Listy do męża

Tłumaczenie: Piotr ks. Gąsior
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael
Il tuo grande amore mi aiutera a essere forte. Lettere al marito
83-89431-81-5
biografia, pamiętnik, listy, religia

"Twoja wielka miłość pomoże mi być siłą "
Publikacja listów św. Joanny Beretty Molli to niecodzienne i jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w historii. To wszystko sprawia że Joanna staje się szalenie bliska współczesnemu człowiekowi a czytelnik na długo pozostaje pod urokiem jej listów i osoby.

Ann | 2010-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2010

Książka bardzo wartościowa przede wszystkim ze względu na samą autorkę listów.
Joanna Beretta Molla to przede wszystkim wspaniała kobieta, żona i matka, która swoim życiem udowodniła, że można żyć w sposób święty "zwyczajnie". Pod koniec swojego życia podjęła decyzję o urodzeniu dziecka, będą świadoma, że sama może swoje życie utracić, ponieważ już wcześniej wykryto u niej włukniaka.

Z jej listów emanuje niegasnąca miłość do męża i dzieci, nieustanna troska o ich dobro i życie. Stale wskazuje na Boga jako pierwsze i podstawowe odniesienie w życiu dla swoich decyzji czy wartości.

Dla mnie osobiście taka dwka listów (72) przepełnionych miłością, słodyczą, czułością do narzeczonego, a później meża była nie do uniesienia na jeden raz. Listy są monotonne. Sądzę, że z pewnością można do tego wracać i czerpać z nich wiarę i siłę do postępowania wzorem Joanny, ale nie czytając je jeden po drugim. To troszkę jak jedzenie czekolady: można uwielbiać jej smak i słodycz, ale po zjedzeniu...

Kasia | 2012-01-27

Książka jest katolicką wersją listów miłosnych pisanych do męża. Z reguły listy miłosne są przepełnione delikatnością, czułością, nastawieniem na osobę kochaną. Ale trzeba podkreślić, że listy przede wszystkim są wypełnione słowami. To, czy słowa te były rzeczywistą oznaką miłości, pokazują nasze czyny. Zatem może istnieć - w tekstach literackich zdarzało się to często - list miłosny jako forma wypowiedzi, jako swoista poetyka tekstu świadomie stosowana przez autora. Jako że Joanna z literaturą miała niewiele wspólnego, a Kościół uznał ją za świętą, można być prawie pewnym, że męża szczerze kochała.

Nie wszyscy musimy pisać takie listy, czy teraz maile. Ale wszyscy powinniśmy tak kochać (oby to nie polegało jedynie na pięknych słowach). Świat byłby piękniejszy.

Kasia Sokół | 2011-01-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2010

Cudowna, cudowna, cudowna :)

skm83134 | 2015-11-12
Klajka | 2013-08-06