Historia Państwa Kościelnego

Wydawnictwo: WAM
historyczna

Autor przedstawia okoliczności i uwarunkowania, które po roku 565 doprowadziły do emancypacji Kościoła na zachodzie spod wpływów i zależności Cesarstwa Bizantyjskiego oraz powstania Państwa

pawelpe | 2015-08-23
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Przypisy obfite, ale napisane nie najlepiej. Raczej jest to zestawienie kilku momentów historycznych istotnych dla ziemskiej władzy Papieża. Nie ma ciągłości narracji, informacji o samym Państwie Kościelnym też niewiele, chociaż rozumiem, że objętość książki na wiele nie pozwala. Może za wiele oczekiwałem po obiecującym tytule.
O sporach z cesarzami, relacjach z Karolingami i Mussolinim, zjednoczeniu Włoch można poczytać w lepszych książkach, tyle że tu mamy te epizody zebrane razem.
Słownictwo było niekiedy irytujące. Wprawdzie nie jestem historykiem, więc nie wiem, czy używanie przymiotnika "frankoński" zamiast "frankijski" to nowy trend w historiografii, dla mnie jest to jednak mylące.

MarcusProbus | 2012-01-16
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Dobra książeczka by rozpocząć przygodę z tematyką Państwa kościelnego. Szybka uciekają strony.

Dudzio | 2018-02-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia