Tamerlan i jego czasy

Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Ocena 8,0
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Niewolnictwo Iza Bieżuńska-Małowist, Marian Małowist
Ocena 7,4
Niewolnictwo Iza Bieżuńska-Małow...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
46 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , , ,

Czytałem już tę książkę przed kilku laty, ale jako że niewiele z niej zapamiętałem (jedynie tajemniczo wówczas brzmiącą nazwę Mawarannahr oraz wzmiankę o wieżach ułożonych z czaszek pomordowanych ofiar ekspansji Timura), postanowiłem do niej powrócić. Był to z pewnością zabieg rozsądny, ponieważ przystąpiłem do lektury z większą niż przedtem wiedzą na temat dziejów świata muzułmańskiego i Azji Środkowej. Książka M. Małowista nie jest z pewnością biografią. Życie i podboje Timura zajmują w niej tak naprawdę tylko trzy z ośmiu rozdziałów. Pierwszy bowiem wprowadza w problematykę średniowiecznych dziejów Azji Środkowej, natomiast rozdziały IV-VIII przedstawiają historię społeczną i gospodarczą jego czasów. Właśnie relacje ekonomiczne i społeczne (stopień zależności chłopów, struktura własności, system handlu dalekosiężnego) najbardziej chyba interesują Autora, który znaczną część swej naukowej kariery poświęcił właśnie sprawom dziejów gospodarczych średniowiecza i epoki wczesnonowożytnej.

Timura często zestawia Małowist z Czyngis Chanem, przy czym obu tych władców stawia na różnych poziomach, bowiem bohater tej monografii nie był tylko i wyłącznie zdobywcą, bowiem popierał kulturę (i to mimo iż całe życie pozostał analfabetą!) i przyczynił się mimo wszystko do gospodarczego rozwoju Mawarannahru. Okrucieństwom wojennym kulawego emira przypisuje Autor funkcję prewencyjną: miały one powstrzymać potencjalnych buntowników. Na pewno jest to uwaga niepozbawiona słuszności, choć w taki sposób dałoby się usprawiedliwić ogromny procent przemocy w świecie. Nie sposób też pominąć pewnych porównań na linii Timur – współczesne systemy totalitarne z ich ludobójczymi metodami: to na pewno wpływ biografii samego Małowista, który przeżył wojnę dzięki ucieczce z getta.

Bibliografia książki nie jest szczególnie imponująca, liczy mniej niż stronę, a zasadniczy rdzeń monografii opiera się przede wszystkim na źródłach. Z tymi też jest problem, ponieważ ze źródeł powstałych w kręgu muzułmańskim Autor korzystał ze względu na barierę językową tylko w przekładach zachodnich. Bardzo dużo jest za to odniesień do źródeł napisanych przez Europejczyków (Clavijo, Schiltberger, dominikanin Jan), bowiem czasy Timura były epoką wzmożonych kontaktów między Zachodem a Wschodem. Kontaktów nie tylko gospodarczych, ale i politycznych, powiązanych choćby z kwestią zagrożenia tureckiego. Najważniejszą zaletą „Tamerlana i jego czasów” jest pokazanie, że świat już na przełomie XIV i XV wieku był siecią globalnych powiązań o różnym charakterze.

Tomasz Babnis

Czytałem już tę książkę przed kilku laty, ale jako że niewiele z niej zapamiętałem (jedynie tajemniczo wówczas brzmiącą nazwę Mawarannahr oraz wzmiankę o wieżach ułożonych z czaszek pomordowanych ofiar ekspansji Timura), postanowiłem do niej powrócić. Był to z pewnością zabieg rozsądny, ponieważ przystąpiłem do lektury z większą niż przedtem wiedzą na temat dziejów świata...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    101
  • Przeczytane
    67
  • Posiadam
    35
  • Historia
    15
  • Średniowiecze
    10
  • Ceram
    3
  • Azja Środkowa
    3
  • historia
    2
  • Ulubione
    2
  • Seria Ceramowska
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tamerlan i jego czasy


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne