Blondynka na Zanzibarze

Seria: Dzienniki z podróży
Wydawnictwo: G+J
Ag2S

Nowa seria książek przygodowych znanej podróżniczki i pisarki, Beaty Pawlikowskiej. Najbardziej niezwykłe zakątki świata, zaskakujące obserwacje, zabawne rysunki i kolorowe fotografie. Na Wyspie Wielkanocnej polinezyjski mistrz zrobił mi nowy tatuaż. Na Zanzibarze odkryłam tajemnicę szczęścia. W Himalajach spotkało mnie przeznaczenie, a w Tybecie zrozumiałam sens życia po życiu. W Peru piłam...

Na Wyspie Wielkanocnej polinezyjski mistrz zrobił mi nowy tatuaż. Na Zanzibarze odkryłam tajemnicę szczęścia. W Himalajach spotkało mnie przeznaczenie, a w Tybecie zrozumiałam sens życia po życiu. W Peru piłam herbatę z koki, w Brazylii ścigałam pająki, a na Sri Lance buddyjski mnich odprawił nade mną rytuał z wachlarzem. W Tanzanii leciałam spadającym balonem, a w Indiach tropiłam białego szczura. W Kambodży dowiedziałam się, że mam na imię Mały Wiatr, w Meksyku jadłam pieczone świerszcze, a w Amazonii tropiłam jaguara…
BLONDYNKA NA ZANZIBARZE - wyspa na Oceanie Indyjskim, słynąca z cudownych plaż i handlu niewolnikami, Kamienne Miasto, cynamon, wanilia, pieprz i goździki na plantacji przypraw, Droga Tysiąca Drzew Mango, arabska księżniczka, zanzibarska kuchnia i tajemnica szczęścia.

Monika | 2015-03-15
Przeczytana: 14 marca 2015

Jak było na Zanzibarze z panią Beatą? Jak zwykle: trochę historii, trochę jedzenia, trochę filozofowania, trochę rysowania. Książeczka miła, szybka w czytaniu, ale nie zachwycająca.

Ta książka jest jedną z lepszych Beaty Pawlikowskiej. Bardziej skupia się na ważnych informacjach dotyczących Zanzibaru niż na sobie (jak to ma w zwyczaju i uwielbia robić). Jednakże przemyślenia odnośnie życia i szczęścia autorki też tu znajdziemy. Wznosi nas na te swoje niby to filozoficzne wyżyny, tylko po to, by z hukiem uderzyć w brutalną rzeczywistość słowa "zajebiście" (s. 93). Po co więc kolejne filozoficzne wypociny, skoro można to wszystko określić jednym - dla mnie wulgarnym, uwłaczającym i płytkim - słowem?
Marka National Geographic zaczyna tracić na wartości.

| 2011-04-02
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: grudzień 2010

Książeczka malutka, cieniutka, taniutka... i niewiele warta.

Lubię książki podróżnicze, dlatego zaraz po zakupie z entuzjazmem zabrałam się do lektury. Mój zapał był tym większy, że wreszcie miałam w rękach zapiski podróżnika płci żeńskiej, poza tym logo "National Geographic", jakkolwiek wskazujące na silną komercję, zasugerowało mi, że między kolejnymi kartami tekstu znajdę piękne zdjęcia. Zdjęcia owszem, są, przy czym muszę je uznać za najlepszą część całej książki.

Treści jest niewiele - zaledwie co druga strona zawiera tekst, pozostałe wypełnione są rysunkami. Jednak i tekst, i rysunki przywodzą na myśl ucznia podstawówki (na moje wyczucie gdzieś między pierwszą, a drugą klasą). Treść jest rozłożona zupełnie chaotycznie, pani Pawlikowska opisuje budynki, roślinki, jakichś przypadkowych ludzi, wprowadzając do tych opisów sporo dygresji kompletnie niezwiązanych z tematem. Rysunki to zazwyczaj kilka kresek opatrzonych podpisem będącym cytatem ze strony obok.

Właściwie mogę...

Marzena | 2011-04-16
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Ostatnio Zanzibar często pojawia się w mediach a to ktoś kręci tam teledysk, a to ktoś odbył podróż życia, sięgnęłam więc po tę książeczkę Beaty Pawlikowskiej mając kilka innych do wyboru. Wybrałam te małe książki, bo obowiązki powodowały że musiałam się dużo przemieszczać i potrzebowałam czegoś co mogę wrzucić do torby i czytać zrywami.
Pomysł serii w takiej formie mnie się podoba. Jak napisałam w recenzji książeczki o Sri Lance jest to raczej uroczy drobiazg i garść wrażeń z podróży, niż książka pozwalająca uzyskać jakąś usystematyzowaną wiedzę.
Myślę że zresztą nie o to chodzi w tej serii, a raczej o oddanie nastroju miejsca, które odwiedziła Pani Beata.
Zanzibar to niewolnicza historia, rajskie plaże, egzotyczne drewno i kraina przypraw.
Zdjęcia są bardzo mocną stroną książki, odkrywają piękno zwykłych rzeczy i pokazują np. jak wyglądają przyprawy które zwykle oglądamy w torebkach.

bleedingsun | 2011-05-15
Przeczytana: 13 maja 2011

Dużo pięknych ilustracji i jakże niepotrzebnych rysunków, które tylko zwiększają objętość książki. Wolałabym, żeby na tych stronach znalazło się więcej informacji i ciekawostek na temat Zanzibaru. Mimo wszystko dowiedziałam się kilku rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia, dlatego czas poświęcony na czytanie książki nie był czasem zmarnowanym.

Naila | 2011-04-25
Na półkach: ✔..., Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2011

"Blondynka z Zanzibarze" Wyspa na Oceanie Indyjskim, słynąca z cudownych plaż, niewolnictwa i wielu przypraw. Jest tu 40st. w cieniu, uf. Ciekawostką są drzwi, najważniejsza część każdego zanzibarskiego domu, stawiane jako pierwsza część domu, bogato zdobione oraz, z nabitymi na nich, metalowymi kolcami... Jest też Kamienne Miasto, pałac sułtana zbudowany tak, żeby w komnatach czuć było świeży powiew słonego wiatru znad oceanu, w dużych ilościach występuje: cynamon, wanilia, pieprz i goździki na plantacji przypraw, Droga Tysiąca Drzew Mango, zanzibarska kuchnia (krem bananowy lub np. supu ya kuku - zupa z kurczaka :)). Blondynka dzieli się również z nami bardzo ważną rzeczą: tajemnicą szczęścia. Jakie to proste!

Również tu: http://impresje-naili.blogspot.com/2011/04/rozczytaam-sie-na-dobre.html

Ela | 2011-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2011

Jest w niej pełno zanzibarskiego słońca. Kilka ciekawych historyjek.
Smaki, zapachy. Na jedno popołudnie. Przyjemnie się czyta.

AmaranthGirl | 2011-06-30

Mam trochę mieszane uczucia. Z jednej strony przyjemnie się czytało. Dowiedziałam się ciekawych rzeczy o Zanzibarze. Z drugiej strony - jednak mało treści. A podpisy pod zdjęciami, składające się po prostu z fragmentów tekstu książki, szczególnie mi się nie podobały. Czytając, przyrównywałam 'Blondynkę na Zanzibarze' do książek Wojciecha Cejrowskiego, które poznałam wcześniej. I niestety 'Blondynka...' nie wytrzymała porównania.
Mimo wszystko, przeczytać można. Ale uważam, że kupować się nie opłaca;)

Hersus | 2013-09-01

Książki podróżnicze są świetną metodą, gdy np. w drodze do pracy pragniemy przenieść się w całkowite inne miejsce i poznać kultury innych państw a niestety nie stać nas na to. Sam nie mam dużego doświadczenie z takimi książkami, ponieważ przeczytałem dopiero kilka jednakże jedna seria bardzo mnie zaciekawiła. Mowa tu o Seri tworzonej przez Beatę Pawlikowskiej „Dzienniki z podróży” gdzie autorka opisuje swoje doświadczenia z różnych zakątków świata. Chciałbym, co nieco opowiedzieć o jednej z części a dokładniej o „Blondynce na Zanzibarze”.

Jak sam tytuł wskazuje autorka ląduje na Zanzibarze. Jest to wyspa na Oceania Indyjskim słynąca z plantacji najróżniejszych przypraw, wspaniałych plaż oraz niewolnictwa. Z książki dowiemy się, że to tam urodził się Freddie Mercury poznajemy romantyczną historię księżniczki, która uciekła z ukochanym do Europy. Przeczytamy też zabawną acz krótka historie o miłości żółwi do szpinaku, o drzwiach z kolcami, wokół których dopiero budowało się domy...

życiejestpiękne | 2011-07-06