Oślepłe źrenice

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Ostatni zwycięzca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
historyczna
piotrex

Akcja kolejnej części cyklu powieściowego z czasów Jana III Sobieskiego rozgrywa się w latach poprzedzających słynną odsiecz wiedeńską, kiedy to Rzeczpospolita dokonywała zasadniczej reorientacji swoich dotychczasowych sojuszy, co miało na celu nie tylko odparcie niebezpiecznego Imperium Osmańskiego, ale i odzyskanie Prus, Pomorza, Śląska i ułożenie dobrych stosunków z Moskwą. Ten ciąg faktów historycznych jest interesująco wpleciony w fabułę kontynuującą losy poznanych już uprzednio postaci i zawiązane wątki. Ale "Oślepłe źrenice" można czytać jako osobną całość, gdyż podstawowa akcja nie nawiązuje do przedtem opublikowanych tomów cyklu.
Oficer królewski do specjalnych poruczeń otrzymuje tajną misję. Czy uda mu się odnaleźć głównego rezydenta tureckiej sieci szpiegowskiej we Lwowie? Danych jest niewiele, a rozwikłanie zagadki miejscami przypomina najlepsze współczesne opowieści detektywistyczne.

źródło opisu: MON, 1981

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Pearon | 2014-08-07
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Tę część cyklu powieści czyta się jak bardzo dobrą prozę detektywistyczną. Wątek wykrycia tureckiej siatki szpiegowskiej poprowadzony jest znakomicie, wręcz miałem wrażenie, że czytam powieść Arthura Conan Doyle o Sherlocku Holmes'ie. Znakomita część. Polecam tym, którzy nawet nie czytali poprzednich części cyklu.

edekedek | 2016-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2016