Rozprawa o pochodzeniu i podstawach nierówności między ludźmi

Okładka książki Rozprawa o pochodzeniu i podstawach nierówności między ludźmi Jean Jacques Rousseau
Okładka książki Rozprawa o pochodzeniu i podstawach nierówności między ludźmi
Jean Jacques Rousseau Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN filozofia, etyka
filozofia, etyka
Discours sur l'origine et les fondements de l'inégalité parmi les hommes
Wydawnictwo Naukowe PWN
1954-01-01
1954-01-01
1996-03-06

Bardzo cieszę się, że przeczytałam całość raz jeszcze.
Co prawda wiemy, że wiele z informacji zawartych w tym tekście nie jest zgodnych ze współczesną nauką, to jednak drugie tyle jest bardzo aktualnych. Trzeba dzikusa i stan natury traktować jako eksperyment myślowy. Zresztą tym były we∂łyk samego Rousseau, ale chyba dostatecznie często i wyraźnie tego nie podkreślał.
Rousseau pisze o nierównościach, o statusie i o miłości własnej. Odwołuje się do Hobbesa i do Madevillea jest też wzmianka o stoikach, która świadczy o jego dobrym zrozumieniu tej filozofii. Krytykuje to jak żyjemy i zachowujemy się w społeczeństwie i jest to tak uniwersalny opis, że dotyczy za®równo stagnacyjnych, tradycyjnych społeczeństw jak i współczesnych. Dlatego momentami tekst jest bardzo aktualny i daje do myślenia. W tym traktacie jest wzmianka o tym c robić, a w pozostałych (np. w Emilu) znajdziemy dokładniejsze rozwiniecie jego myśli i rozwiązania sytuacji.

Bardzo cieszę się, że przeczytałam całość raz jeszcze.

W gruncie rzeczy spójna i starająca się wnikliwie analizować genezę nierówności między ludźmi książka. Ujmuje temat z wielu stron, niestety jednak wiele pomija. Na tle innych dzieł Rousseau prezentuje się całkiem dobrze, bliżej szczytu niż dna. Osobiście nie pałam miłością do dzieł autora, jednak może stanowić podstawy do ciekawszych dyskusji.

• Filozofia
  • Klasyki
  • Dear Soul
  • Społeczenstwo
  • A. Pierwszeństwo

Jean Jacques Rousseau Rozprawa o pochodzeniu i podstawach nierówności między ludźmi Zobacz więcej