Świat Bizancjum. Tom 1, Cesarstwo Wschodniorzymskie 330-641.

Tłumaczenie: Andrzej Graboń
Wydawnictwo: WAM
historia

Świat Bizancjum to planowana seria trzech tomów, które mają objąć dzieje państwa bizantyńskiego aż do jego upadku w 1453 roku. Tom I: Cesarstwo Wschodniorzymskie 330-641 poświęcony jest epoce założycielskiej, która trwa od ustanowienia przez Konstantyna stolicy w miejscowości Bizancjum w 330 roku do końca panowania Herakliusza i podbojów arabskich w Syrii i Palestynie. Wschodnia część Cesarstwa Rzymskiego, stabilniejsza i bogatsza niż zachodnia, staje się wówczas państwem chrześcijańskim, a jednocześnie pielęgnuje kulturalne dziedzictwo Grecji i polityczne Rzymu. W świat Cesarstwa Wschodniorzymskiego wprowadza Czytelnika grupa dziesięciu uczonych związanych z Ośrodkiem Badań nad Historią i Cywilizacją Bizancjum. W oparciu o najnowsze badania z dziedziny archeologii, epigrafiki, papirologii i numizmatyki przedstawiają oni chronologię wydarzeń, życie społeczeństwa, zasady funkcjonowania administracji państwowej i armii, strukturę Kościoła i jego wewnętrzne spory, życie religijne, literaturę, sztukę, a wreszcie specyfikę poszczególnych prowincji. Mimo że każdy rozdział stanowi odrębną całość, tworzą one razem wieloaspektowy, ale spójny obraz państwa wczesnobizantyńskiego. Jest to pierwsze tak szczegółowe kompendium wiedzy na ten temat w języku polskim. Książkę uzupełniają mapki, słownik pojęć i licząca ponad tysiąc pozycji aktualna bibliografia.

źródło opisu: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,44830,Swiat-bizancjum.htm

źródło okładki: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,44830,Swiat-bizancjum.htm