Mydło, czyli radzimy się powiesić

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0131-4
Ag2S

Książka stanowi plon poszukiwań profesora Jerzego S. Ossowskiego, najznamienitszego dziś gałczyńskologa. Jest to tym samym całkowicie nieznany Gałczyński, którego felietoniki z cyklu Mydło po raz pierwszy ukazują się w formie oddzielnego wydania. Te małe felietony, soczyste uwagi, swoiste dokumenty o „sztuce” przełomu lat dwudziestych i trzydziestych minionego stulecia przeleżały sobie najspokojniej na półkach bibliotek w żółknących rocznikach „Cyrulika Warszawskiego”. Ten tom jest dobrą gałczyńską zabawą. Inteligentną, dowcipną, błyskotliwą. Autor miał tego świadomość, skoro w jednym z „cyrulikowych” felietonów napisał: „Thomas Mann zaczynał w «Simplicissimusie», a skończył jako laureat Nobla. Ja zacząłem w «Cyruliku», a skończyć mogę na szubienicy...”

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 2010

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl

czarna_maggie | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Szczera opinia? Wyjątki z magazynu satyrycznego nie pomagają w przyswojeniu talentu pana Gałczyńskiego... Większość uwag to tylko zgryźliwa krytyka. A mi chodziło o to, aby poznać coś twórczego! Coś, co autor wykrzesał z siebie, nie to jak opisuje innych... Dlatego pozostawiam bez oceny.
Pomaga "liznąć" trochę międzywojnia.

Marcin Zakrzewski | 2016-06-25

Gałczyńskiego to tu nie ma. sporo jest natomiast wycinków z okresu międzywojennego. Ale i tutaj trzeba uważać, dobór fragmentów ma cel satyryczny, a nie oddający ówczesną rzeczywistość. jako ciekawostka może być.

Kat | 2013-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2013

Dla pasjonatów, i to nie tyle samego Gałczyńskiego, co raczej międzywojnia. Sympatyczna ciekawostka.

misspandora | 2016-11-12
Amalia | 2015-06-15