Mongołowie i zachód

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Jest to pierwsza publikacja na naszym rynku wydawniczym ukazująca pełny obraz stosunków między światemchrześcijańskim a imperium mongolskim. Przedstawia rodzącą się potęgę wielkiego stepu, przed którą drżał świat chrześcijański. Pierwsze wieści o podbojach ziem ludów pogańskich i muzułmańskich, dokonanych przez Mongołów, chrześcijanie zachodni pr

Koronczarka | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

Z przeczytanych do tej pory książek na temat Mongołów-Tatarów ta sprawiła mi najwięcej problemów. Pisana jest hermetycznym językiem i nieco chaotycznie. Autor najwyraźniej zakłada, że czytelnik już sporo wie, wobec tego może snuć sobie wywód bez konieczności tłumaczenia podstaw. A porusza tematy gdzie indziej potraktowane po macoszemu - np. sprawę religijności Mongołów, sposobu, w jaki religię wykorzystywali w swoich podbojach. Wiele też ciekawego można się dowiedzieć o przyczynach tak wielkiego militarnego sukcesu, o tym jak możliwe było połączenie skrajnego okrucieństwa i jednocześnie takie urządzenie tego ogromnego państwa, że bez przeszkód i bezpiecznie podróżowały po nim kupieckie karawany.

Koval | 2013-03-29
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 30 marca 2013

Książka brytyjskiego mediewisty i znawcy historii Mongołów Petera Jacksona jest godna polecenia. Autor oparł się na bogatym materiale źródłowym i poddał go głębokiej analizie. To pierwsza publikacja na naszym rynku, w której przedstawiono nie tylko dzieje ekspansji i rozpadu imperium mongolskiego, ale również jego skomplikowane relacje ze światem chrześcijańskim. Polskiego czytelnika zapewne zainteresują rozdziały opisujące najazd mongolski na ziemie polskie 1241 roku. Angielski historyk, skrupulatnie przedstawiając doniesienia kronikarskie o pojawieniu się Mongołów we wschodniej Europie, ukazuje przerażenie, jakie ogarnęło wówczas mieszkańców krajów zachodnich. „Spustoszenie Polski, Moraw i Węgier w latach 1241 – 1242 położyło kres poglądom, że Mongołowie byli siłami chrześcijańskiego „Króla Dawida” czy księdza Jana, jak przypuszczano na wieść o pierwszych atakach sił Czyngis-chana na świat islamski” – konstatuje Jackson. Z czasem w kronikarskich relacjach przedstawiających...

vlad34 | 2015-08-18
Sciemniak | 2013-12-02