Przyrzeczenie harcerskie Historia. Metodyka. Manipulacje

978-83-7308-965-5
historia, harcerstwo, harcerze
historia

Różne złożyły się na to przyczyny:

– subiektywne, jak np. niechęć do wnikania w przeszłość lub świadome pomijanie niektórych faktów historycznych w celu wyeksponowania własnej interpretacji danego zagadnienia;
– obiektywne – w postaci braku dostępu do źródeł i opracowań historycznych czy przekazKażdy instruktor, który, chcąc zrozumieć i docenić swoiste cechy i wielorakie funkcje harcerskiego przyrzeczenia, powinien najpierw sięgnąć do jego historii. Nie tylko po to, by uczynić zadość starej rzymskiej maksymie, iż „historia jest nauczycielką życia”, lecz także i w tym celu, żeby pogłębić swoją świadomość historyczną z korzyścią dla pełnienia harcerskiej służby. Wzbudzony w latach 1980–1981 spór instruktorski wokół harcerskiego przyrzeczenia, choć skoncentrowany głównie na jego aspekcie ideowym, z całą wyrazistością ujawnił szereg luk w wiedzy historycznej wśród harcerskich wychowawców.

Różne złożyły się na to przyczyny:

– obiektywne – w postaci braku dostępu do źródeł i opracowań historycznych czy przekazywanie przez niektórych autorów, zapewne częściowo na skutek cenzury politycznej, błędnych lub celowo zafałszowanych informacji.

To właśnie na tle tezy, iż powinniśmy próbować wziąć na swoje barki ciężar spuścizny historycznej, zawarty pod wywoławczym hasłem „harcerstwo”[2], zrodziła się konieczność uzyskania odpowiedzi na kilka pytań:

1. Skąd została zaczerpnięta pierwsza formuła przyrzeczenia harcerskiego?
2. Ile było redakcji pierwowzoru harcerskiego przyrzeczenia? Kiedy, przez kogo i z jakimi oczekiwaniami zostały
zatwierdzone i wdrożone w życie?
3. Czego dotyczyły kolejne transformacje przyrzeczeń i jakie złożyły się na to przyczyny?
4. Dlaczego w dziejach harcerstwa nie mogła obowiązywać jedna formuła przyrzeczenia harcerskiego?

Geneza harcerskiego przyrzeczenia nie była przedmiotem odrębnych badań czy publikacji, toteż w niniejszych rozważaniach, obok faktów dokumentujących to zagadnienie, sprostowań błędnych lub niedokładnych informacji, znajdują się także wątpliwości i hipotezy dotyczące niewyjaśnionych jeszcze i niejasnych zdarzeń z nadzieją, że być może pobudzą historyków lub fascynujących się historią harcerstwa instruktorów do dalszych poszukiwań danych i ich weryfikacji.

Najlepsza Książka Historyczna w kategorii Same Fakty podczas Targów Książki 2009

Halina | 2015-02-20
Na półkach: Przeczytane, Harcerskie
Przeczytana: 19 lutego 2015

To zdecydowanie dobre źródło informacji nt. Przyrzeczenia, Prawa w sumie też. Masa informacji, wyczerpujące opisy, źródła... Idealne dla naprawdę zainteresowanych historią ruchu. Jeżeli ktoś po prostu chce się "czegoś" dowiedzieć, polecam również, ale do przejrzenia. Sama lubię historię, ale ta książka jest męcząca i dość nudna. Dlatego pierwszą połowę się przeczytało, drugą - przekartkowało w poszukiwaniu czegoś ciekawego. Skoro to kompendium wiedzy dot. Przyrzeczenie, brakowało mi jednej rzeczy - samych Przyrzeczeń. Obrzędów. Przecież to temat - rzeka! A znalazła się tu zaledwie kilka cytacików opisujących uroczystość. Myślę, że nawet bardziej przy lekturze ubawiłby się zbzikowany historyk, niż harcerz (choć oczywiście jednego nie wyklucza drugiego).

ankuku | 2012-05-03
Przeczytana: 04 kwietnia 2012