Tamerlan i jego czasy

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
6,76 (29 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
7
7
11
6
8
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
8306011066
liczba stron
194
kategoria
historia
język
polski
dodał
Krzysiek W

Profesor Marian Małowist, wybitny znawca historii powszechnej średniowiecza, przedstawia w swej najnowszej książce dzieje wielkiego środkowoazjatyckiego zdobywcy Timura, który w ciągu zaledwie kilku dziesiątków lat na przełomie XIV i XV wieku stworzył olbrzymie państwo, rozciągające się od gronie Chin aż po Europę. "Tamerlan i jego czasy" to w polskim piśmiennictwie pierwsza obszerniejsza...

Profesor Marian Małowist, wybitny znawca historii powszechnej średniowiecza, przedstawia w swej najnowszej książce dzieje wielkiego środkowoazjatyckiego zdobywcy Timura, który w ciągu zaledwie kilku dziesiątków lat na przełomie XIV i XV wieku stworzył olbrzymie państwo, rozciągające się od gronie Chin aż po Europę.

"Tamerlan i jego czasy" to w polskim piśmiennictwie pierwsza obszerniejsza praca na temat Timura i jego epoki.

[PIW, 1985]

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 1020

Czytałem już tę książkę przed kilku laty, ale jako że niewiele z niej zapamiętałem (jedynie tajemniczo wówczas brzmiącą nazwę Mawarannahr oraz wzmiankę o wieżach ułożonych z czaszek pomordowanych ofiar ekspansji Timura), postanowiłem do niej powrócić. Był to z pewnością zabieg rozsądny, ponieważ przystąpiłem do lektury z większą niż przedtem wiedzą na temat dziejów świata muzułmańskiego i Azji Środkowej. Książka M. Małowista nie jest z pewnością biografią. Życie i podboje Timura zajmują w niej tak naprawdę tylko trzy z ośmiu rozdziałów. Pierwszy bowiem wprowadza w problematykę średniowiecznych dziejów Azji Środkowej, natomiast rozdziały IV-VIII przedstawiają historię społeczną i gospodarczą jego czasów. Właśnie relacje ekonomiczne i społeczne (stopień zależności chłopów, struktura własności, system handlu dalekosiężnego) najbardziej chyba interesują Autora, który znaczną część swej naukowej kariery poświęcił właśnie sprawom dziejów gospodarczych średniowiecza i epoki wczesnonowożytnej.

Timura często zestawia Małowist z Czyngis Chanem, przy czym obu tych władców stawia na różnych poziomach, bowiem bohater tej monografii nie był tylko i wyłącznie zdobywcą, bowiem popierał kulturę (i to mimo iż całe życie pozostał analfabetą!) i przyczynił się mimo wszystko do gospodarczego rozwoju Mawarannahru. Okrucieństwom wojennym kulawego emira przypisuje Autor funkcję prewencyjną: miały one powstrzymać potencjalnych buntowników. Na pewno jest to uwaga niepozbawiona słuszności, choć w taki sposób dałoby się usprawiedliwić ogromny procent przemocy w świecie. Nie sposób też pominąć pewnych porównań na linii Timur – współczesne systemy totalitarne z ich ludobójczymi metodami: to na pewno wpływ biografii samego Małowista, który przeżył wojnę dzięki ucieczce z getta.

Bibliografia książki nie jest szczególnie imponująca, liczy mniej niż stronę, a zasadniczy rdzeń monografii opiera się przede wszystkim na źródłach. Z tymi też jest problem, ponieważ ze źródeł powstałych w kręgu muzułmańskim Autor korzystał ze względu na barierę językową tylko w przekładach zachodnich. Bardzo dużo jest za to odniesień do źródeł napisanych przez Europejczyków (Clavijo, Schiltberger, dominikanin Jan), bowiem czasy Timura były epoką wzmożonych kontaktów między Zachodem a Wschodem. Kontaktów nie tylko gospodarczych, ale i politycznych, powiązanych choćby z kwestią zagrożenia tureckiego. Najważniejszą zaletą „Tamerlana i jego czasów” jest pokazanie, że świat już na przełomie XIV i XV wieku był siecią globalnych powiązań o różnym charakterze.

Tomasz Babnis

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Miłość

Takiego mętliku w głowie nie miałam już dawno... Strasznie szybko się czyta, ale męczyłam się tydzień z tą książką. I niby fajnie, ale momentami megal...

zgłoś błąd zgłoś błąd