Wykłady o literaturze rosyjskiej

Tłumaczenie: Zbigniew Batko
Wydawnictwo: Muza
Lectures on Russian Literature
Monika Adamczyk

Trzeci, ostatni już tom wykładów Vladimira Nabokova poświecony jest literaturze rosyjskiej. Z właściwą sobie starannością i precyzją autor omawia wybrane dzieła Gogola, Dostojewskiego, Turgieniewa, Tołstoja, Czechowa. Na nowo otwiera przed nami świat "Zbrodni i kary", "Anny Kareniny" czy "Mewy". Wygłasza niekonwencjonalne, niekiedy wręcz obrazoburcze opinie, szeroko je argumentując i popierając licznymi cytatami. Można się z Nabokovem nie zgadzać, można się nawet oburzać, ale trudno odmówić mu mistrzostwa słowa, logiki wywodu i znajomości tematu. Jego wykłady to pasjonująca podróż literacka, w której czytelnik pzeżyje jeszcze raz, często zupełnie inaczej, znane sobie najwybitniejsze utwory klasyków literatury rosyjskiej.

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: skan własny

Mimetyczka | 2011-06-27
Na półkach: Przeczytane, 2011

Nie do końca do mnie trafia metoda analizy Nabokova. Jest zbyt drobiazgowy, a jego interpretacje, szczególnie te dotyczące formy, są trudne do prześledzenia i nie zawsze warte celu.
Poza tym, nie potrafię mu wybaczyć surowej krytyki Dostojewskiego, do którego ma, trudno mu to ukryć, negatywny stosunek.
Do tego nie zawsze jest wierny swoim priorytetom. Pisze, że niezwykle ceni styl autora i jest piewcą estetyzmu, wyrzuca Dostojewskiemu obsesyjną tonację, banalność każdego słowa i prymitywną elokwencję, a przy kolejnym pisarzu przymyka oko na to samo. Ba, nawet tego nie ukrywa.
Mimo wszystko Nabokov zaraża entuzjazmem i budzi podziw dla sztuki.
Mimo wszystko warto te wykłady przeczytać.

Michał | 2016-08-14
Przeczytana: 2007 rok