rozwiń zwiń

Sonata Kreutzerowska

Okładka książki Sonata Kreutzerowska
Lew Tołstoj Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Koliber klasyka
189 str. 3 godz. 9 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Koliber
Tytuł oryginału:
Sobranije soczinienij
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
189
Czas czytania
3 godz. 9 min.
Język:
polski
ISBN:
8305116832
Tłumacz:
Maria Leśniewska, Eleonora Słobodnikowa
Tagi:
zbiór opowiadań/nowel
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
329 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
64
64

Na półkach:

W przedziale kolejowym zjawia się pasażer; uwolniony od zarzutu zabójstwa żony, zaczyna opowieść o przyczynach, które doprowadziły go do tego zbrodniczego czynu. Pozdnyszew z człowieka przekonanego o swoich pozytywnych właściwościach podbudowanych społeczną akceptacją, na skutek rozczarowań, poddaje w wątpliwość wszystko, co wielu z nas ceni sobie najbardziej jak małżeństwo i posiadanie dzieci. Winy za taki stan rzeczy upatruje w pożądaniu cielesnym, które broni człowiekowi drogi do prawdziwej harmonii i spokoju. By się od niej wyzwolić człowiek powinien praktykować czystość, prostotę i wstrzemięźliwość. Jeżeli tego nie czyni, pogrąża się coraz bardziej, powstaje w nim oschłość i rozgoryczenie, które niechybnie prowadzi go do dramatycznego końca. I o ten koniec chyba tu chodzi. Czym on jest ? To ostatni przystanek, na którym ostatecznie uświadamiamy sobie nasz ludzki dramat, że swoich ideałów nie zrealizujemy, gdyż rozbiją się one o świat materii. Choćbyśmy usilnie starali się zmienić relacje międzyludzkie, których najsilniejszym spoiwem – według Tołstoja - są żądze cielesne, to pragnienie człowieka, który chce zbliżenia ze stwórcą, rozbije się zawsze o rozum, który jest jedyną kategorią pojęciową dostępną pisarzowi.

Wiele ze zdarzeń między Pozdnyszewem a jego żoną zawiera wątki autobiograficzne z rodziny Tołstoja. We własnej opowieści próbuje on układać role, rzucając słowa z przekonaniem o słuszności swojego odkrycia. Mówi o przygniatającej asymetrii w relacjach damsko-męskich, wygłasza sąd o kobiecie wprost kipiącej kontekstem, przeładowanej erotycznym znaczeniem. Wobec niej mężczyzna nie może zachować się ze spokojem i wtedy właśnie upada moralnie. Wedle pisarza: „Rozpustnik może się hamować, walczyć, ale prostego, szczerego stosunku do kobiety – braterskiego stosunku - nigdy już mieć nie będzie”. Kobieta jest wprawdzie w tamtejszych stosunkach narzędziem rozkoszy, ale nie jest całkowicie bezbronna. Swoje poniżenie i degradację, rekompensuje sobie wpływem na mężczyzn przez swój urok, który ostatecznie doprowadza do ich ujarzmienia. W efekcie to ona wybiera. Pisarz uważał, że „niezdrowa rywalizacja” płci jest niepotrzebna, stąd postulat zwrotu w kierunku prostoty i wstrzemięźliwości.

Z przykładowego zdania wypowiedzianego we wzburzeniu przez głównego bohatera: „Byłem jak przewrócona butelka, z której woda nie płynie dlatego, że jest zbyt pełna”. dowiadujemy się wiele na temat siły wyrazu prozy Tołstoja. Stosuje proste zabiegi następstwa czasowego, dzięki czemu Pozdnyszew z niezwykłym zacięciem opowiada o sprawach, które dawno sobie ułożył i przemyślał. Przyjęty sposób narracji dowodzi, jak bardzo jest przekonany do własnych poglądów, których manifestacją jest tytułowa „Sonata Kreutzerowska”. I gdy tylko wsłuchać się w przenikanie fraz, to fortepian to skrzypce i tak na powrót wiele razy, zaczynamy rozumieć, że w takiej muzyce autorowi zjawiło się pierwotne napięcie, ten pierwszy ruch, który doprowadza świat do skażenia cielesnością.

Znamienny jest w opowiadaniu brak wahania. Człowieka, który zyskał pewność nie interesuje balansowanie. Tylko poważny kryzys, można zrodzić taką dyscyplinę. Niszczycielska siła, zwątpienie, które wypaliło żywione dotąd zapatrywania były podłożem kształtowania się systemu etycznego Tołstoja. Pisarz pochłonął się naukami ewangelii: umiarkowania, prostoty, wstrzemięźliwości; odchodził od dogmatów, które uważał za groźny formalizm. Z nich stworzył pogląd licząc na to, iż rozsadzi on skostniały szlachecko-burżuazyjny porządek. Liczył na uzyskanie tą drogą bliskości, spokoju i harmonii niedostępnej w świecie przeładowanym zatrutymi zależnościami.

W przedziale kolejowym zjawia się pasażer; uwolniony od zarzutu zabójstwa żony, zaczyna opowieść o przyczynach, które doprowadziły go do tego zbrodniczego czynu. Pozdnyszew z człowieka przekonanego o swoich pozytywnych właściwościach podbudowanych społeczną akceptacją, na skutek rozczarowań, poddaje w wątpliwość wszystko, co wielu z nas ceni sobie najbardziej jak małżeństwo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 578
  • Chcę przeczytać
    1 285
  • Posiadam
    376
  • Ulubione
    77
  • Literatura rosyjska
    55
  • Klasyka
    29
  • Chcę w prezencie
    24
  • Teraz czytam
    21
  • 2013
    17
  • Rosja
    14

Cytaty

Więcej
Lew Tołstoj Sonata Kreutzerowska Zobacz więcej
Lew Tołstoj Sonata Kreutzerowska Zobacz więcej
Lew Tołstoj Sonata Kreutzerowska Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także