Leksykon fantastyki : postacie, miejsca, rekwizyty, zjawiska

Autor:
wydawnictwo
Muza
978-83-7495-672-7
fantastyka, magia, czary, stwory, filmy
typ
papier
alex2586
5,5 (8 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Pierwszy na polskim rynku leksykon, który gromadzi ponad 1000 haseł, ich źródłem są: baśnie, bajki, legendy, opowieści fantasy i science fiction, powieści fantastyczne dla dzieci i młodzieży, dzieła filmowe powstałe na podstawie oryginalnych scenariuszy oraz komiksy. Zawiera hasła postaci indywidualnych (m.in. Gandalf, Kopciuszek), gatunków stworów (czarownica, wampir, android), rekwizytów...

Zawiera hasła postaci indywidualnych (m.in. Gandalf, Kopciuszek), gatunków stworów (czarownica, wampir, android), rekwizytów (kije-samobije, różdżka, wehikuł czasu), topografii (m.in. Mordor, Kraina Czarów) i zjawisk (m.in. hibernacja, transmutacja, telekineza).

W "Nawiązaniach" znajdują się informacje o kontynuacjach dziejów postaci w cyklach literackich i filmowych, w komiksach oraz w wersjach baletowych i operowych.

Pierwszy na polskim rynku wydawniczym leksykon, różniący się od dotychczas wydawanych słowników fantastyki, które opisują jeden gatunek literatury (najczęściej fantasy) lub jeden rodzaj postaci, np. "Leksykon krasnoludków".

[Muza, 2009]

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Ettelea | 2010-08-21
Przeczytana: 2010 rok

Leksykon był mi niezwykle pomocny przy pisaniu pracy licencjackiej. Szczerze mówiąc gdyby nie on, byłabym zmuszona zmienić jej temat, co bardzo mi się nie uśmiechało.

Przystępnie napisane kompendium wiedzy na temat fantastyki wszelkiego rodzaju - od baśni dla dzieci po science-fiction. Zdecydowanie plusem są proste a za razem konkretne definicje opatrzone przykładami z literatury. Myślę, że autorki odwaliły kawał dobrej roboty (mówiąc kolokwialnie).
Jak najbardziej zasługuje na pochwałę.

alex2586 | 2010-08-21
Na półkach: Leksykony, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2010

Z książką zetknęłam się przez przypadek poszukując prezentu dla brata. Co prawda nie dostał jej ode mnie ale nie ma to jak odpowiednia sugestia :). Zabrałam się do niej w pociągu kiedy wracaliśmy do domu i nie mogłam od niej oderwać. Jest w niej dosłownie wszystko co tylko może być związane z fantastyką. I to czasem takie rzeczy, które przez myśl by mi nie przeszło zakwalifikować do tego miana. No bo np. nie dziwią mnie hasła związane z Harrym Potterem, Matrixem czy Władcą Pierścieni ale już nie spodziewałam się haseł związanych z Małą syrenką, muminkami, Kaczorem Donaldem czy Hamletem. Ale to wcale nie umniejsza wartości tej książki bo tylko pozwala spojrzeć na znane nam rzeczy z zupełnie innej perspektywy.

Symphonie | 2015-03-26

Kalendarium literackie
  • Lisa Unger
    45. rocznica
    urodzin
    Ilu ludzi troszczy się o was tak naprawdę? I nie chodzi mi o tych, z którymi miło jest przebywać, a także nie o tych, których kochacie i którym wierzycie. Ale ludzi, którzy dobrze się czują, kiedy jesteście szczęśliwi i odnosicie sukcesy, a źle, kiedy wam się nie układa, albo przechodzicie trudny ok... pokaż więcej
  • Tadeusz Słobodzianek
    60. rocznica
  • Ron McLarty
    68. rocznica
    urodzin
    Ludzie, których kochasz, potrafią cię podnieść na duchu i potrafią zamącić ci w głowie. Rozumienie ich nie wydaje się takie ważne, kiedy są w twoich myślach. To dlatego miłość powinna być łatwa.
  • Alfred Elton van Vogt
    79. rocznica
  • Ludwig Wittgenstein
    126. rocznica
    urodzin
    Granice naszego języka oznaczają granice naszego świata.
  • Sławomir Łubiński
    81. rocznica
  • Morris West
    99. rocznica
    urodzin
    Samotność to nic nowego. Prędzej czy później dotyka każdego z nas. Umierają przyjaciele, członkowie naszych rodzin, kochankowie i mężowie także.
  • Hubert Selby
    11. rocznica
    śmierci
    Zaraz! Boże wszechmogący wygląda na to że całe dotychczasowe życie upłynęło jej na czekaniu. Czekaniu na co???? Czekaniu na to by zacząć żyć. Tak, zgadza się, czekała na to by zacząć żyć. (...) Wszystko co robiła było jedynie próbą generalną przed życiem.
  • Bjørnstjerne Bjørnson
    105. rocznica