej naprawdę spodobało, to początek, czyli oszpecenie Rozy.

patronat | 2016-06-27
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Perypetie głównej bohaterki śledziło mi się przyjemnie głównie dzięki panującemu na kartach ksiązki klimatowi - Norwegia bowiem jest tam przedstawiona fenomenalnie. Choć niektóre zachowania Rozy trudno było mi zrozumieć, to jednak ma ona w sobie coś takiego, że chce się podążać za jej przygodami. Książka pozostaje w pamięci dzięki licznym "mocnym" momentom.

Izabela Katulska | 2011-10-08
Przeczytana: 05 października 2011

Mi osobiście książka, jak najbardziej przypadła do gustu. Rzecz jasna, ja również kupiłam ją za 99 groszy i byłam strasznie zdziwiona tą ceną. Ale było to zbyt piękne, żeby było prawdziwe - kolejne tomy będą teraz kosztować ok. 8 złotych. Moim zdaniem to również dobra cena, bo pierwszy tom naprawdę mi się spodobał i wątpię, żeby było mi szkoda wydawać tych 8 złotych na kolejne :)
Jednak jedyne, co mnie strasznie irytuje w tej książce to brak zaskoczenia. I oczywiście główna bohaterka, ale dla mnie to pozytyw. Przez nią nie mogłam odciągnąć się od lektury, bo wręcz musiałam wiedzieć co ona znowu wymyśli. :)

anka21kr5 | 2013-02-09
Przeczytana: styczeń 2013

Myślałam, że książka okaże się ciekawsza. Pierwsze fragmenty, opis oszpecenia młodej dziewczyny budzi w człowieku współczucie. Jednak dalsze losy i postępowanie bohaterki jest dla mnie trochę nie zrozumiałe. Fakt człowiek jest ciekawy jak dalej postąpi i czyta do końca, ale książka mnie osobiście nie rzuciła na kolana.

syllax3 | 2016-09-01
Przeczytana: 01 września 2016

Historia na prawdę mogła by być ciekawa, gdyby nie styl pisania jak dla kretynów (bez urazy). Czułam się, czytając tą książkę, jakby ktoś nie wiedział o czym chce pisać i ciągle się powtarzał w opowiadaniu...

Semen Korczaszko | 2011-02-20

to pierwszy i ostatni romans jaki przeczytałam (z resztą dość opornie mi to szło). Być może jest to dobra książka, nie gustuję w takich, więc nie dam oceny.