Wszystko w swoim czasie

Okładka książki Wszystko w swoim czasie Krzysztof Petek
Okładka książki Wszystko w swoim czasie
Krzysztof Petek Wydawnictwo: Siedmioróg Cykl: Porachunki z przygodą (tom 9) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Porachunki z przygodą (tom 9)
Siedmioróg
1999-01-01
1999-01-01
837162588X
literatura młodzieżowa przygoda

Okładka książki Wojna u progu. Poradnik przetrwania Jacek Pałkiewicz, Krzysztof Petek
Wojna u progu.... Jacek Pałkiewicz, K...
Okładka książki Michał Boym. Poseł chińskiego cesarza. Jacek Pałkiewicz, Krzysztof Petek
Michał Boym. P... Jacek Pałkiewicz, K...
Okładka książki Benedykt Polak. Pierwszy polski podróżnik Jacek Pałkiewicz, Krzysztof Petek
Benedykt Polak... Jacek Pałkiewicz, K...

Jajco miał już nie wplątywać się w żadne afery. Obiecał to Marcie i bardzo chciał tej obietnicy dotrzymać.
To co chcemy, to jednak co innego od tego co nam się przydarza. Tym razem o pomoc do Jacka zwrócił się Szift - kolega z klasy. Jego dziadek zginął w wypadku śmigłowca, ale chłopak nie wierzy, że był to przypadek. Ma świadczyć o tym list, który dostał od dziadka - rosyjskiego naukowca. Miał on dokonać odkrycia, które mogło zmienić światową energetykę. Chcąc nie chcąc Jajco i jego przyjaciele wplątują się w walkę wywiadów, mających na celu uzyskanie przełomowej technologii.

Wydarzenia w książce dzieją się kilka miesięcy po "Koszmarnej przesyłce", a ich tłem jest Wrocław nadal noszący ślady po wielkiej powodzi. Akcja jak zwykle jest wartka z wieloma zwrotami akcji. Ale... Jest jedno duże "ale". Czytając książkę przez większość czasu byłem zaskoczony, że bohaterowie dostali rozwiązanie już na początku, a mimo to idą fałszywym tropem. Przeszkadzało mi to w lekturze tej części. Na szczęście to jedyne do czego można się przyczepić.

„Jajco” wcale nie chce być po raz kolejny wplątany w mroczną i niebezpieczną zagadkę. Kiedy jego kolega „Szift” prosi go o pomoc w rozwiązaniu zagadki tajemniczej śmierci swojego dziadka, Jajco wcale od razu nie chce się zgodzić. Obiecał swojej dziewczynie Marcie, że z niebezpiecznymi sprawami już koniec i że od teraz będzie na siebie uważał. Niestety wszystko się trochę komplikuje kiedy Jajco daje się podejść jak dziecko i założyć sobie na rękę zegarek – bombę.
Od tej pory chodzi nie tylko o rozwiązanie zagadki, ale także o życie samego Jacka.
Książkę czyta się bardzo dobrze i bardzo szybko. Duże litery pozwalają nam przeczytać w jeden wieczór tę kryminalną zagadkę. A strony? Wszystko rozgrywa się w całych 170 stronach. Sami przyznajcie, że jak na książkę to naprawdę niewiele.
Na początku musimy oczywiście przyzwyczaić się do stylu jakim pisze Petek. Nie ma wszystkiego opisanego barwnie i dokładnie. Są zdawkowe zdania, lecz na tyle aby każdy zrozumiał sens wypowiedzi bądź insynuacji o co chodzi.
Trzeba też powiedzieć, że nie jest to książka z serii tych, w których kiedy jesteśmy w połowie a może jeszcze i nie już wiemy jak może się to skończyć i kto jest złym charakterem. Tutaj wszystko wyjaśni się dopiero na samym końcu. My możemy się tylko domyślać w trakcie czytania, lecz uwierzcie mi, i tak niczego nie zgadniecie.
Rozdziały dosyć krótkie, podzielone na podrozdziały, dzięki czemu czyta się szybko i nawet nie wiadomo kiedy jesteśmy w połowie, a kiedy już tylko kilka kartek i koniec książki. Okładka natomiast przedstawia jedną ze scen zawartych w opowieści. Kiedy ją już poznacie, bez problemu rozszyfrujecie każdy szczegół okładki.
Komu polecam: książka zaliczona do kategorii młodzieżowych i myślę, że całkiem trafnie. Potrzeba dedukcji i skupienia w trakcie czytania, bo to naprawdę dobry młodzieżowy kryminał. Przy okazji warto nadmienić, że w środku nie ma wulgaryzmów ani strasznych scen, przez co cenię takiego typu książki. Nie ma rozgraniczenia na dedykację dla dziewcząt lub chłopców.
Moja ocena: 9/10

• Brak Legimi A
  • Dzieciństwa słodki czas
  • Młodzieżowe/dzieciństwo
  • C - Biblioteka miejska/szkolna

Dodaj cytat z książki Wszystko w swoim czasie