Okładka książki Leksykon fantastyki : postacie, miejsca, rekwizyty, zjawiska

Leksykon fantastyki : postacie, miejsca, rekwizyty, zjawiska

Autor:
wydawnictwo
MUZA
978-83-7495-672-7
fantastyka, magia, czary, stwory, filmy
typ
papier
alex2586
5,43 (7 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Pierwszy na polskim rynku leksykon, który gromadzi ponad 1000 haseł, ich źródłem są: baśnie, bajki, legendy, opowieści fantasy i science fiction, powieści fantastyczne dla dzieci i młodzieży, dzieła filmowe powstałe na podstawie oryginalnych scenariuszy oraz komiksy. Zawiera hasła postaci indywidualnych (m.in. Gandalf, Kopciuszek), gatunków stworów (czarownica, wampir, android), rekwizytów...

Zawiera hasła postaci indywidualnych (m.in. Gandalf, Kopciuszek), gatunków stworów (czarownica, wampir, android), rekwizytów (kije-samobije, różdżka, wehikuł czasu), topografii (m.in. Mordor, Kraina Czarów) i zjawisk (m.in. hibernacja, transmutacja, telekineza).

W "Nawiązaniach" znajdują się informacje o kontynuacjach dziejów postaci w cyklach literackich i filmowych, w komiksach oraz w wersjach baletowych i operowych.

Pierwszy na polskim rynku wydawniczym leksykon, różniący się od dotychczas wydawanych słowników fantastyki, które opisują jeden gatunek literatury (najczęściej fantasy) lub jeden rodzaj postaci, np. "Leksykon krasnoludków".

[Muza, 2009]

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Ettelea | 2010-08-21
Przeczytana: 2010 rok

Leksykon był mi niezwykle pomocny przy pisaniu pracy licencjackiej. Szczerze mówiąc gdyby nie on, byłabym zmuszona zmienić jej temat, co bardzo mi się nie uśmiechało.

Przystępnie napisane kompendium wiedzy na temat fantastyki wszelkiego rodzaju - od baśni dla dzieci po science-fiction. Zdecydowanie plusem są proste a za razem konkretne definicje opatrzone przykładami z literatury. Myślę, że autorki odwaliły kawał dobrej roboty (mówiąc kolokwialnie).
Jak najbardziej zasługuje na pochwałę.

alex2586 | 2010-08-21
Na półkach: Leksykony, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2010

Z książką zetknęłam się przez przypadek poszukując prezentu dla brata. Co prawda nie dostał jej ode mnie ale nie ma to jak odpowiednia sugestia :). Zabrałam się do niej w pociągu kiedy wracaliśmy do domu i nie mogłam od niej oderwać. Jest w niej dosłownie wszystko co tylko może być związane z fantastyką. I to czasem takie rzeczy, które przez myśl by mi nie przeszło zakwalifikować do tego miana. No bo np. nie dziwią mnie hasła związane z Harrym Potterem, Matrixem czy Władcą Pierścieni ale już nie spodziewałam się haseł związanych z Małą syrenką, muminkami, Kaczorem Donaldem czy Hamletem. Ale to wcale nie umniejsza wartości tej książki bo tylko pozwala spojrzeć na znane nam rzeczy z zupełnie innej perspektywy.

martamw92 | 2013-04-04

Kalendarium literackie
  • Olga Tokarczuk
    53. rocznica
    urodzin
    Jak wygląda świat, kiedy życie staje się tęsknotą? Wygląda papierowo, kruszy się w palcach, rozpada. Każdy ruch przygląda się sobie, każda myśl przygląda się sobie, każde uczucie zaczyna się i nie kończy, i w końcu sam przedmiot tęsknoty robi się papierowy i nierzeczywisty. Tylko tęsknienie jest pra... pokaż więcej
  • Antoni Czechow
    146. rocznica
    urodzin
    (...) schudłam, zbrzydłam, zestarzałam się i nic, nic, żadnego zadowolenia,a czas płynie i wciąż się wydaje, że odchodzę od prawdziwego, pięknego życia, odchodzę coraz dalej, coraz dalej, w jakąś otchłań. Rozpacz mnie ogarnia, nie rozumiem, jakim cudem jeszcze żyję i do tej pory nie popełniłam samo... pokaż więcej
  • Matthew Woodring Stover
    53. rocznica
    urodzin
    Miej nadzieję na najlepsze ale przygotuj się na najgorsze
  • Jan Jakub Kolski
    59. rocznica
    urodzin
    Mam nadzieję, że jesteś ciągle w dobrym zdrowiu i podłym nastroju - nie odwrotnie.
  • Philippe Besson
    48. rocznica
    urodzin
    Zresztą od niczego nie da się uciec. Nawet bardziej niż od przeszłości nie da się uciec od tego, kim w głębi jesteśmy. Człowiek jest zakotwiczony w swojej prawdzie raz na zawsze i nie ma najmniejszej szansy, że z tego wyjdzie, że wyrwie się z tych okowów. Walka, szarpanina na nic by się nie zdały. L... pokaż więcej
  • Kai Hermann
    77. rocznica
  • Guido Knopp
    67. rocznica
  • Romain Rolland
    149. rocznica
    urodzin
    Musisz przyznać, Panie Boże, że ci pokoju nijak nie zakłócam, i proszę tylko, byś mi taką samą miarką odpłacił.
  • Monte Cook
    47. rocznica
  • Stanisław Dygat
    37. rocznica
    śmierci
    Kiedy przeżywa się jakąś miłość, eliminuje ona miłości przeszłe i przyszłe.
  • Władysław Bełza
    102. rocznica