978-83-60807-42-2
Warszawa, wojna, stolica
historia

Monografia prezentuje losy Warszawy i jej okolic przed, w czasie i bezpośrednio po I wojnie światowej ujęte zarówno opisowo, jak i usystematyzowane w układzie chronologicznym na tle wydarzeń w kraju i w Europie. Tekst został zilustrowany interesującymi zdjęciami i pocztówkami z epoki.

Natasha Natblue | 2013-03-14
Przeczytana: 12 marca 2013

„Warszawa (…) stała się miastem nadziei, marzeń i wiary w lepsze jutro, które konsekwentnie – chociaż z przerwami i trudnościami – budowano. Została też stolicą, nie jakiejś tam prowincjonalnej guberni, ale nowoczesnego, dużego państwa.”

W czasach liceum narodziła się moja miłość do stolicy Polski. Chciałam szczegółowo poznać historię Warszawy, zwiedzić każdy jej zakamarek oraz, co było moim największym marzeniem, zostać varsavianistka. Lecz jak powszechnie wiadomo bez pracy nie ma kołaczy, dlatego staram się przy każdej możliwej sposobności dowiedzieć się czegoś nowego na temat ukochanego przeze mnie miasta, wyruszać na długie spacery jej ulicami, a także jak najczęściej sięgać po literaturę poruszającą temat jej dziejów.

Ostatnio w moich spragnionych dłoniach znalazła się pozycja autorstwa Lecha Królikowskiego i Krzysztofa Oktabińskiego pod tytułem „Warszawa 1914-1920”. Okres Pierwszej Wojny Światowej od dawna mnie fascynował, więc z ogromnym zainteresowaniem rozpoczęłam...

Number-9 | 2012-12-17
Na półkach: Przeczytane, 2012, historia