Narkotyki

Okładka książki Narkotyki Stanisław Ignacy Witkiewicz
Okładka książki Narkotyki
Stanisław Ignacy Witkiewicz Wydawnictwo: Jirafa Roja Cykl: Stanisław Ignacy Witkiewicz Dzieła Zebrane (tom 12) publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Stanisław Ignacy Witkiewicz Dzieła Zebrane (tom 12)
Jirafa Roja
2010-01-15
2010-01-15
978-83-61154-43-3
esej narkotyki alkohol

Mimo tylu lat nadal aktualna... Wspaniała jeśli chodzi o formę, wiele wątków rozsądnie rozdzielonych by każdy mógł spróbować przeprać chociaż kawałek swojej duszy.

„Narkotyki” Witkacego to najpiękniej napisana krytyka używek jaką w życiu czytałem. Autor nie zostawia suchej nitki szczególnie na alkoholu i papierosach. Miejscami popada w groteskową przesadę, ale jest tutaj wiele aktualnych i bardzo celnych spostrzeżeń. Swoją drogą, te wszystkie wzmianki Witkacego o różnych gadach po wzięciu peyotlu, kojarzyły mi się z „Lękiem i odrazą w Las Vegas” Huntera S. Thompsona i jego wizjami jaszczurów.

Z plejady trafnych, z niecodziennym poczuciem humoru napisanych spostrzeżeń, skupię się na jednym, najmniej istotnym. Przypomniały mi się rozterki przed dwudziestu laty, gdy po pracy miałam skorzystać z komunikacji publicznej. Dziś wiem, że to nie ja pierwsza wymyśliłam nazwę "niepachy" spod pachy (jestem niska). Ale być drugą po Witkacym, to nie wstyd. Wiem też, że w erze klimatyzacji i przynajmniej jednej łazienki w domu, nadal na spotkaniach, nader często zdarza się prezesom wonieć zużytą świeżością.

Książka dla amatorów różnych hobby związanych z używkami oraz dla tych, którym imaginacja podsuwa słuszne podejrzenia, że sztuka, w tym literatura, znajduje się na równi pochyłej i to nie na szczycie, czego dowodem mogą być coraz nędzniejsze plebiscyty i rankingi, w których prześwietna część twórców tak ochoczo bierze udział.

Wybitna aczkolwiek czasami nieczytalna przez wilelozdaniowe wtrącenia w nawiasach

"Narkotyki. Niemyte dusze" to przejaw kunsztu poetyckiego Witkacego. Jak mało kto mistrzowsko posługuje się on słowem, które staje się dla niego narzędziem artystycznego wyrazu w równym stopniu co paleta malarska. Jednym i drugim posługuje się z wirtuozerią kreśląc obraz własnych przemyśleń dotyczących wpływu używek na człowieka (to w pierwszej części) oraz introspekcji, dokonując własnej psychoanalizy, ta z kolei służyć ma ocaleniu "dusz" przed degrengoladą i upadkiem społecznym (to w drugiej części). W jednej i drugiej części Witkacy, posługując się konstrukcją swoistego poradnika, przedstawia jego remedium nie tylko na uniknięcie uzależnień, poprzez wskazanie ich zgubnego wpływu", ale również - zafascynowany teorią Freuda, nawołuje do swoistej "ablucji" społecznej, która doprowadzić ma do społecznego oczyszczenia. Zarówno jedna, jak i druga część to dążenie Witkacego do ocalenia rodaków. Własne jego doświadczenia z używkami wszelkiej maści (od papierosów i alkoholu, przez meskalinę i peyotl, po kokainę czy eter, stanowić mają przestrogę przed ich zgubnym wpływem i bynajmniej nie stanowią zachęty do ich konsumowania. Przeciwnie na własnym przykładzie, a jak mało kto Witkacy wie doskonale o czym pisze, zniechęca on przed eksperymentami z używkami wszelkiej maści. Niemyte dusze stanowić zaś mają swoistą diagnozę społeczeństwa na chwilę przed wybuchem kolejnej światowej tragedii. Obie części warto przeczytać, kończąc zatem cytatem: "I have spoken - reszta należy do was".

hodowla przyjemniaczków to wspaniały rozdział nie dajmy sie zwieść nawet najlepszym snardzom

Ciężko mi ocenić tą książkę, gdyż nie jest to ani poradnik ani dzieło literackie. Jeżeli ktoś lubi twórczość Witkacego, doceni jego osobiste podejście do tematu. Doceniłem chłodne podejście do skuteczności używek, dzięki którym kompletnie odpuściłem sobie na szczęście jeszcze sporadyczne palenie.
Nie spodobało mi się wylanie żalu i pretensji do swoich przeciwników "przy okazji".

Nie spodobało mi się wylanie żalu i pretensji do swoich przeciwników "przy...

Pomimo mojej sympatii do Witkacego trudno przebrnąć przez tę pozycję.

Pomimo mojej sympatii do Witkacego trudno przebrnąć przez tę pozycję.

Nie wiedziałam takich rzecZy o nikotynie. A Peyolt? Niezła jazda

Nie wiedziałam takich rzecZy o nikotynie. A Peyolt? Niezła jazda

Arcydzieło! Cholernie błyskotliwe spostrzeżenia, często dowcipne. Chętnie bym przeczytała książkę o social mediach autorstwa tego Pana. Ale by nas zwyzywał!

*Oceniam tylko "Narkotyki".

*Oceniam tylko "Narkotyki".