Rozprawa o pochodzeniu i podstawach nierówności między ludźmi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
6 (8 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Discours sur l'origine et les fondements de l'inégalité parmi les hommes
filozofia i etyka
Olena

Jest to jeden z najbardziej doniosłych tekstów Rousseau, pogłębiający tezy pierwszej Rozprawy. Autor chce tutaj wyjaśnić pochodzenie zła, które doświadcza ludzkość. Stawia też sobie zadanie ogólniejsze, pragnie mianowicie z perspektywy moralnej uzasadnić teorię prawa naturalnego. Nie znając bowiem natury ludzkiej, błądzimy zarówno w teorii, jak i w praktyce. Jak wszakże uchwycić ową naturę w sposób naukowy, skoro jest ona nam dana wyłącznie w postaci zniekształconej przez kulturę? By odkryć naturę ludzką, która obecnie jest tak zniekształcona, że uchwycić jej bezpośrednio nie można, Rousseau tworzy fikcję człowieka w stanie natury. Ta obrazowa fikcja jest wytworem spekulacji, polegającej na tym, że z pojęcia człowieka wyklucza się wszystko, co jest uwarunkowane przez kulturę (człowiek naturalny to aktualnie istniejący człowiek, tyle że pozbawiony wszelkich kulturalnych zdobyczy). W efekcie człowiek w stanie natury jawi się jako byt całkowicie aspołeczny, nie posiadający rodziny, państwa, języka, praw, a także cnót i przywar moralnych (człowiek taki z natury jest niewinny, a nie dobry). Zło jest więc następstwem denaturalizacji człowieka, która dokonuje się w historycznym procesie uspołecznienia. To zło jest wielopostaciowe i jego wyrazem jest ogólna (moralna, ekonomiczna, polityczna) alienacja natury ludzkiej.

źródło opisu: http://www.wiw.pl/filozofia/historia/oswiecenie_009.asp

Jogurt | 2014-11-17

W gruncie rzeczy spójna i starająca się wnikliwie analizować genezę nierówności między ludźmi książka. Ujmuje temat z wielu stron, niestety jednak wiele pomija. Na tle innych dzieł Rousseau prezentuje się całkiem dobrze, bliżej szczytu niż dna. Osobiście nie pałam miłością do dzieł autora, jednak może stanowić podstawy do ciekawszych dyskusji.

Mea-Libri | 2016-06-27
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane