Historia Polski. Średniowiecze

Seria: Historia Polski WL
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historia

Historia Polski: średniowiecze Stanisława Szczura przedstawia dzieje kształtowania się państwowości, od czasów plemiennych do monarchii pierwszych Jagiellonów. Stanowi pierwszą część cyklu podręczników akademickich, których autorami są pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Monika | 2011-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2011

O naszej historii (tak, jak i o wszystkim innym) można pisać w sposób bardziej lub mniej ciekawy.

Książka Stanisława Szczura to ponad 600 stron dobrej, ale nie zachwycającej lektury.

elyria | 2014-05-20

Bardzo dobry podręcznik akademicki, nie przeładowany niepotrzebnymi treściami. Przyjazny dla studenta :)

Elevander | 2013-06-28

Dobry podręcznik do dziejów Polski średniowiecznej. Dużo bardziej szczegółowy niż stara książka Wyrozumskiego. Pochwalić należy dobrze zrobione drzewa genealogiczne, które znacznie ułatwiają korzystanie z książki, zwłaszcza w rozdziale dotyczącym rozbicia dzielnicowego. Z całą pewnością z podręcznikiem tym (a raczej z jego nieżyjącym już Autorem) związanym są inne kontrowersje, ale to zdecydowanie nie miejsce na ich rozpatrywanie.

Tomasz Babnis

finaju | 2013-11-18

Wielokrotnie uczyłam się z tego podręcznika i muszę przyznać, że jest naprawdę dobry. Przystępny język i klarownie opracowane zagadnienia, bez przeładowania faktami, sprawiają, że czyta się szybko i równie szybko się zapamiętuje. Sprawdza się nie tylko w roli podręcznika, ale po prostu jako lektura dla zainteresowanych historią. Świetna synteza dziejów średniowiecznej Polski.

Aleksandra Ziober | 2013-12-12

Jedna z najlepszych syntez dotyczących historii średniowiecznej Polski. Do dziś funkcjonuje jako podstawowy podręcznik na uczelniach akademickich. Pozycja obowiązkowa dla historyka

Bauero | 2015-07-20
Przeczytana: kwiecień 2002

Zasłużony podręcznik akademicki na którym się wychowałem. Solidna rzecz, szkoda, że Autor już nie wskrzesi nic nowego i nie uzupełni po latach tej książki. Książka jest polecana jako podręcznik do egzaminu z historii Polski średniowiecza w wiodących ośrodkach akademickich w kraju, takich jak UJ, UW, UMK czy UWr.

Malkiem | 2014-10-02
Przeczytana: 17 września 2014

Świetna książka do nauki, nie męczy nawet przy czytaniu całości. Można ją też czytać dla rozrywki, styl był zaskakująco lekki.

Paula | 2014-02-15

przestudiowałam swego czasu, bardzo dobrze znałam jej zawartość ;-)

Jakub | 2013-06-21
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Pozycja książkowa jest kolejnym akademickim podręcznikiem, który mogłem przeczytać. Wg mnie jest bardzo dobrze zrobiony, wystarczająco szczegółowo, podejmuje wiele wątków i przedstawia historie Polski w ujęciu panoramicznym. Podręcznik jest napisany w sposób dobry do przyswajania, podzielony jest na rozdziały i rozdzialiki co wg mnie jest bardzo pomocne i przydatne. Myślę, że rzeczą oczywistą jest, że dla ludzi, którzy zajmują się historią owy podręcznik nie będzie wystarczający lecz będzie dobrym uzupełnieniem wiedzy. Książka jest zdecydowanie warta polecenia!

Shar | 2013-05-29
Przeczytana: 25 maja 2013

Dobry podręcznik. Zachęcił mnie do średniowiecza, którego wcześniej nie lubiłam. Rozjaśnił pewne kwestie, aczkolwiek momentami niemiłosiernie mi się "wlekł". Bardzo przydatne są streszczenia akapitów w formie jednego, dwóch słów obok tego, co czytamy. Pomagają w powtarzaniu.