Pensjonat „Ewa”

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
La pensione Eva
978-83-7392-332-4
Ag2S

Pensjonat „Ewa” to dom publiczny w sycylijskim miasteczku Vigàta. Główny bohater powieści, młody człowiek o imieniu Nenè, spędza tam długie godziny, żeby słuchać zwierzeń prostytutek, w nadziei, że opowieści tych doświadczonych kobiet nauczą go życia. Są lata czterdzieste XX wieku, na Sycylii trwa wojna, dzieją się rzeczy straszne, lecz chłopak nieoczekiwanie zaczyna ulegać jakiejś nieznanej...

Pensjonat „Ewa” to dom publiczny w sycylijskim miasteczku Vigàta.
Główny bohater powieści, młody człowiek o imieniu Nenè, spędza tam długie godziny, żeby słuchać zwierzeń prostytutek, w nadziei, że opowieści tych doświadczonych kobiet nauczą go życia. Są lata czterdzieste XX wieku, na Sycylii trwa wojna, dzieją się rzeczy straszne, lecz chłopak nieoczekiwanie zaczyna ulegać jakiejś nieznanej sobie, niepojętej sile, która sprawia, że wszystko, co dotąd było dlań ważne, traci znaczenie na rzecz nowego obiektu jego pasji. Pasji, którą jest miłość.
Kryptoautobiograficzna opowieść z lat dorastania, utrzymana w klimacie pokrewnym filmom Felliniego czy Tornatore opowiada o dzieciństwie i okresie dojrzewania w czasach faszyzmu i wojny. Camilleri użyczył swojemu bohaterowi zdrobniałej formy imienia, jakim nazywano go w dzieciństwie.
Powieść „Pensjonat »Ewa«” pokazuje – zdaniem krytyków – niewyczerpane możliwości, jakie kryją się jeszcze w talencie popularnego pisarza.

paweł | 2016-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

"Pensjonat Ewa"to dzisiejsza agencja towarzyska,subtelnie ujmując. Opowiada o młodych chłopcach (17lat)w czasie II wojny światowej.
Dorastający chłopcy,zafascynowani sexem i kobietami w kontekście wojny i pobliskiego pensjonatu.Da się poczytać.

almos | 2014-01-05
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Książka pióra twórcy komisarza Montalbano, też w niej opisuje Vigatę, czyli miasto opowieści z Montalbano, ale tuż przed drugą wojną i w czasie wojny. Pokazane to jest z perspektywy dorastającego chłopca o imieniu Nene, a mówi się głównie o jego dorastaniu erotycznym i seksualnym. Tytułowy pensjonat „Ewa” to po prostu dom schadzek. Pięknie opisane są pierwsze doświadczenia erotyczne Nene, z dużą kulturą, bez wulgaryzmów. A potem są wizyty w burdelu, ale tam Nene z przyjaciółmi przychodzi żeby rozmawiać z panienkami i słuchać ich opowieści. I właściwie całą drugą część książki wypełniają opowieści prostytutek. A w tle jest wojna, z nalotami aliantów, śmiercią i ziniszczeniami. Czytając tę książkę czułem się trochę jakbym oglądał filmy Felliniego, `Rzym’ czy `Amarcord’, gdzie przywary ludzkie opisano z ciepłem, humorem i zrozumieniem. Burdel w Vigacie bowiem działa legalnie, chodzą do niego systematycznie różni szanowani obywatele miasta, ale mamy też w tym miasteczku dewotów i...

JoannaB | 2012-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

W komentarzu do książki, autor pisze, że "Pensjonat Ewa" jest efektem pisarskiego urlopu, który wziął sobie przed osiemdziesiątymi urodzinami. Gdyby każdy mój urlop kończył się w równie efektywny sposób, byłabym pod wrażeniem samej siebie. Camilleri jest dla mnie pisarzem idealnym. Do niedawna mogłam napisać to wyłącznie z perspektywy jego opowieści o Komisarzu Montalbano.
Teraz, po przeczytaniu "Pensjonatu Ewa", utwierdzam się w tym przekonaniu. Camilleri to pisarz - mężczyzna, który pisze o bohaterach - mężczyznach. Nie inaczej jest w "Pensjonacie Ewa". Bo choć wiele słów w tej książce mówi o kobietach, to jej głównym bohaterem jest Nene - chłopiec, którego poznajemy, gdy ma lat 12 (chociaż mowa również o jego wcześniejszym życiu), a z którym się żegnamy w dniu jego 18 urodzin. Nene żyje w dwóch rzeczywistościach. W jednej, zdecydowanie tej dla niego odległej, ale nie geograficznie, a mentalnie i emocjonalnie, toczy się wojna. W drugiej, Nene poznaje świat przyjemności...

bellaizka | 2014-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Za bardzo erotyczny charakter jak na emocjonalny opis chłopca w okresie dojrzewania, który przypadł na drastyczny okres wojny. Bez tej całej pikanterii książka by się spokojnie obroniła, a tak nie wiem czy to studium dojrzewania fizycznego czy psychicznego. Coś na kształt filmu "Kino Paradiso".

chiave | 2011-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2011

Przyjemna w lekturze, dobrze napisana, lekka opowieść o dojrzewaniu z wojną w tle. Osią całej historii jest zażyłość trzech przyjaciół z pensjonariuszkami domu publicznego - tytułowego Pensjonatu "Ewa". Książka właściwie dość błaha, ale nawet w takim drobiazgu widać pazur mistrza i jego chwilami subtelny, chwilami rubaszny dowcip. I choć autor zarzeka się, że nie jest to książka autobiograficzna, trudno oprzeć się wrażeniu, że 80-letni pisarz sięga do swoich, wygładzonych przez czas, wspomnień.

ewander | 2016-08-04
Przeczytana: 02 lutego 2016