Tylko bogowie żyją wiecznie

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-11819-5
bóstwa, dynastia z Ur
Ag2S

Powieść przedstawia fascynujące dzieje ostatnich królów sumeryjskich. Ukazuje złotą epokę III dynastii z Ur, odległą i tajemniczą dla współczesnego człowieka. Świat glinianych tabliczek, akadyjskich i hebrajskich mitów ożywa w działaniach konkretnych ludzi, a nieznane wydarzenia historyczne nabierają dodatkowego blasku. Te pełne uroku czasy ukazane są oczami biblijnego Abrahama jako świadka i uczestnika zmian zachodzących w zapomnianym dziś świecie. Mityczne postaci sumeryjskich bogów przeplatają się z wartkimi dziejami Bliskiego Wschodu sprzed 4000 lat. Zmagania bóstw i bohaterskich władców wpływają na losy zwykłych ludzi dostarczając nam wielu nauk, jakże aktualnych nawet w dzisiejszym, zabieganym świecie.

enKage | 2015-01-13
Przeczytana: styczeń 2015

Jednym słowem - nie.
To nie jest "to".

Nie pamiętam książki, przez której pierwsze 100 stron brnąłbym około 2 tygodni, a przy tej powieści tak było. Jakie są główne zarzuty?

1) Styl. Zdania pojedyncze. Niemal wyłącznie. Złożonych brak. Nie wiem dlaczego. Tak po prostu.
2) Początkowe fragmenty w minimalnej liczbie słów autor umieszcza pierdyliard szczegółów na temat życia codziennego, wierzeń, zwyczajów, budownictwa, upraw Sumeru, z czego 90% jest absolutnie niepotrzebne. Jeśli powieść miała być adresowana dla osób zainteresowanych tematem - to osoby te wiadomości i tak posiadają i wystarczy je usystematyzować i dokonać selekcji. Osoby z tematem nieobeznane i tak nic z tego nie zrozumieją. 20 stron nienajwiększego przecież formatu zawiera taki przesyt zbędnych informacji, że staje się to absolutnie niestrawne.
3) Sposób przekazania informacji z punktu powyżej. Jeśli nie są to długie akapity, oczywiście ze zdań pojedynczych, to są to dialogi, do bólu przerysowane, wręcz...

Dariusz | 2014-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka „ Tylko Bogowie żyją wiecznie” przenosi nas do świata Sumerów. III dynastia z Ur od Urnammu aż do ostatniego władcy Ibbissin. Historia Abrama, gdzie został powołany przez Boga. Wierny i posłuszny wyrusza wraz całą rodziną, żoną Sarą w drogę. Bóg wybrał i błogosławił mu i obiecał mu, że Jego potomstwo będzie tak liczne jak gwiazdy na niebie.
Książka ukazuj różne dzieje walki Bogów pomiędzy sobą. Ukazuje los Sodomy i Gomory. Licytacje Abrahama z Bogiem żeby nie niszczył miast, los jednak był przesądzony śmiertelna burza zmiotła oba miasta. Uratował się jedynie Lot bratanek Abrahama wraz całym dobytkiem. Abraham zawarł przymierze z Bogiem, skłonny był poświęcić syna Izaaka, w ofierze, bo ufał Bogu. Dzięki ufności jednego Boga Abraham po latach wspomina jakimi łaskami obdarzył go Bóg i stał się ojcem wielu narodów.

KrissDeValnor | 2011-08-13
Przeczytana: 03 sierpnia 2011

Książka krótka to i recenzja taka będzie ;).
O ile powieści, których akcja umiejscowiona jest w realiach starożytnego Egiptu ukazało się dotychczas całkiem sporo, o tyle literatury pięknej dotyczącej jeszcze starszej cywilizacji starożytnej Mezopotamii wydaje się być, jak na lekarstwo. Dlatego zwróciła moją uwagę niewielka objętościowo powieść ''Tylko bogowie żyją wiecznie'', reklamowana jako ''powieść przedstawiająca fascynujące dzieje ostatnich królów sumeryjskich'', która w istocie okazuje się opisem dziejów biblijnego Abrahama.
Nie można autorowi odmówić szerokiej wiedzy z zakresu mitologii sumeryjskiej, jak również realiów starożytnego Sumeru epoki III dynastii z Ur oraz krajów ówczesnego Bliskiego Wschodu (bohater trafia również do Egiptu), ale jednak powieść nie do końca wykorzystuje literacki potencjał tematu, począwszy od niewielkiej objętości (wydanie niemalże kieszonkowe i tylko 268 stron). Liczyłem jednak na trochę więcej starożytnej Mezopotamii, a mniej Biblii,...

Nika | 2016-10-05
Przeczytana: 2014 rok