Południe

Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The South
83-7150-084-X

Posługując się prostym, wręcz reportażowym, a zarazem poetyckim stylem, Colm Tóibin, ukazuje zmagania bohaterki, która pragnie pogodzić wolność z potrzebą tworzenia - malowania. Katherine, marząc o życiu artystki, opuszcza męża i synka i wyjeżdża z Irlandii do Hiszpanii. W Barcelonie poznaje Miguela, anarchistę, weterana wojny domowej z 1939 roku. Razem wyjeżdżają w Pireneje, gdzie...

Katherine, marząc o życiu artystki, opuszcza męża i synka i wyjeżdża z Irlandii do Hiszpanii. W Barcelonie poznaje Miguela, anarchistę, weterana wojny domowej z 1939 roku. Razem wyjeżdżają w Pireneje, gdzie rozpoczynają wspólne życie. Przeszłość jednak ich dogania i Katherine na nowo musi określić swój stosunek do Miguela, do malarstwa oraz do innego mężczyzny, którego spotyka w Hiszpanii - Michaela Gravesa, dzięki któremu odkrywa Irlandię, jakiej nigdy nie znała.

Piotrusia | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

No cóż, czyta się dobrze, przeczytałam, ale właściwie nie wiem, po co. Główna bohaterka maksymalnie niesympatyczna. Nie uważam, że kobieta ma tylko rodzić i wychowywać, ale porzucić własne dziecko? Nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić. Wg komentarza pod książką, odeszła "marząc o życiu artystki" - a co to znaczy? Zresztą nie wydaje mi się, aby to wynikało z tekstu. Cały jej pobyt w Madrycie, to jakiś ciąg przypadków, nie bardzo widać tam jakiś plan - raczej "życie ją niesie" i stawia na jej drodze jakieś tłumy malarzy (a może w Madrycie mieszkają sami malarze?). Porzuciła syna, ale córkę właściwie też - była świadoma tego, że Miguel może być zagrożeniem dla dziecka, ale wolała to bagatelizować, byle dziecko jej nie przeszkadzało! A wolnego czasu miała dość, przecież jej mamusia utrzymywała ją i jej ukochanego.
Jest też polityka i to w dwóch państwach - Hiszpania i Irlandia. Tematy właściwie liźnięte, zwłaszcza Irlandia. I jak tutaj prezentuje się pani Kasia? Otóż wstrząśnięta...

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 04 marca 2010