Myszka

Okładka książki Myszka Cathy Maxwell
Okładka książki Myszka
Cathy Maxwell Wydawnictwo: Da Capo Seria: Nie chowaj tej książki przed żoną! I tak kupi sobie nową! literatura piękna
Nie chowaj tej książki przed żoną! I tak kupi sobie nową!
Because of you
Da Capo
1999-01-01
1999-01-01
Teresa Komłosz
romans historyczny

Piękny romans historyczny, który z czystym sumieniem można polecić. Pomimo "trudnego" charakteru głównego bohatera miło patrzy się na jego przemianę. Główna bohaterka wzbudza sympatię od samego początku.
Ja bardzo lubię książki autorki, nawet mam w swojej kolekcji kilka pozycji, która wkrótce powiększy się ;) Z przyjemnością przeczytam ponownie.

Bardzo mi się podobała. Będę często do niej wracać

Bardzo mi się podobała. Będę często do niej wracać

Do 1/3 książka na prawdę ciekawa i wciągająca. Później było coraz gorzej...

Do 1/3 książka na prawdę ciekawa i wciągająca. Później było coraz gorzej...

Jest to już kolejna książka tej Cathy Maxwell, którą przeczytałam w ciągu kilku ostatnich dni. Tak jak i poprzednie bardzo przypadła mi do gustu. Ciekawa, lekka i barwna opowieść o losach wydziedziczonego lorda Yale i córki pastora Samanty. Niby romans jak każdy inny a jednak dzięki stylowi autorki cała historia, po raz kolejny bardzo mnie wciągnęła.

Nie jest to literatura wysokich lotów ale na mroźne zimowe wieczory wręcz idealna :)

Nie jest to...

Myszka to opowieść o córce pastora, biednej, nie mającej gdzie się podziać, a zmuszonej opuścić wikarówkę.Wszyscy ją ze wsi traktują jako uzdrowicielkę, ale jednocześnie jest tak kimś oczywistym, że pomiatają nią, podejmują za nią decyzję, a nawet w jej imieniu składają przysięgę małżeńską. Kiedy w swym ograniczeniu wydają ją za mąż myśląc, że pozbyli się jej z wikarówki, a jednocześnie będzie nadal ich leczyć i mieszkać w pobliży okazuje się, że jest lady, żoną brata księcia. Wtedy ona czuje się oszukana przez mężczyznę, któremu zaufała. Z Myszki przeistacza się w łabędzia.
Lekka fabuła, trochę łez nad niedolą dziewczyny i happy end na koniec. Czegóż mi więcej trzeba?

Poczatek ksiazki jest bardzo obiecujacy i wrecz trudno bylo sie od niej oderwac. Przystojny nieznjamomy pojawiajacy sie noca, sceneria cmentarza, tajemnica. Jednka wraz z rozwojem fabuly, jak i zwiazku miedzy glownymi bohaterami, zaczyna wkradac sie coraz wieksza miara naiwnosci i infaltynosci. Juz po pierwszej nocy poslubnej, wienczacej te jakze wymuszone malzenstwo, nasza heroina wyznaje milosc... Pozniej jeszcze zdazy zmienic zdanie kilkakrotnie, ale wszytko to wydaje sie byc celowym kluczeniem autorki, aby zapelnic strony slowami.
Autorka probowala wprowadzic dodatkowe watki, ale proby te byly nieudane. Wydawaly sie byc zaczete, a pozniej szybko konczone jednym zdaniem.

Anglia roku 1806. W środku nocy do drzwi domu pastora załomotał nieznajomy. Samanta, córka zmarłego duchownego, chcąc poznać przyczynę tej niecodziennej wizyty, usłyszała zaskakujące żądanie – obcy chciał zobaczyć grobowiec rodziny Ayleborough, którym dziewczyna się opiekuje. Pomimo jej stanowczej odmowy, podróżnikowi udaje się uzyskać klucz i wtargnąć na uświęconą ziemię, gdzie został pochowany... on sam. Szok wywołany tą informacją, jak i zbieg okoliczności doprowadzają do tego, że nieznajomy trafia pod dach Samanty – jako jej pacjent. Od tej chwili życie obojga niespodziewanie ulega zmianie, ale dopiero skandal, jaki wywołuje obecność mężczyzny w domu niezamężnej, młodej kobiety całkowicie zmienia ich sytuację. Samanta nie wie jednak, kim jest ów nieznajomy, którego wkrótce będzie musiała poślubić...

"Proszę, niech pani nie będzie niemądrą gąską. Stłuczone filiżanki nie są warte łez" *

Myszka Cathy Maxwell jest pierwszą, choć nie jedyną powieścią tej autorki, jaką poznałam i która bardzo optymistycznie nastawiła mnie do twórczości amerykańskiej pisarki romansów historycznych. Lekkość i wdzięk, z jakimi Cathy kreuje bohaterów i otaczającą ich rzeczywistość sprawiają, że od jej lektur nie można się oderwać – nawet, jeśli są to powieści proste, z wyraźnym ukierunkowaniem akcji i całkowicie przewidywalnym zakończeniem.

Narracja obserwatora wszechwiedzącego przedstawia wydarzenia z różnych punktów widzenia, najczęściej jednak obserwujemy sytuację oczami głównej bohaterki i mężczyzny, z którym niespodziewanie złączył ją los. Język powieści jest płynny i lekki, a zarazem prosty, dzięki czemu powieść czyta się niezwykle szybko i z ogromną przyjemnością. Akcja zmierzająca w konkretnym, oczywistym kierunku sprawia, że czytelnik z niecierpliwością oczekuje na finał – choć doskonale wie, jaki on będzie. Postaci wykreowane przez Cathy są w zasadzie łatwe do rozszyfrowania – podświadomie wiemy, komu można zaufać, a kto może przyczynić się na niekorzyść dwójki pierwszoplanowych bohaterów. Samanta jest młodą i niegłupią dziewczyną, którą cechuje delikatność i odwaga. Natomiast Yale, z natury człowiek tajemniczy i zamknięty w sobie, w pewnym momencie pozwala sobie na otwarcie się przed czytelnikiem – pokazuje swoje dobre i złe strony, a jego temperament nakierowuje akcję na odpowiednie tory.

Myszka jest powieścią do cna przewidywalną i prostą, a jednak niezwykle wciągającą i pobudzającą wyobraźnię. Nastrojowy klimat historii osadzonej na początku XIX wieku w Anglii pozwala odbiorcy z łatwością wczuć się w fabułę i przekonać go do śledzenia wydarzeń rozgrywających się na kartach powieści, zaś humor, zręcznie wpleciony w dialogi sprawia, że na twarzy czytelnika podczas lektury bezustannie gości uśmiech. Sympatyczni bohaterowie, których nie sposób nie polubić, zapewniają miłe wspomnienia po skończonej lekturze, choć z drugiej strony przyznaję, iż nie jest to opowieść zapadająca głęboko w pamięć. Mimo wszystko nie da się odmówić autorce posiadania niezwykłego daru, jakim jest umiejętność wciągania odbiorcy w opowieść pomimo oczywistych, czasem nieco sztampowych rozwiązań zastosowanych w rozwoju i kreacji fabuły. Ponadto hasło z okładki „Nie chowaj tej książki przed żoną! I tak kupi sobie nową!” idealnie oddaje charakter książki – w istocie bowiem nie spoczniemy, nim nie poznamy finału powieści. Dlatego też Myszkę (której oryginalny tytuł brzmi Because of you, ale polski odpowiednik wcale nie jest przypadkowy) polecam wszystkim entuzjastkom niezobowiązujących, lekkich romansów historycznych, a zwłaszcza tym Paniom, które w lekturze szukają rozluźnienia i dobrej zabawy. Miłe wspomnienia gwarantowane! Daję ocenę 4/6.

* cytat str. 62

• Romans historyczny