Dnie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Inedita z II połowy XIX wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN
83-87456-74-8
Bloo

Dziennik Elizy Orzeszkowej z lat 1898-1904. "Dnie" to rodzaj kalendarium lub diariusza, dziennych, dokładnie datowanych notatek dotyczących pracy twórczej, lektur, wizyt, podróży, korespondencji, rachunków. Specyfika dziennika polega na tym, że zapis dokonany został skrótami, niejednokrotnie są to pierwsze litery wyrazów. Dzienniki obnarzają zupełnie nieznane oblicze pisarki. Jest coś magicznego w tych intymnych notatkach pisanych dla siebie, a może nawet do siebie. A przecież to tylko szczątki myśli i faktów - pośpieszny zapis dnia pełen nazwisk gości, przyjaciół, wydawców.

książek: 1991

Przeczytałam ten dziennik fragmentami - mimo tego i tak jestem dość zdziwiona. Eliza Orzeszkowa kojarzy mi się z bardzo rozbudowanymi zdaniami, a tutaj dostajemy zdania (nawet parę słów) napisane skrótami. Czyżby pisarka czegoś się bała? Wstydziła? Takie miałam pierwsze myśli, ponieważ szyfru nie używa się od 'tak sobie'.
Warto zajrzeć, mimo małych trudności (przeskakiwania od strony dziennika do stron z przypisami) - głównie z powodu sposoby zapisywania poszczególnych, tytułowych dni.

Bloo | 2010-08-17

Eliza Orzeszkowa nie należy do moich ukochanych pisarek. Na tą książkę trafiłam przypadkiem, kiedy na zajęciach z historii XIX wieku wykładowca zażyczył sobie byśmy wybrali sobie z podanej przez niego listy jedną osobę i przypisaną do niej książkę. Tak właśnie trafiłam na Orzeszkową. Kiedy otworzyłam książkę po raz pierwszy byłam przerażona. Jej specyfika polega na tym, że autorka spisywała swoje myśli skrótami, czasem były to dosłownie pierwsze litery, jakiegoś wyrazu. Co prawda po każdym rozdziale (przypadającym na odpowiednie lata)są przypisy i wyjaśnienia, rozszyfrowane jest to, co udało się odczytać z tych notatek. Dość niewygodnie się to czyta (raz zagląda się do notatki, a zaraz przeskakuje parenaście stron dalej do przypisu)ale tylko na początku. W miarę czytania zaczyna się rozumować, jak Orzeszkowa i rozumieć te skróty. W każdym razie, do czego zmierzam? Otóż, jest to naprawdę dobra książka. Ktoś, kto interesuje się pisarką, jej życiem i twórczością, znajdzie w niej wiele...

Amused | 2013-11-06
Na półkach: Przeczytane, Nie-piękna