Okładka książki Leksykon fantastyki : postacie, miejsca, rekwizyty, zjawiska

Leksykon fantastyki : postacie, miejsca, rekwizyty, zjawiska

Autor:
wydawnictwo
Muza
978-83-7495-672-7
fantastyka, magia, czary, stwory, filmy
typ
papier
alex2586
5,43 (7 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Pierwszy na polskim rynku leksykon, który gromadzi ponad 1000 haseł, ich źródłem są: baśnie, bajki, legendy, opowieści fantasy i science fiction, powieści fantastyczne dla dzieci i młodzieży, dzieła filmowe powstałe na podstawie oryginalnych scenariuszy oraz komiksy. Zawiera hasła postaci indywidualnych (m.in. Gandalf, Kopciuszek), gatunków stworów (czarownica, wampir, android), rekwizytów...

Zawiera hasła postaci indywidualnych (m.in. Gandalf, Kopciuszek), gatunków stworów (czarownica, wampir, android), rekwizytów (kije-samobije, różdżka, wehikuł czasu), topografii (m.in. Mordor, Kraina Czarów) i zjawisk (m.in. hibernacja, transmutacja, telekineza).

W "Nawiązaniach" znajdują się informacje o kontynuacjach dziejów postaci w cyklach literackich i filmowych, w komiksach oraz w wersjach baletowych i operowych.

Pierwszy na polskim rynku wydawniczym leksykon, różniący się od dotychczas wydawanych słowników fantastyki, które opisują jeden gatunek literatury (najczęściej fantasy) lub jeden rodzaj postaci, np. "Leksykon krasnoludków".

[Muza, 2009]

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Ettelea | 2010-08-21
Przeczytana: 2010 rok

Leksykon był mi niezwykle pomocny przy pisaniu pracy licencjackiej. Szczerze mówiąc gdyby nie on, byłabym zmuszona zmienić jej temat, co bardzo mi się nie uśmiechało.

Przystępnie napisane kompendium wiedzy na temat fantastyki wszelkiego rodzaju - od baśni dla dzieci po science-fiction. Zdecydowanie plusem są proste a za razem konkretne definicje opatrzone przykładami z literatury. Myślę, że autorki odwaliły kawał dobrej roboty (mówiąc kolokwialnie).
Jak najbardziej zasługuje na pochwałę.

alex2586 | 2010-08-21
Na półkach: Leksykony, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2010

Z książką zetknęłam się przez przypadek poszukując prezentu dla brata. Co prawda nie dostał jej ode mnie ale nie ma to jak odpowiednia sugestia :). Zabrałam się do niej w pociągu kiedy wracaliśmy do domu i nie mogłam od niej oderwać. Jest w niej dosłownie wszystko co tylko może być związane z fantastyką. I to czasem takie rzeczy, które przez myśl by mi nie przeszło zakwalifikować do tego miana. No bo np. nie dziwią mnie hasła związane z Harrym Potterem, Matrixem czy Władcą Pierścieni ale już nie spodziewałam się haseł związanych z Małą syrenką, muminkami, Kaczorem Donaldem czy Hamletem. Ale to wcale nie umniejsza wartości tej książki bo tylko pozwala spojrzeć na znane nam rzeczy z zupełnie innej perspektywy.

martamw92 | 2013-04-04

Kalendarium literackie
  • Ryūnosuke Akutagawa
    122. rocznica
    urodzin
    Jakże godni współczucia są dobrzy ludzie. Nie popełniwszy ani jednego złego uczynku, jakże mogą znać radość z czynienia rzeczy dobrych...
  • Ernest Bryll
    80. rocznica
  • Jacques Chessex
    81. rocznica
    urodzin
    Seksualne ubóstwo, jak nazwiemy je później, towarzyszy wędrówkom strachu i wyobrażeniom Złego. Nocą samotnie podglądamy miłosne igraszki kilku zamożnych panów z ich jęczącą wspólniczką; lekki dotyk szatana, poczucie winy wtłoczone w cztery stulecia obowiązującego kalwinizmu. Bez wytchnienia tropić n... pokaż więcej
  • Delphine De Vigan
    49. rocznica
    urodzin
    Ja wiem, że czasem lepiej zostać tak wewnątrz siebie, zamkniętym. Bo wystarczy jedno spojrzenie, żeby się rozkleić, wystarczy, że ktoś wyciągnie dłoń, by człowiek nagle poczuł, jaki jest kruchy, bezbronny, by wszystko się zawaliło jak piramida z zapałek
  • Josephine Hart
    73. rocznica
    urodzin
    Nasze zdrowie psychiczne zależy od sterowania postrzeganiem - umiejętności selekcjonowania elementów niezbędnych do przetrwania, a jednocześnie ignorowania niewygodnych prawd oczywistych.
  • Martin H. Greenberg
    74. rocznica
  • Tomasz Szlendak
    41. rocznica
  • Clara Sanchez
    60. rocznica
    urodzin
    Wszystko ma związek z miłością. Miłość jest naszym przekleństwem. Uszczęśliwia nas, zniewala, demoralizuje, uczy nas nienawidzić. Wszystko się robi albo nic się nie robi z miłości. Wydaje się czymś dobrym, ale naprawdę, mówię Ci, że gdyby miłość nie istniała, nie byłoby wojen.
  • Hedda H. Robertsen
    28. rocznica
    urodzin
    I tak postanowiłam zrobić coś z moimi uczuciami. Dolać jeszcze więcej do powodzi uczuć, by była niczym lawa spływająca po zboczu góry. Czajnik, w którym bulgocze wrzątek.

Znajdź nas na Facebooku