Leksykon fantastyki : postacie, miejsca, rekwizyty, zjawiska

Autor:
wydawnictwo
Muza
978-83-7495-672-7
fantastyka, magia, czary, stwory, filmy
typ
papier
alex2586
5,5 (8 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Pierwszy na polskim rynku leksykon, który gromadzi ponad 1000 haseł, ich źródłem są: baśnie, bajki, legendy, opowieści fantasy i science fiction, powieści fantastyczne dla dzieci i młodzieży, dzieła filmowe powstałe na podstawie oryginalnych scenariuszy oraz komiksy. Zawiera hasła postaci indywidualnych (m.in. Gandalf, Kopciuszek), gatunków stworów (czarownica, wampir, android), rekwizytów...

Zawiera hasła postaci indywidualnych (m.in. Gandalf, Kopciuszek), gatunków stworów (czarownica, wampir, android), rekwizytów (kije-samobije, różdżka, wehikuł czasu), topografii (m.in. Mordor, Kraina Czarów) i zjawisk (m.in. hibernacja, transmutacja, telekineza).

W "Nawiązaniach" znajdują się informacje o kontynuacjach dziejów postaci w cyklach literackich i filmowych, w komiksach oraz w wersjach baletowych i operowych.

Pierwszy na polskim rynku wydawniczym leksykon, różniący się od dotychczas wydawanych słowników fantastyki, które opisują jeden gatunek literatury (najczęściej fantasy) lub jeden rodzaj postaci, np. "Leksykon krasnoludków".

[Muza, 2009]

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Ettelea | 2010-08-21
Przeczytana: 2010 rok

Leksykon był mi niezwykle pomocny przy pisaniu pracy licencjackiej. Szczerze mówiąc gdyby nie on, byłabym zmuszona zmienić jej temat, co bardzo mi się nie uśmiechało.

Przystępnie napisane kompendium wiedzy na temat fantastyki wszelkiego rodzaju - od baśni dla dzieci po science-fiction. Zdecydowanie plusem są proste a za razem konkretne definicje opatrzone przykładami z literatury. Myślę, że autorki odwaliły kawał dobrej roboty (mówiąc kolokwialnie).
Jak najbardziej zasługuje na pochwałę.

alex2586 | 2010-08-21
Na półkach: Leksykony, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2010

Z książką zetknęłam się przez przypadek poszukując prezentu dla brata. Co prawda nie dostał jej ode mnie ale nie ma to jak odpowiednia sugestia :). Zabrałam się do niej w pociągu kiedy wracaliśmy do domu i nie mogłam od niej oderwać. Jest w niej dosłownie wszystko co tylko może być związane z fantastyką. I to czasem takie rzeczy, które przez myśl by mi nie przeszło zakwalifikować do tego miana. No bo np. nie dziwią mnie hasła związane z Harrym Potterem, Matrixem czy Władcą Pierścieni ale już nie spodziewałam się haseł związanych z Małą syrenką, muminkami, Kaczorem Donaldem czy Hamletem. Ale to wcale nie umniejsza wartości tej książki bo tylko pozwala spojrzeć na znane nam rzeczy z zupełnie innej perspektywy.

Symphonie | 2015-03-26

Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Sharon Bolton
    55. rocznica
    urodzin
    I czy to nie idiotyczne, czuć złość i zazdrość, że ktoś oderwał od niej jego uwagę, choć w ogóle tej uwagi nie chciała?
  • Agata Tuszyńska
    58. rocznica
    urodzin
    Bo czym jest zawiść?Rozgrzaną zazdrością.Niemożnością przebaczenia innym powodzenia i sukcesu.Spełnieni budzą niechęć,nienawiść nawet,jakby odbierali coś tym,którzy są jeszcze w drodze.Jakby nie było dość miejsca na świecie dla kilku gwiazd.Jakby istniał tylko jeden szczyt,ten,który właśnie został z... pokaż więcej
  • Harlan Ellison
    81. rocznica
  • Dashiell Hammett
    121. rocznica
    urodzin
    Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wypije, nie ufa nawet samemu sobie.
  • Antoni Ferdynand Ossendowski
    139. rocznica
    urodzin
    Myślałem, że pan dąży do rewolucji, aby wstrząsnąć zmaterializowanym, mieszczańskim światem i utorować drogę dla ducha... Tak myślałem... Tymczasem pan marzy o bandytyzmie na wszechświatową skalę. To straszne!
  • Louis-Ferdinand Céline
    121. rocznica
    urodzin
    Zdecydowana większość ludzi umiera dopiero w ostatniej chwili; inni z kolei zabierają się do tego już dwadzieścia lat wcześniej, a czasami to nawet jeszcze wcześniej. I to oni właśnie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na ziemi.
  • Jamie Oliver
    40. rocznica
  • Bohdan Arct
    101. rocznica
  • Stepan Chapman
    64. rocznica
    urodzin
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.
  • Philip Kotler
    84. rocznica
  • John Barth
    85. rocznica
    urodzin
    Wolno panu łamać reguły, ale nie wtedy, gdy pragnie pan być zrozumiany. Jeżeli chce pan być rozumiany, to jedynym sposobem „uwolnienia" się od reguł jest dogłębne, mistrzowskie przyswojenie ich sobie, tak aby się stały pańską drugą naturą. Oto paradoks: w każdym złożonym społeczeństwie człowiek jest... pokaż więcej
  • Lawrence M. Krauss
    61. rocznica
  • John Cheever
    103. rocznica
  • Hanna Ożogowska
    20. rocznica
    śmierci
    - Marcin, ale ja nie umiem tańczyć! - zwierzał się w chwilę potem Kostek.
    - Ja też, ale to nic trudnego: zwyczajnie stoisz i kiwasz się, a dziewczyna cię obskakuje. Potem ona stoi i kiwa się, a ty ją obskakujesz, a potem oboje kiwacie się i obskakujecie. Filozofia?...
  • Mary Virginia Carey
    21. rocznica