W obronie jedzenia. Manifest wszystkożerców

Tłumaczenie: Ewa Krystyna Suskiewicz
Wydawnictwo: MIND
In Defense of Food: An Eater's Manifesto
978-83-62445-00-4
Poetyka

Czy chleb, który jemy, jest prawdziwym chlebem? Co ma wspólnego kotlet z tym, co jedzą krowy? Dlaczego należy unikać produktów reklamowanych jako zdrowe? Co sprawia, że australijscy Aborygeni chorują po przejściu na zachodnią dietę? Czy aby się zdrowo odżywiać, trzeba być ekspertem od żywienia? Czy jedzenie nie może być po prostu przyjemnością? Jedną z głównych myśli, które Polan przekazuje...

Czy chleb, który jemy, jest prawdziwym chlebem?
Co ma wspólnego kotlet z tym, co jedzą krowy?
Dlaczego należy unikać produktów reklamowanych jako zdrowe?
Co sprawia, że australijscy Aborygeni chorują po przejściu na zachodnią dietę?
Czy aby się zdrowo odżywiać, trzeba być ekspertem od żywienia?
Czy jedzenie nie może być po prostu przyjemnością?
Jedną z głównych myśli, które Polan przekazuje czytelnikom, jest ta, że jedzenie nie jest wyłącznie funkcją biologiczną. To także, a może przede wszystkim, funkcja kulturowa, społeczna, ergo towarzyska. Jedzenie wyłącznie w celu zachowania życia traci smak, czyli – dla mnie jako smakosza – sens.
Książka odniosła olbrzymi sukces w Stanach Zjednoczonych, utrzymując się nieprzerwanie od dwóch lat na liście bestsellerów The New York Timesa.

Hanna | 2013-09-08
Przeczytana: 08 września 2013

Serdecznie polecam tę książkę wszystkim zainteresowanym kwestią jak i co jeść. Nie znajdziemy tu gotowych przepisów czy diet, ale dogłębną analizę przyczyn lawinowego wzrostu przypadków chorób cywilizacyjnych i ich związku z uprzemysłowieniem produkcji żywności i unaukowieniem dyskursu na temat odżywiania. Książka zaopatrzona jest też w szereg zdroworozsądkowych i, wydawałoby się, prostych rad, co zrobić by odwrócić ten trend. Jednak, na chwilę obecną, nadal są to jednak postulaty ciężkie do zrealizowania i wymagające sporego wysiłku. Jednakże, z tego co pisze autor jasno wynika, że gra jest warta świeczki.
Dodatkowo ogromne brawa dla tłumaczki, edytora i wydawcy. Książka jest bardzo kompetentnie przetłumaczona i zredagowana, co nieczęsto się dziś zdarza nawet w przypadku beletrystyki, o literaturze faktu (z pogranicza poradnictwa) nie wspominając. Tym przyjemniej zagłębić się w takiej lekturze.

Nieśka | 2012-01-10
Przeczytana: 2010 rok

Niby napisał ją dziennikarz, ale odwołuje się także do kilku naukowych prac. Podsumowując: zjedzmy całego buraka, a nie zsyntetyzowane jego składniki odżywcze, elementy w postaci kapsułek. No i coś o tłuszczach. Margaryna niech wraca tam, skąd przyszła. Dobre tłuszcze nie są złe.

Goszcz | 2013-06-07
Przeczytana: maj 2013

Ciekawa lektura ze zdrowym i rozsądnym podejściem do jedzenia.

| 2011-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2011