Śniegi Kilimandżaro

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
The snows of Kilimanjaro
Hemingway, Kilimandżaro

Pisarz Harry Street zostaje ranny w czasie afrykańskiego safari. Leżąc w gorączce rozmyśla nad porażkami, jakie spotkały go w życiu uczuciowym i zawodowym. Wspomina swą wielką miłość Cynthię Green , którą stracił, przemierzając świat w poszukiwaniu nowych tematów do swoich powieści. Zmarła ukochana wciąż nawiedza jego myśli. Mimo, że jego kolejne książki odniosły sukces, Street czuje, że zaprzedał swój talent, co czyni go przegranym we własnych oczach. Cały czas towarzyszy mu niekochana żona Helen ,która opatruje jego rany, wysłuchuje narzekań i wspomnień o straconej miłości oraz próbuje obudzić w nim chęć do walki z chorobą. To właśnie jej oddanie sprawia, że Harry w końcu przestaje uważać swoje życie za pasmo niepowodzeń. Dostrzegając szansę w miłości i oddaniu żony na powrót nabiera chęci do życia

Degamisz | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Mówi się, że czasem ktoś jednym uchem słucha, a drugim wypuszcza. Czy jest odnośnik do czytania? Można coś jednym okiem czytać, a drugim wypuszczać? W każdym razie chyba łapiecie sens mojej wypowiedzi. Opowiadania Hemingway’a właśnie takie były. Przeczytałem, ale zaraz zaczęły mi ulatywać. Nie moja bajka, nie mój styl, nie moja półka. Nie podobało mi się w sumie. Takie miałem wrażenie, że on to napisał żeby napisać. Więc ja przeczytałem, żeby przeczytać, ale nie porwało mnie, nie oczarowało, nie zachwyciło.

No „Stary człowiek i morze” to to nie jest. Tam jeszcze były momenty kiedy czytałem mocno zaintrygowany. A tu nie. Żadne z trzech opowiadań nie trafiło w mój gust nawet w minimalny sposób. To, że noblista to nie znaczy zaraz, że każde jego dzieło musi się każdemu podobać…

armando90 | 2011-12-01

Po raz kolejny okazuje się, że zrozumienie fenomenu prozy Hemingwaya to dla mnie zbyt trudne zadanie. "Stary człowiek i morze" urzekł mnie swoją mądrością. Każda następna lektura stanowiła dla mnie barierę nieomal nie do przejścia. Podobnie jest ze "Śniegami Kilimandżaro". Trudno znaleźć tu coś ciekawego czy wartościowego. Znudzenie towarzyszy mi od pierwszych do ostatnich kartek. Wiem jednak, że będę wracał do Hemingwaya i na nowo próbował coś z niego zrozumieć. Tymczasem nie polecam.

| 2014-06-16

W moim odczuciu to bardzo dziwne opowiadanie. Wiem, że książki Hemingway'a są specyficzne, ale w tej nie znalazłam nic co by mnie zainteresowało.

MaPaKi | 2012-04-21
Przeczytana: 09 maja 2012

Nie polecam. Niepotrzebnie rozwlekłe.

krz | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Zapaśnik chyba najbardziej przypadł mi do gustu. Śniegi Kilimandżaro tak średnio, a Rzeka dwóch serc to dla mnie nieporozumienie. 20 stron opisów przyrody i wędkowania w rzece.

jussi777 | 2017-02-22
NickLWalkerFox | 2017-02-14
Przeczytana: maj 2015
Teresa Pelka | 2017-02-01
Przeczytana: 1979 rok
fth | 2017-01-25
Oldboy2003 | 2017-01-12
6 książek ze śniegiem w tle

Zima nie nadchodzi. Nie wiemy, co o tym myślicie, ale nas to raczej cieszy. Ale śnieg na Gwiazdkę byłby mile widziany, nie sądzicie? Dlatego dziś wywołujemy śnieg. Przedstawiamy zestawienie książek ze śniegiem w tytule i ze śnieżnym tłem. Jeśli to nie sprawi, że spadnie, to przynajmniej o nim poczytamy.

Pisarze skazani na ekranizacje

Powiedzieć, że wielu autorów doczekało się nawet kilkukrotnych adaptacji ich dzieł, to nic nie powiedzieć. Są pisarze, których kolejne książki niemal z dnia na dzień po ich ukazaniu się były ekranizowane. Oto dziesięcioro z nich.