Bunt Nadnormalnych

Wydawnictwo: Universitas
83-7052-831-7
bunt
BialyTrufl

To książka o twórczych, awangardowych, łamaczach społecznej konwencji i burzycielach ustalonych hierarchii wartości oraz kanonów estetycznych. O buncie „nadnormalnych” wyłamujących się ze społecznego porządku, którzy proponują nonkonformistyczne, kontrowersyjne, oryginalne, naukowe, mityczno-utopijne, religijne lub artystyczne modele tego świata. Tadeusz Paleczny, socjolog kultury i narodu,...

Tadeusz Paleczny, socjolog kultury i narodu, jest pracownikiem Instytutu Polonijnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego szerokie zainteresowania obejmują m. in. Zagadnienia statutu mniejszości kulturowych, zwłaszcza etnicznych, narodowych i wyznaniowych, problematykę stosunków międzykulturowych i interetnicznych oraz kwestie kontestacji, pojmowanej jako forma i rodzaj buntu społecznego oraz kulturowego, prowadzącego do wyłaniania się ruchów i grup o subkulturowych charakterystykach. Opublikował dotychczas następujące książki: Ewolucja ideologii i przemiany tożsamości narodowej Polonii w Stanach Zjednoczonych w latach 1870-1970 (Kraków 1989), Mit i ideologia powrotu wśród emigrantów polskich w Brazylii i Argentynie (Kraków 1992), Kontestacja: formy buntu we współczesnym społeczeństwie (Kraków!997) oraz Sekty w poszukiwaniu utraconego raju (Kraków 1998).

BialyTrufl | 2010-08-17
Andrzej | 2015-02-17