Zimny pokój

Okładka książki Zimny pokój Stuart MacBride
Okładka książki Zimny pokój
Stuart MacBride Wydawnictwo: Amber Cykl: Logan McRae (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Logan McRae (tom 6)
Dark Blood
Amber
2010-09-30
2010-09-30
Maciej Pintara
przestępca policjant Maciej Pintara

Mam wrażenie, że szósta już część o Loganie McRae jest najsłabszą z całego cyklu. Ciężko było mi się wciągnąć w historię, dopiero końcówkę czytało się dobrze. Niektóre wątki zbyt przewidywalne. Pomimo dużej sympatii do bohaterów nie zaliczam tej pozycji do udanych.

Uwielbiam takie książki,mroczne i mocne.Autors już znam,a on piszę.Mocno i mroczne,z miasta.Aberdeen ,to zimna Szkocja.Tu jest gwałciciel,on ma dziwne upodobania.Szokujace,i on wychodzi z więzienia.Co ,ja tu czytałem to tylko ja.Wiem,ale to było nocne.Uwielbiam .

Jak do tej pory, najlepsza część cyklu. Masa wulgaryzmów ironii i czarnego humoru, moim zdaniem ma tu na celu ukazanie jak wielkie piętno odcisnęły na Loganie wszystkie poprzednie sprawy i straszne wypadki w jego pracy. Oczywiście polecam czytać wszystkie tomy w kolejności, aby móc zrozumieć w pełni wszystkie aspekty przemiany głównego bohatera.

Nie zawsze jest łatwo lekko i przyjemnie.
Nie zawsze jest jak w amerykańskim filmie.
Szczególnie jeśli jesteśmy w Aberdeen...gdzie sierżant policji uzbrojony w miotacz gazu, linę i racę świetlną staje naprzeciw groźnym przestępcom i jedyne co może to odmrozić sobie stopy ... czasem, jak w przypadku " Zimnego pokoju " wszystko idzie źle, pod górę, topornie, mozolnie i ciężko.
Nasz bohater w szóstej części cyklu zdaje się być współczesnym aberdeeńskim Syzyfem  - Logan Syzyf McRae - obarczony mnóstwem spraw stara się je rozwiązywać -  śledztwa niby się toczą, ale efektów nie widać, cały czas dominuje uczucie bezradności, brodzenia w miejscu, ogólnego rozgardiaszu i poczucia wewnętrznej niesprawiedliwości - w końcu McRae jest nadal tylko sierżantem, a Ci, którzy wydają mu rozkazy nie wpływają zbyt pozytywnie na jego stan. Z wyjątkiem oczywiście Inspektor Steel, ona zawsze chętnie nakopie mu gdzie trzeba, mówiąc tym samym, żeby wziął się w garść.
Ależ miałam w paru miejscach ochotę zrobić to dokładnie to co ona!!!
Na szczęście ten stan nie trwa wiecznie, pod koniec McRae otrząsa się, dodaje dwa do dwóch, łączy elementy układanki, których do tej pory nie mógł dopasować i śledztwa ruszają z kopyta.
Tyle za mną, a przede mną ostatnie już spotkanie z  ekipą z Aberdeen...

Nie zawsze jest łatwo lekko i przyjemnie.
Nie zawsze jest jak w amerykańskim filmie.

"Zimny pokój" to szósta część zmagań sierżanta Logana McRae z przestępcami, morderstwami i wszelką patologią, jaka występuje na świecie.
Tym razem do Aberdeen pojawia się Knox, który po odsiedzeniu wyroku za porwania i gwałty na staruszkach, wraca w rodzinne strony, chcąc zmienić swoje życie. Logan i reszta ekipy mają mu zapewnić ochronę. Nie jest to wymarzone zajęcie dla McRae, ale skoro przełożeni każą, podwładni muszą.
"Zimny pokój" w mojej ocenie wypada przeciętnie na tle pozostałych części. Czarny humor się utrzymuje, chociaż McRae coraz bardziej się na sobą użala. Nie raz podczas lektury mówiłam do niego w duchu "Weź się chłopie w garść!". Może mam przesyt MacBridem? Nie wiem.. Wiem jedno - wrócę do przygód Logana i to pewnie już niedługo.

Znacznie słabsza część od wcześniejszych, a może to po prostu przesyt MacBride'm. W każdym razie zupełnie nie porwała mnie ta powieść, a długimi momentami wręcz wynudziła.
Autor konsekwentnie powiela wypróbowany wcześniej schemat, który na dłuższą metę okazuje się jednak drażniący. Głowny wątek kryminalny upchnięty jest na sam koniec i dopiero wtedy rzeczywiście coś się dzieje. Natomiast przez większą część policjanci zajmują się jakimiś bzdurami typu znikający ekshibicjonista czy napad na jubilera, a wszystko to oczywiście w klimacie wszechobecnego chaosu.
Może gdybym tę książkę przeczytał jako pierwszą oceniałbym ją inaczej, ale kiedy po raz szósty dostaję tylko zmodyfikowaną wersję tego samego patentu, to nie kupuję tego. Mam wrażenie, że autor przeliczył się z siłami i powinien wcześniej zakończyć ten cykl.

„Zimny pokój” to szósta i, moim zdaniem, najsłabsza dotychczas część serii z Loganem McRae. Przede wszystkim jest bardzo wulgarna, poza tym nie jest śmieszna, chyba, że ktoś lubi chamskie odzywki i śmieszy go poniżanie innych. To, co mi się podobało w książkach MacBridde’a, to ciekawe śledztwa, ale w „Zimnym pokoju” mamy tylko totalny chaos z całej masy spraw, przepychanki między policjantami na poziomie dzieci w piaskownicy, a mało konkretów. I oczywiście główny bohater to taka ofiara do bicia, która nie potrafi przed zwierzchnikami wypowiedzieć pełnego zdania, ale niekonsekwentnie rozwiązuje wszystkie sprawy, które idioci zwierzchnicy zawalają. Do tego powtórzenia prawie identycznych zdań, wszyscy zawracają na trzy, śnieg się sypie jak łupież, a wszyscy wymiotują. Chwilami książka aż mnie nudziła. Dałam jej pięć gwiazdek, ale chyba trochę przez sentyment do poprzednich części.

Mi się bardzo podobała z uwagi na nierozwleczone studium psychologiczne głównego bohatera którego paradoksalnie bardzo polubiłem. Na pewno zostaje w pamięci na dłużej.

W książce toczy się kilka spraw co lekko może zgubić, lecz mimo różnorodności długo się rozkrecala, dopiero gdzieś w 3/5 książki treść mnie wciągnęła. Ponadto wedug mnie trochę przewidywalna. Stąd też tak niska ocena.

Nuda jak nie wiem.

Nuda jak nie wiem.