Feralna trzynastka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Z Okiem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Atext
Nabokov's Dozen
83-85156-48-8
Nabokov, opowiadania
Monika Adamczyk

"Feralna trzynastka" to zbiór najcelniejszych opowiadań Nabokova. Powstałe na przestrzeni wielu lat, nieodmiennie olśniewają swoją urodą, mistrzostwem i głębią wejrzenia, potwierdzając geniusz i kunszt pisarski tego niezwykłego twórcy, który nigdy nie pozostawia czytelnika obojętnym wobec świata i ludzi, o których opowiada.

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: skan własny

Geniusz Nabokova - wielkiego stylisty i narratora - widać nie tylko w powieściach, ale i w nowelach oraz w opowiadaniach. "Feralna trzynastka", będąc reprezentatywnym wyborem krótkich tekstów, jest tego najlepszym przykładem. Opowiadania chwytają za gardło, mózg dzięki nim pulsuje, krew szybciej płynie, a gromady mrówek przebiegają po plecach.

leukonoe | 2011-09-10
Przeczytana: 10 września 2011

Niektóre były naprawdę niesamowite.
Nabokov tak cudownie podkreśla barwę, kształt i kolor każdej myśli, zarysowuje najmniejsze drobiazgi tak szczegółowo, że czuję się, jakbym trzymała w rękach wszystko, co namalował dla mnie słowami.

Spiderdog86 | 2017-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2017

Moja opinia jest oczywiście subiektywna. Nie chcę wykazać się laicyzmem i być obrazoburczy,ale dla mnie ten cykl opowiadań może się podobać chyba tylko znawcom i wielbicielom twórczości Nabokowa. Tak jak podobała mi się "Lolita" tak "Feralna Trzynastka" była dla mnie drogą przez mękę. Łapałem się na tym, że po kilku akapitach,nie wiedziałem o czym czytam. Opowiadania nie porwały mnie fabułą,a język w jakim zostały napisane przypomina język narkomana na haju. Miałem wrażenie, że poszczególne fragmenty opowiadań kompletnie się ze sobą nie łączą,a jedyny sens w nich zawarty jest znany tylko autorowi. Jak dla mnie jest to pozycja obowiązkowa dla miłośników takiego pisarstwa. Inni raczej się znudzą,a być może nawet nie dotrą do końca.

dzikiebialko | 2017-11-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 listopada 2017

Zbiór kilku opowiadań. Najbardziej podobało mi się to, że czytając można wyobrazić sobie opowiadane sytuacje.

Pawel87 | 2018-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2018