Literatura świata

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-14875-6
mantra

Nowatorska publikacja z nowej serii encyklopedii tematycznych PWN. Przedstawia bogactwo literackiej działalności i dorobek twórców całego świata. Systematyzuje wiedzę – w ujęciu historycznym, problemowym i szczegółowym – uwzględniając zarówno specyfikę literatur narodowych, jak i różnorodność dzieł i osobowości twórczych pisarzy. Encyklopedia zawiera: * obszerne artykuły omawiające...

Encyklopedia zawiera:

* obszerne artykuły omawiające dzieje literatur narodowych i różnych kręgów cywilizacyjno-kulturowych całego świata;
* niemal 2000 haseł szczegółowych i przekrojowych: biogramy pisarzy, najważniejsze prądy, nurty i kierunki, rodzaje i gatunki, style, kategorie estetyczne oraz dziedziny twórczości;
* hasła omawiające najistotniejsze w literaturze dzieła – anonimowe i autorskie;
* spis najważniejszych nagród i dzieł literackich;
* ciekawe i efektowne ilustracje: portrety twórców, strony tytułowe książek, fragmenty rękopisów, fotografie z głośnych inscenizacji i ekranizacji utworów literackich.

optykapoetycka | 2017-02-10

Czołowym postaciom literatury światowej poświęcono za mało miejsca, razi też niekiedy "dysproporcja poświęconego miejsca" dla autorów z poszczególnych krajów; "pisarzy tej samej miary". Wybór niektórych postaci to chyba trochę scheda po okresie komuny. Nawet można znaleźć biogramy pisarzy realizmu socjalistycznego - nie wiem "po jakiego grzyba". Wielu też jest "mało ważnych" a poświęcono im tyle miejsca prawie co "tym istotnym dla dorobku kulturowego". Większość biogramów zawiera wykaz tytułów dzieł (ale nie wszystkich), który nic czytelnikowi nie mówi (najczęściej nie ma ujęcia problematyki utworów, właściwości języka itp.). Jedynie artykuły tzw. "obszerne" z literatur narodowych są wartościowsze ale jest ich mało; na mój gust są zbyt lakoniczne (nie zawsze zadowalające; np. wymienia się czasem jedynie ważniejsze nazwiska i utwory bez ich charakterystyki).

Dobrze przynajmniej, że jest taka encyklopedia - największym mankamentem jest to, że brakuje ważniejszej bibliografii po...

| 2013-03-12
asia | 2012-03-10