Leksykon fantastyki : postacie, miejsca, rekwizyty, zjawiska

Wydawnictwo: Muza
978-83-7495-672-7
fantastyka, magia, czary, stwory, filmy
alex2586

Pierwszy na polskim rynku leksykon, który gromadzi ponad 1000 haseł, ich źródłem są: baśnie, bajki, legendy, opowieści fantasy i science fiction, powieści fantastyczne dla dzieci i młodzieży, dzieła filmowe powstałe na podstawie oryginalnych scenariuszy oraz komiksy. Zawiera hasła postaci indywidualnych (m.in. Gandalf, Kopciuszek), gatunków stworów (czarownica, wampir, android), rekwizytów...

Zawiera hasła postaci indywidualnych (m.in. Gandalf, Kopciuszek), gatunków stworów (czarownica, wampir, android), rekwizytów (kije-samobije, różdżka, wehikuł czasu), topografii (m.in. Mordor, Kraina Czarów) i zjawisk (m.in. hibernacja, transmutacja, telekineza).

W "Nawiązaniach" znajdują się informacje o kontynuacjach dziejów postaci w cyklach literackich i filmowych, w komiksach oraz w wersjach baletowych i operowych.

Pierwszy na polskim rynku wydawniczym leksykon, różniący się od dotychczas wydawanych słowników fantastyki, które opisują jeden gatunek literatury (najczęściej fantasy) lub jeden rodzaj postaci, np. "Leksykon krasnoludków".

[Muza, 2009]

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Ettelea | 2010-08-21
Przeczytana: 2010 rok

Leksykon był mi niezwykle pomocny przy pisaniu pracy licencjackiej. Szczerze mówiąc gdyby nie on, byłabym zmuszona zmienić jej temat, co bardzo mi się nie uśmiechało.

Przystępnie napisane kompendium wiedzy na temat fantastyki wszelkiego rodzaju - od baśni dla dzieci po science-fiction. Zdecydowanie plusem są proste a za razem konkretne definicje opatrzone przykładami z literatury. Myślę, że autorki odwaliły kawał dobrej roboty (mówiąc kolokwialnie).
Jak najbardziej zasługuje na pochwałę.

alex2586 | 2010-08-21
Na półkach: Leksykony, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2010

Z książką zetknęłam się przez przypadek poszukując prezentu dla brata. Co prawda nie dostał jej ode mnie ale nie ma to jak odpowiednia sugestia :). Zabrałam się do niej w pociągu kiedy wracaliśmy do domu i nie mogłam od niej oderwać. Jest w niej dosłownie wszystko co tylko może być związane z fantastyką. I to czasem takie rzeczy, które przez myśl by mi nie przeszło zakwalifikować do tego miana. No bo np. nie dziwią mnie hasła związane z Harrym Potterem, Matrixem czy Władcą Pierścieni ale już nie spodziewałam się haseł związanych z Małą syrenką, muminkami, Kaczorem Donaldem czy Hamletem. Ale to wcale nie umniejsza wartości tej książki bo tylko pozwala spojrzeć na znane nam rzeczy z zupełnie innej perspektywy.

Poloscraft | 2016-08-29
KatherineAFC | 2016-04-29