Miejsce początku

The Beginning Place
83-2070-942-3
Miejsce, początku
dona

Kolejna powieść Ursuli K. Le Guin jest trochę inna niż proza tej autorki znana polskiemu czytelnikowi z przekładów. Światy fantastyczny i realny współistnieją tutaj przenikając się nawzajem. Baśniowy świat miejsca początku to tło romantycznej historii dwojga młodych, którzy w ucieczce od koszmarnego świata realnego spotykają się tutaj i wiążą uczuciem. W gruncie rzeczy ta mądra i piękna książka amerykańskiej pisarki mówi o samotności człowieka we współczesnym świecie, o trudności wzajemnego porozumienia i frustracjach wprowadzając czytelnika w subtelny świat wnętrza psychiki ludzkiej, którą ukazuje jako jedną z możliwych dróg „ucieczki”.

Wojciech Gołębiewski | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Tak się złożyło że to pierwsza książka nestorki Le Guin (ur. 1929) recenzowana przeze mnie. Znajduję, że publikuje od 1968 roku, że największą popularność przyniósł jej cykl „Ziemiomorze” publikowany sukcesywnie od 1968 do 2001 roku (6 tytułów) i że ta omawiana powstała w 1980 r.. Na jej temat anglojęzyczna Wikipedia dużo podaje, a ja z tego zrozumiałem, że gatunkowo jest mieszaniną realizmu i fantasy, że jest porównywana C. S. Lewisa „Kronikami z Narni”, Lewisa Carrolla „Po drugiej stronie lustra” i Szekspira „Jak wam się podoba”. I jeszcze, że akcja skupia się na podróży dwojga głównych bohaterów z wieku dojrzewania do dojrzałości w dwóch alternatywnych światach: rzeczywistym i sielankowym Tembreabrezi..

Lektura pierwszych stron budzi zaciekawienie, bo nadopiekuńcza mamusia skłoniła już niejednego zdesperowanego syneczka do próby ucieczki, a pomysł ...

Edrisan | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Lubię książki Ursuli K. Le Guin. Za atmosferę, którą tworzy, za tą tajemnicę z nutką grozy. A w tej szczególnej powieści za bohaterów, których stworzyła. A właściwie wzięła gdzieś "spod ręki", bo tacy jakich wielu wokół nas na pierwszy rzut oka a jednocześnie niezwykli. Hugh i Irena. Ciekawe połączenie osobowości i charakterów. Oprócz połączenia ludzi fajnie wyszło połączenie dwóch światów. Każdy chyba miał w życiu takie uczucie znużenia tym, co nas otacza i pragnienie ucieczki, gzieś dalej, gdzie może jest lepiej, inaczej. I tak właśnie autorka stawia obok siebie naszą często brudną i trudną rzeczywistość z "krainą ain". Jeden i drugi świat przedstawia przejmująco. Życie Hugh i Irene naprawdę nie jest łatwe, radzą sobie najlepiej jak potrafią. A kraina ain? Nie tworzy Le Guin rozbudowanego fantastycznego świata. Kilka charakterystycznych postaci, kilka znaczących elementów: woda -czysty, zimny strumień, z którego piją bohaterowie, jakby pili świętą wodę; las, góry i oczywiście...

Rysiek_ | 2014-11-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 25 listopada 2014

Książka zaczęła się dobrze, diabelnie dobrze. Strumienie świadomości Hugha, atmosfera tajemniczości i grozy, niepewności, bycia otoczonym przez nieznane - nie tylko doświadczane przez bohaterów, ale i przez czytelnika. Pierwszą połowę książki przeczytałam nie mogąc się oderwać od niej ani na chwilę. A później zaczęły się zbędne retrospekcje, akcja zaczęła się nieco wlec, poczułam się przez tę książkę, pisaną właściwie dosyć lekkim językiem, przygnieciona, prawie że zmiażdżona. Oprócz tego niektóre postaci, jak choćby matka Ireny, zdawały mi się nieco papierowe i sztuczne, wymyślane na siłę. Dopiero pod sam koniec akcja rusza na nowo, wydarzenia przyspieszają, powraca do nas mistyczna aura towarzysząca początkowi. Jednak nawet ten powrót nie może pomóc w niczym, kiedy pojawia się to, co wszyscy kochają najbardziej - wpleciony zupełnie bez powodu, bez najmniejszego uzasadnienia w tekście, wątek miłosny - jedyna rzecz zdolna zniszczyć nawet najlepszą historię.
Słowem: genialny pomysł,...

Mario | 2013-06-21

Przypowieść o ludzkim losie, o drodze, którą nie tyle wybieramy, co zostajemy przez nią wybrani.

Michał | 2010-11-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 1989 rok

Moja pierwsza książka Ursuli. Rzeczywistość z baśnią przenikają się wzajemnie. Dzięki kunsztowi autorki nigdy zacierają się granice między nimi... Dzięki tej książce pokochałem Ursulę K.Le Guin

Adrianna | 2011-08-14
Przeczytana: sierpień 2011

Cóż ja mogę powiedzieć. To moje pierwsze i raczej ostatnie spotkanie z panią Ursulą. Książki nie oceniam źle, jest w niej coś fajnego. Miejscami niestety trochę nudno. Zakończenie dość absurdalne, tak jakby autorka nie dopisała ostatnich 10 stron ! :)

koemata | 2015-04-18
Na półkach: Az w 2015, Przeczytane, Audio
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

zagubienie, ukojenie, cierpliwość, nadzieja, ---nieźle napisany dialog z własną podświadomością , pozwalający określić : czego się chce? , czego się pragnie?, czy można coś zmienić?,

PannaIzabela | 2012-01-13

Jak zwykle Ursula K. Le Guin wprowadza czytelnika we wszystkie uczucia, pragnienia i obawy bohaterów. Nie oceniam książki źle, ale po przeczytaniu odniosłam wrażenie, że przebieg zakończenia trochę nie pasuje do ogółu całej historii. Najpierw autorka powoli opisuje całą sytuację, kolejne wydarzenia, w końcu nadchodzi punkt kulminacyjny...a tu rach-ciach i po wszystkim, żyli długo i szczęśliwie. Po prostu brak subtelności w końcówce.

Tokerip | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

Dokończyłem by ocenić >:D Moim zdaniem bezwartościowa. Ale podejrzewam, że płci pięknej może się bardziej spodobać. Lepiej jednak sięgnąć po "Las ożywionego mitu" Roberta Holdstocka - tytuł bazujący na podobnym pomyśle.

żabka | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Świetna opowieść o poszukiwaniu sensu w życiu, o odnalezieniu siebie i zaakceptowaniu oraz o miłości... Książka jest w bardzo wyjątkowy sposób ułożona. Polecam