Autostop polski. PRL i współczesność

Wydawnictwo: Ha!art
83-89911-18-3
autostop, poradnik, prl
Krystian

Paradoksalnie, tak masowe i kontrowersyjne zjawisko, jakim jest autostop, nie doczekało się dotąd w naszym kraju żadnego opracowania. Zaprzepaszczone zostały potężne archiwa Biura Autostopu, nie powstanie więc nigdy solidna praca naukowa na ten temat. Być może to dobrze, bo cały urok omawianej kwestii polega na czymś mało uchwytnym. Książka jest mozaiką wspomnień, relacji i fotografii zebranych po to, by ocalić ?opowieści z drogi?, historie, które zostały wielokrotnie opowiedziane, lecz nigdy nie zapisane. Na 400 stronach zgromadzone zostały opowiadania, wiersze, wspomnienia, eseje, a nawet teksty naukowe opisujące od wielu stron zjawisko społeczne, jakim jest autostop. Teksty te napisane zostały przez około 60 autorów: znanych działaczy autostopu (Andrzej Piwoński, Leszek Sobociński), słynnych pisarzy (Andrzej Stasiuk, Jacek Podsiadło, Sławomir Shuty) oraz polskich autostopowiczów kilku pokoleń.

Dawid | 2018-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

"Zatrzymał się samochód Ładny Płaski Sportowy - kierowca uchylił drzwi i z czeluści wozu usłyszałyśmy tylko:" Wsiadajcie dziewczyny, ale uprzedzam, że jestem nagi"

Autostop to zjawisko niespotykane, kultywowane do tej pory. Dla niektórych jest to styl życia, dla jednych przeżycie przygody a dla innych styl podróżowania.
Książka" Autostop Polski - PRL i współczesność przedstawia nam początki autostopu od lat 60' aż po teraźniejszość.

Jest to genialna pozycja dla tych, którzy chcą się dowiedzieć nieco więcej o historii tego nietypowego środka transportu, kulturze podróżowania w PRL-u jak i książeczkach autostopowych, które były popularne w tamtym czasach.

Niestety po tych rozdziałach książka się lekko ciągnie i są tam przedstawiane niepowiązane historie z podróży różnych ludzi ale dla fanów tematyki podróżniczej to pozycja obowiązkowa.

Zdecydowanie polecam ten tomik, w szczególności że ta książka jest ciężko dostępna i posiadanie jej na własność to prawdziwy...

anamcharka | 2017-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Autostop trzeba uprawiać, nie widzę sensu tyle o nim pisać.

Elle_Lou | 2017-02-15
Edyta | 2016-06-20