Czekając na Turka. Warten auf den Türken

Seria: Mała Seria
Wydawnictwo: Czarne
Czekając na Turka
Aga

Turek jak to Turek. Znów stoi u bram i dybie na nasze, polskie. Jest jednak pewien postęp, bo tym razem Turek jest kobietą. (A. Stasiuk) Sztuka została napisana w ramach europejskiego projektu teatralnego Instytutu Goethego "After the Fall - Europe After 1989", realizowanego we współpracy z Teatrem Narodowym w Dreźnie, Biurem Teatralnym w Mulheim an der Ruhr i Federalną Centralą Kształcenia...

Sztuka została napisana w ramach europejskiego projektu teatralnego Instytutu Goethego "After the Fall - Europe After 1989", realizowanego we współpracy z Teatrem Narodowym w Dreźnie, Biurem Teatralnym w Mulheim an der Ruhr i Federalną Centralą Kształcenia Politycznego ze wsparciem finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wydanie dwujęzyczne. Wersja sceniczna i niemieckie tłumaczenie na zlecenie Goethe-Institut.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Marcin | 2013-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Mało czuć tutaj stylu Stasiuka. Być może jest to wynikiem pisania na zamówienie.
Sztuka ta podobnie jak "Ciemny las" osadzona jest w temacie zmian we współczesnej Europie Środkowej. Dla Edka, byłego celnika praca ta była całym życiem, a szlaban całym światem. Teraz kiedy nie ma już granic całe jego życie zostało niejako zanegowane, a cała praca pozbawione sensu. Nie potrafi on pogodzić się z z nową sytuacją, uwikłany jest w przeszłość, w której on nadal chciałby żyć. Szokiem dla niego jest to, że tereny dawnego przejścia granicznego wykupił Turek (który jest tutaj tylko symbolem). Reszta bohaterów nie podziela tej obawy i gotowa jest na zmiany, widząc nadzieję w nadejściu nowego. Tym bardziej, że Turek zaskakuje. Jest elegancką kobietą, a nie śniadym, błyszczącym od złota potężnym mężczyzną jakiego wyśniła Marika. Okazuje się, że nasze stereotypy i obawy mogą zostać zanegowane w zderzeniu z rzeczywistością, a zmiany wcale nie takie złe.
Sztuka ta to znany już temat konfliktu...

j89kacper | 2011-07-13
Na półkach: 2010, Studia, Polskie, Przeczytane
Przeczytana: 29 maja 2010

Rozczarowałam się tym dramatem. Uwielbiam klimat książek Stasiuka, tutaj go nie było czuć, miałam wrażenie, że było to pisane na siłę.

brauniarz | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016