Spirala

Tłumaczenie: Karolina Bereś
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Bjørn Beltø". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Skrypt
Sirkelens ende
978-83-89522-02-3
Bjørn Beltø
Ag2S

Jak napisano w jednej ze skandynawskich gazet, tylko pierwszą część „Spirali” można zaklasyfikować jako thriller… Część druga jest jeszcze bardziej wciągająca! To przetłumaczony na wiele języków norweski bestseller o tematyce przypominającej „Kod Leonarda da Vinci”, a napisany dwa lata przed powieścią Dana Browna. Historyczny thriller Toma Egelanda trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, jest powieścią znakomicie skonstruowaną, precyzyjnie rozwijającym zaskakującą intrygę.
Podczas wykopalisk w rejonie Ostfold w Norwegii archeologowie znajdują złoty relikwiarz. Liczące dwa tysiące lat znalezisko skrywa tajemnicę mogącą odmienić bieg historii. Tajemnicę, której będą bronić, nie cofając się przed niczym, potężne siły. Jednak mogą się łatwo przeliczyć, jeśli nie docenią Bjørna Beltø: archeologa, albinosa i neurotyka…

Agro | 2013-01-24

..Norweski „Kod Leonarda Da Vinci” Recenzenta który umieścił to zdanie na okładce poniosła fantazja … Może i „Kod..” nie jest jakimś cudem literackim ale „Spirali”do niego jest bardzo bardzo daleko i jeszcze trochę.. Oś książki może jest ciekawa ale cała reszta to po prostu badziew. Bohater jest nudny i mało ciekawy i nawet to że jest albinosem archeologiem niczego tu nie zmienia. Jest pokręcony, ma dziwaczne układy ze znajomymi rodziną czy kobietami które spotyka. Dziwnie się go odbiera i przeszkadza to przez cała historie. Reszta postaci też mało ciekawa.
Akcja się wlecze , czytelnik nie musi się nad niczym zastanawiać,nic nie zaskakuje. Jest nudno a im dalej tym jeszcze bardziej. Styl autora mnie osobiście męczy i jest pokręcony jak cała „Spirala” Może stąd tytuł? :) W założeniu miało być pewno oryginalnie.. nie jest.

wiejskifilozof | 2013-10-11

Kiedy tylko otworzyłem i zacząłem czytać przeniosłem się do zimnej ,ponurej acz czasem urzekającej Norwegii.Moje kolejne spotkanie z archeologiem-albinosem przyniosło mi tyle samo radości z kontrowersyj.I pytania, dlaczego ? po co ? w jakim celu ? Czy odgrzewanie starego kotleta ( tajemnica Jezusa) ma jeszcze sens? Myślę ,że tak.Że książka jest, może nie na miarę naszych czasów, lecz czytać ją można.Lecz potem odłożyć na półkę i zapomnieć.

Blanka | 2015-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2015

"Spirala" to książka równie ekscentryczna co jej główny bohater. Mam co do niej naprawdę mieszane uczucia; z jednej strony wciągnęła mnie bez końca i przeczytałam ją w kilka dni, a z drugiej mam ochotę wrzucić ją do pieca, zasypać toną węgla, spalić i jak najszybciej zapomnieć o jej istnieniu. Nawiązania do Dana Browna występują w większości na okładkach i notkach polecających od różnych gazet. Nie wiem, czy można ten tytuł zakwalifikować jako thriller, bardziej byłabym skłonna nazwać to powieścią napisaną od niechcenia. Owszem, przyznaję, nie mogłam się od niej oderwać i czytałam wszędzie, gdzie się tylko dało, więc musi mieć w sobie „to coś”, ale niestety nie potrafię powiedzieć co, i z jakiego powodu równocześnie mnie przyciągnęła i odepchnęła.
Pełna recenzja na: http://biblioteczka-blanki.blogspot.com/2015/01/tom-egeland-spirala.html

Jagvet | 2013-11-18
Przeczytana: 2008 rok

Książka przeczytana dawno temu, niemal wyłącznie w czasie powrotnego kursu do domu nocną linią 246 ze studenckiej pracy. Książka sympatyczna, ale bez fajerwerków tak typowych dla amerykańskich autorów książek przygodowo-awanturniczych. Największą wadą powieści jest irytujący główny bohater. Jest on rzeczywiście bardzo pokręconym albinosem (po kiego grzyba albinos?). A reszta książki?

Na pewno jest to rozrywką dla innego kalibru czytelników niż "Kod.." Dana Browna. Podobnie jak ten ostatni, autor bawi się historią Jezusa. Czy równie przekonywająco (lub w zależności od gustu - równie nieprzekonywająco)? Ocenić musi każdy czytelnik. Mi osobiście książka się podobała. Nie jest to co prawda kryminał, ale posiada to co bardzo cenię w skandynawskiej literaturze - powolne, spokojne tempo wydarzeń.

Ocena książki po kilku latach od przeczytania nie jest prosta. Osobiście "Spiralę" cenię bardziej od "Kodu" i dlatego daję uczciwą siódemkę.

Lynnka | 2012-07-30
Na półkach: Przeczytane, Thriller, 2012
Przeczytana: 08 lipca 2012

Może i pomysł ciekawy, chociaż jeżeli miałabym porównywać te dwie książki - "Spiralę" i "Kod Leonardo da Vinci" - to zdecydowanie lepiej napisana i bardziej wciągająca jest książka Dana Browna. W "Spirali" czegoś brakuje, akcja też jest jakaś taka nijaka i miejscami przynudnawa. Owszem od czasu do czasu zdarza się jakieś ożywienie akcji, ale brak mi w tej książce klimatu.

upop1974 | 2012-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2012

Zostało mi jeszcze kilka kartek do końca ale nie wiem czy skończę.
Najbardziej podoba mi się temat związany z chorobą bohatera. Reszta to taki "scenariusz do Kodu Leonarda".
Wiadomo jaką książką i czyim pomysłem inspirował się autor "Kodu Leonarda" Dan Brown;)

| 2011-02-24
Przeczytana: luty 2011

Rewelacyjna fabuła, odpowiedni poziom zamotania. Trzyma w napięciu i wzbudza ciekawość...

Kasztankowa23 | 2016-10-08
carolineanncreates | 2016-08-22