III Rzeczpospolita. Raport specjalny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historyczna

Historyczny obraz dziejów III RP: od Okrągłego stołu, poprzez przemiany gospodarcze i cywilizacyjne, aż do wejścia Polski do struktur NATO i UE. Książka, która dzięki historycznemu spojrzeniu może pomóc zrozumieć zawiłości polskiej sceny politycznej i doświadczenia całego społeczeństwa.

Elevander | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Prof. Chwalba w interesujący sposób podsumował pierwsze piętnastolecie istnienia III RP. Książka powstała w roku 2005 i pisana jest z perspektywy jego wydarzeń. Odgrywa to ważną rolę w spojrzeniu na pewne zagadnienia. Zastanawia mnie, czy i dziś Autor wysnułby w kilku punktach takie same wnioski (np. kwestia bezpieczeństwa Polski zapewnianego przez NATO). Trochę brak mi w tym podsumowaniu szerszych rozważań na temat problematyki Okrągłego Stołu i całego "mitu założycielskiego" III RP. Autor poprzestał - w kartotekowym stylu - na określeniu "ojca III RP" jako "nieznanego". Szkoda, że tego wątku nie rozwinął, w końcu zwykle rodzice mają duży wpływ na dzieci. Język narracji jest nieraz trochę nazbyt potoczny. Poza tym jednak to ciekawa książka sprzed czasów konfliktu PO - PiS, katastrofy smoleńskiej etc.

Tomasz Babnis

linka82 | 2014-07-22