Opowiadania starego astronoma

Cykl: Opowiadania starego astronoma (tom 1)
Wydawnictwo: Polskie Towarzystwo Astronomiczne
astronomia, kosmos, planety, gwiazdy
Drewniacki

Ukazała się książka zatytułowana "Opowiadania starego astronoma". W 22 opowiadaniach-felietonach to czym zajmują się astronomowie przedstawia profesor Józef Smak, który od ponad 50 lat jest czynnym astronomem. Autor przedstawia obserwacje astronomiczne kiedyś i obecnie, tłumaczy dlaczego Pluton nie jest już planetą, wyjaśnia zagadkę słonecznych neutrin, pisze o tym jak astronomia pomaga...

Autor przedstawia obserwacje astronomiczne kiedyś i obecnie, tłumaczy dlaczego Pluton nie jest już planetą, wyjaśnia zagadkę słonecznych neutrin, pisze o tym jak astronomia pomaga historykom określać daty różnych wydarzeń z przeszłości (np. data narodzin i śmierci Chrystusa, bitwy pod Maratonem, czy budowy piramid egipskich).

Niektóre z felietonów dotyczą osobistych wspomnień autora, zabawnych kłopotów z cenzurą w PRL, czy perypetii grupy polskich astronomów, która wybrała się drogą morską na kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej. W książce poruszony jest też temat astrologii (w felietonie zatytułowanym "Sąd nad astrologią").

MaryPC | 2014-09-25
Krzysztof | 2013-01-17