Kramer kontra Kramer

Książka i Wiedza
1983-01-01
1983-01-01
Maria Zborowska
sąd rozwód dziecko Powieść amerykańska -- 20 w.

Książka jest pierwowzorem bardzo głośnej, oraz bardzo dobrej adaptacji filmowej z Meryl Streep i Dustinem Hoffmanem w rolach głównych.
Kramerowie są małżeństwem, którym rodzi się syn. Sielankę jednak przerywa nagłe porzucenie rodziny przez panią Kramer. Ted po początkowym szoku próbuje posklejać swoje życie na nowo, wraz z synem u boku. Jego życie po raz drugi zostaje wywrócone do góry nogami, gdy jego była żona wraca po kilku latach i zakłada sprawę sądową o ustalenie opieki nad dzieckiem, które niegdyś porzuciła.
Bardzo dobra powieść obyczajowa z niestandardowym głównym wątkiem, bo przecież to prawie zawsze faceci porzucają rodziny. Tutaj jednak autor poszedł na przekór postanowił uczynić z Joanny tę złą postać.
Czyta się to bardzo dobrze, fantastyczna literatura.

Świetna książka, mimo, że ma trochę lat, to jest jak najbardziej na czasie. Mały polski akcent i docenienie, ale to jak ktoś chce wiedzieć to niech czyta. Nie oglądałem filmu, Sprawa Kramerów z 1979 r. z Dustinem i Meryl, ale będę musiał skonfrontować. Polecam. Zasłużone miejsce w arcydziełach literatury współczesnej, zresztą film także nagrodzony Oskarami, ale wiadomo jak z tymi Oskarami, czasami różnie bywa...

Ekranizację tej książki widział chyba każdy, nagrodzona wieloma Oskarami, ze świetnymi rolami Hoffmana i Streep. Jednak dopiero teraz przeczytałem powieść, nie było jej w mojej Bibliotece, ale znalazłem w antykwariacie za 5 zł. Nie zgadzam się, że film jest lepszy od książki. Dla mnie to klasyczna obyczajówka z ponadczasową fabułą. Ileż to jest przypadków, że ojciec porzuca rodzinę i zostawia matkę z dzieckiem na pastwę losu. Jednak w małżeństwie Kramerów to żona w pewnym momencie postanowiła zostawić męża i dziecko i realizować swoje marzenia o beztroskich romansach i grze w tenisa. Poczucie obowiązku zeszło zdecydowanie na dalszy plan, za to Ted Kramer musiał całkowicie przewartościować swoje życie. Jednak po półtora roku jego eksżona Joanna postanowiła przypomnieć sobie o dziecku i chciała je odzyskać na sali sądowej. Prosta fabuła, ale świetnie opisana, bez zbędnych słów, patosu, dorabiania jakiejś ideologii. Czytało się znakomicie, jednym tchem, końcówka była poruszająca. Po powieść powinien sięgnąć każdy czytelnik, skoro nawet osoba jak ja, która nie znosi dzieci i nigdy nie chce ich mieć potrafiła docenić fabułę.

Ta książka poruszyła mnie głęboko i zasłużyła na swoje miejsce w gronie tych, które na zawsze zapadną mi w pamięć. Jej autor doskonale posługuje się piórem, co sprawia, że lektura jest niezwykle wciągająca i trudno oderwać się od niej. Przez cały czas czuć napięcie i emocje, które towarzyszą bohaterom.
Historia opisuje losy mężczyzny żyjącego w Nowym Jorku, który spotyka na swojej drodze kobietę, którą uważa za swoją drugą połówkę. Ich związek kwitnie, biorą ślub, a potem przychodzi na świat dziecko. To opowieść o tym, że życie potrafi być zaskakujące, pełne wyzwań i niespodzianek. W książce znajdziemy także momenty humoru, które wywołują wybuchy radości, ale to przede wszystkim smutna i pasjonująca opowieść o miłości.
Historia ta pokazuje, jak zmieniały się role ojca i matki w społeczeństwie lat 80. XX wieku. Dawniej mężczyzna był głównie odpowiedzialny za zarabianie, a kobieta za wychowanie i opiekę nad domem.
Polecam tę książkę wszystkim, którzy szukają poruszającej lektury, pełnej emocji i refleksji.

Historia opisuje losy mężczyzny żyjącego w Nowym Jorku, który spotyka na...

O trudnych początkach samotnego ojcostwa kiedy matka mówi: "Nie dam rady, odchodzę". I ta coraz bliższa więź Billy'ego i Teda zostaje poddana próbie kiedy w ich życiu pojawia się gotowa na odzyskanie dziecka Joanna. Mnie poruszyło i chętnie porównam z ekranizacją.

Impulsem, który wzbudził we mnie chęć przeczytania książki Averyego Cormana pt. „Kramer kontra Kramer”, był obejrzany przeze mnie przed wielu laty film Roberta Bentona „Sprawa Kramerów” z doskonałymi rolami Dustina Hoffmana i Meryl Streep, film stojący na wysokim poziomie, oceniony bardzo wysoko na Filmwebie (ocena widzów-7,7, ocena krytyków- 8 !!!).
Wracając do książki- muszę przyznać, że poziomem nie odbiega od ekranizacji filmowej, książeczka napisana sprawnie, głęboko porusza wrażliwość czytelnika, ukazuje te aspekty życia, które do przyjemnych nie należą, a więc: pęknięcia na monolicie dobrych stosunków małżeńskich, coraz większe oddalenie uczuciowe, brak zrozumienia na potrzeby drugiej strony w końcu rozwód i walkę o dziecko w sądzie-walkę, w której jak wiadomo nie ma zwycięzców, są tylko przegrani, z tym że największym przegranym jest zazwyczaj dziecko, dla którego cały fundament świata, w którym stawia pierwsze kroki, po prostu się wali.
Książeczka, choć skromnie wyglądająca (zaledwie nieco ponad dwieście stron) niesie w sobie wielkie przesłanie, przypominające nam, że w życiu nie my jesteśmy najważniejsi, lecz ludzie, z którymi jesteśmy związani i za których świadomie wzięliśmy odpowiedzialność- łącząc się z nimi na całe życie: „Na dobre i na złe, w zdrowiu i chorobie”. Polecam.

Wracając do książki-...

Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Wydaje mi się, że autor chciał pokazać głównie problem ojca i postawić czytelnika w sytuacji w której powinien ująć się za nim. Poruszył czytelników do zastanowienia się nad sytuacją, która (pewnie w latach w których powstawała książka) zdarzała się dość rzadko. Ojciec wychowujący samotnie dziecko to pewne nowum. Mnie zmusiła do refleksji i dlatego uważam tę książkę za dobrą. Może wbrew trendowi wczułam się w sytuację Joanny, była całkiem ciekawa i realistyczna. Niestety jej wątek się urwał i oddał palmę pierwszeństwa ojcu. Obaj bohaterowie są postaciami tragicznymi.
Dla mnie bardziej kontrowersyjnym tematem jest wypalenie/ depresja/poczucie osaczenia matki która wg norm społecznych powinna być przy dziecku i znosić dzielnie wszystkie trudy wychowania. Mało się o tym mówi, że tak bywa i mało ludzi akceptuję, kiedy kobieta nie umie sobie poradzić w takich okolicznościach. Ojciec opuszczający rodzinę to społeczna norma, natomiast matka w tej sytuacji jest skazana na ostracyzm. Pierwsze karty powieści to studium przeżyć matki, natomiast w dalszej części autor pozbawia ją "głosu" i czytając jesteśmy już tylko z ojcem. Trochę szkoda.

Całkiem dobra pozycja traktująca o ojcostwie. Film mnie nie zachwycił, mimo ogromnego oddania Meryl Streep. Książka jest niezła, ale miewa dłużyzny. Ratują ją dość krótkie rozdziały, kreacja Billy'ego oraz końcówka. Postacie wydają się rzeczywiste, a fabuła co prawda nie porywa, ale miewa w sobie ładunek emocjonalny. Mam jednak wrażenie niewykorzystanego potencjału. Nie chodzi w pójście w melodramat i wyciskacz łez, ale mogłoby to być nieco głębsze, "pełniejsze".

Rewelacyjny film, książka słabsza.

Rewelacyjny film, książka słabsza.

O budzącym się ojcostwie i trudnym temacie macierzyńskiej depresji

O budzącym się ojcostwie i trudnym temacie macierzyńskiej depresji