Patrz na te arlekiny!

Wydawnictwo: Muza
Look at the Harlequins!
Monika Adamczyk

Inne wydania

"Patrz na te arlekiny!" - bo czają się wszędzie, jak powiada ciotka. Błaznują zatemd drzewa, słowa, rytuały, rachunki, żarty i obrazy. Wszystko może być zabawą, wymysłem, szalonym towarem wyobraźni. Z drugiej strony ograniczając nas pęta rzeczywistości, twardej jak gont na dach, któa nie pozwala chociażby odwrócić bieguc czasu. Ostatnia powieść Vladimira Nabokova (1899-1977) to wykwintna uczta dla wielbicieli i znawców jego twórczości. Autor serwuje najwyborniejsze wątki, wety zabaw literackich. Kosztujemy najciekawszych jego przemyśleń na temat twórczości artystycznej i magii odwiecznych utarczek męsk-damskich, sycimy się oryginalnymm spojrzeniem na tożsamość i zaświaty, rozkoszujemy w zabawach literackich. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie jeden szkopuł: przed zaśnięciem próbujemy wraz z bohaterem zawrócić z drogi, którą przyszło nam kroczyć... Wytężamy siły i nic! Rzeczywistość? Przeznaczenie? Strzałka czasu? Bilet w jedną stronę? I kto to wszystko wymyślił???

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: skan własny

Dominika Rygiel | 2016-03-18
Na półkach: 52 / 2016, Przeczytane
Przeczytana: 18 marca 2016

"Uważam, że twoje zdrowie psychiczne jest w należytym porządku. Czasem bywasz poplątany i posepny, a często pocieszny, ale to pasuje do takiego ce qu'on appelle geniuszu." (s.51)

Nazwiska Nabokova nie trzeba nikomu przedstawiać. Autor słynnej "Lolity" mocno wrył się w kanon literatury klasycznej. W mojej opinii, zupełnie zasłużenie. Nie ma dla mnie większego nazwiska. I nieprędko zapewne takie się znajdzie. Jest geniuszem, po którego sięgam z bijącym z podekscytowania sercem. "Patrzcie na te arlekiny!" to ósma z rzędu powieść pisarza, jaką przeczytałam. I dobrze się stało, że sięgnęłam po nią dopiero teraz. Lektura jej jako pierwszej nie miałaby racji bytu, gdyż powieść ta - okrzyknięta jako rzekoma autobiografia autora (chociaż mocno wątpliwa, o czym później) - roi się od odwołań do całej bibliografii Nabokova.

W rzeczonej autobiografii narratorem jest (prawie) sam autor (Władimir Władimirowicz znany szerzej jako Vladimir Nabokov). Rosjanin nie byłby sobą gdyby nie zabawił się...

E_P_Fandorin | 2012-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

"Jak to jest z nimfetkami?" Podrażniony koślawą biografią pióra Andrew Fielda, N. daje odpowiedź wszystkim, którzy mylą autora z narratorem. Gobelin utkany z wątków literackich i biograficznych rzuconych na krosna schizofrenii. Plus jako zwieńczenie liryczne wyznanie miłości i przywiązania. No właśnie do kogo? Czyżby jednak do Very?

Smiechwciemnosci | 2011-07-20

Tylko dla tych, którzy przeczytali co najmniej 6-8 wcześniejszych powieści Nabokova.

Marysia | 2011-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2011

To taka zabawa w chowanego. Im więcej Nabokovskich powieści czytasz i im więcej o nim wiesz, tym bardzeij skupiasz się na tych błyskach motywów z książek i tych fragmentów życia pisarza które juz znasz. I, tak to bywa z odbiciami, obraz jest odwrócony i wykrzywiony. Skupiam się na tej warstwie i gonię od lustra do lustra od motywu do motywu. A przecież jest jeszcze sama historia pisarza co na stare lata znalazł miłość i spokój i zabawne jest to że ograniczenie wyobraźni, które go przez całe życie gnębiło i w którym szukał oznak obłędu, w końcu wypłynęło w niespodziewanej postaci czysto fizycznej choroby. I teraz uwolniony od lęku może zacząć życie bez nerowego tiku i to że ma ponad siedemdziesiąt lat nie jest gorzkie ale po prostu jest.

Martyna Wierzchucka | 2015-09-08

Kolejna książka, która mnie zachwyciła, ale nie poleciłabym jej osobom, które wcześniej unikały Nabokova. Ogrom nawiązań do innych powieści może wydać się czymś przytłaczającym. To wspaniała gra, którą autor prowadzi z czytelnikiem — puzzle rozsypane na papierze. I kolejny dowód na to, że chyba nie urodził się jeszcze pisarz większy od Vladimira Nabokova.

uvertobleu | 2016-08-15
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 29 lipca 2016

Nabokov lubi pogrywać z czytelnikiem, bo ciekawe, ile z tego wszystkiego wydarzyło się naprawdę.

nina_kulik | 2016-11-12
geminiflorka | 2016-08-22