Fasolowa wojna

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Milagro beanfield war
978-83-08-04097-3
Fille

Książka, jak rzadko która, przypomina nastrojem i magią "Sto lat samotności" G.G. Marqueza. Autor natomiast, według krytyki literackiej, talentem dorównuje J.Steinbeckowi. Posiada tę samą wielką wrażliwość na ludzkie losy, głęboką potrzebę zaświadczenia o godności człowieka i chyba bardziej jeszcze subtelne poczucie humoru.

Krzysztof Baliński | 2011-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2011

Spór o miedzę made in USA. Po prostu Amerykańce pozazdrościli nam, mieszkańcom kraju nad Wisłą, Kargula i Pawlaka stąd ta książka. Zamiast sporu o kota, tutaj pojawił się sąsiedzki spór o sympatyczną świnkę cha cha. Ale dobra starczy tych żartów. Lecimy...

W pewnym mieście Milagros, gdzieś w stanach, Joe Mondragor, właściciel malutkiego poletka sadzi na nim fasolę i kombinuje trochę wody, żeby to fasolowisko podlewać.

I właśnie ta "wielka zbrodnia" prowadzi do kuriozalnej zadymy!

W tej awanturze biorą udział Meksykańscy mieszkańcy miasteczka i biali biznesmeni. Przy czym ten podział jest nie do końca precyzyjny, bo są Meksykanie, dzieci mieszkańców miasteczka, którzy są po stronie białych, a są też biali, o których w Milagros mówią, nasz człowiek, w porządku gość, po prostu ziomek. Meksykanie z Milagros byli rolnikami, których na skutek majstrowania przy prawie pozbawiono upraw. Inna bajka, że w ogóle próbowano ich wykurzyć z okolicy, ale że ci są twardzi, cholernie uparte...

Agata_Adelajda | 2013-06-29

Nichols z właściwym sobie humorem odmalowuje pogranicze amerykańsko-meksykańskie, które pełne jest miejskich legend i charyzmatycznych postaci. Tytułowa fasolowa wojna to spór o nawadnianie nieurodzajnych pól, którą zapoczątkowuje Joe Mandragon.
Powieść porównywana jest do Stu lat samotności i szczerze powiedziawszy jest to porównanie uzasadnione. Postacie są niekiedy przerysowane, ich historie wręcz nie z tego świata, a korowód mieszkańców miasteczka Milagro zdaje się nie mieć końca.
Nie wiem, czy były inne wydania tej powieści, ale literki są maleńkie i ciężko przeczytać te 500 stron. Niemniej osobom o dobrym wzroku - polecam.

Hanna | 2013-09-14
Na półkach: Poplit, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 września 2013

Książka Nicolsa opisuje zmagania lokalnej społeczności z południa Stanów Zjednoczonych z trudną codziennością, naznaczoną brakiem dostępu do wody, do pastwisk, do lasów i zwierzyny łownej.

Wszystko to spowodowane jest interesami lokalnych "ranczerskich" potentatów, zwłaszcza zaś Ladda Devine'a, zwanego "pieszczotliwie" Zopilotem - Sępem. Cała opisana "wojna" zaczyna się, gdy jeden z miejscowych zawadiaków - Joe - postanawia zignorować przepisy i bezprawnie nawadniać swoje pole fasoli.

Temat ciekawy, realizacja już nie bardzo. Pierwsza część tej obszernej książki skupia się na długiej i szczegółowej charakterystyce bohaterów, w tle zostawiając akcję, która na razie toczy się w tempie ślimaczym. Niestety postaci nie są na tyle ciekawe i zapadające w pamięć, by uzasadnić ten zabieg. Po kilku stronach nie pamiętamy już kto jest kim, oprócz może dwóch czy trzech osób.

Dużo bardziej zbliżamy się do lokalnej społeczności w drugiej części książki, która skupia się już na potyczkach...

artfan | 2016-06-22
książek: 1935