Wojna światów? O iluzji wartości uniwersalnych

Wydawnictwo: Znak
7 (11 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
83-240-0179-4
Aisena

Czy nieuchronna jest militarna konfrontacja potęg Zachodu i Wschodu? Wszystko będzie zależeć od stopnia naszego zadufania… Być może brzmi to szokująco, jednak euroatlantycka cywilizacja powinna wyzbyć się pretensji do uniwersalizmu i pogodzić z niemożnością narzucenia innym kulturom np. liberalnej demokracji czy idei wolności sumienia. Autor odwiedził wielokrotnie nie tylko Chiny, Indie,...

Autor odwiedził wielokrotnie nie tylko Chiny, Indie, Pakistan, ale wiele innych, mniejszych państw regionu. Jego refleksje, zapisywane na gorąco podczas podróży, są najciekawszymi fragmentami tej intrygującej książki – niezwykle przystępnie napisanej, a zarazem podejmującej najtrudniejsze dziś dla człowieka Zachodu tematy.

Czy nieuchronne zatem jest „zderzenie cywilizacji”? Wniosek zaskoczy niejednego czytelnika – płaszczyzną porozumienia może stać się, jak sugeruje autor, otwartość azjatyckich mocarstw na procesy globalizacyjne.

Yanadis | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

Niby od wydania Wojny minęło już 10 lat z okładem, jednakże tezy Kłodkowskiego (powołującego się zresztą na Huntingtona) są nadal aktualne i istotne. Może nawet bardziej niż w dniu premiery. Brak mi co prawda większej obecności zagadnień związanych z Czarną Afryką, z oczywistych względów nie załapały się wydarzenia Arabskiej Wiosny ani też dość świeża kwestia gospodarczej ekspansji Chin w państwach afrykańskich. Nie spełniły się niestety lekko optymistyczne prognozy autora na stosunki amerykańsko-irańskie (no ale to tylko potwierdza Huntingtonowską tezę). Niemniej stan zderzenia cywilizacji na rok 2002 został ukazany zaskakująco przejrzyście i z lekkością (mimo faktograficznego obciążenia) oraz ze zręczną ucieczką od politycznej poprawności. Jak najbardziej warto. Zwłaszcza, że autor z rodzimego podwórka.

brasilka2 | 2014-09-14
Przeczytana: 14 września 2014

Bardzo ciekawa poza ostatnim lekko nawiedzonym rozdziałem.

Tamanna | 2014-09-18
Przeczytana: 18 września 2014